Třetí nejúspěšnější rok. Zoo Děčín hodnotí rok 2023 a těší se na jubileum

Z hlediska návštěvnosti byl rok 2023 v Zoo Děčín třetím nejúspěšnějším rokem, ovšem úspěchy v Děčíně zaznamenali i jinak. Přišlo tady na svět celkem 65 rozkošných mláďat včetně sedmi veverek Prévostových, které se v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad nikde jinde než v Děčíně nerozmnožují. Novými mláďaty však chovatele i návštěvníky Zoo Děčín potěšila i další zvířata.

Velké úspěchy s malými mláďaty

Více než 125 tisíc návštěvníků, kteří se vydali do Zoo Děčín, tady v roce 2023 mohli sledovat nejenom pestrobarevné veverky Prévostovy (Callosciurus prevostii) z tropických deštných lesů jihovýchodní Asie. Radost jistě udělalo i mládě takina indického (Budorcas taxicolor taxicolor), vzácného himalajského sudokopytníka, které je dle mluvčí zoo Aleny Houškové velkým chovatelským úspěchem.

Narodila se tady také mláďata makaka chocholatého nebo koz šrouborohých, slavili tady vylíhnutí puštíků bradatých a banánovců obecných. Papoušci vlnkovaní a korely se v Děčíně navíc dočkali rekonstrukce voliéry. V rámci zlepšení návštěvnického servisu došlo i k rozsáhlým úpravám cest v Expozici Českosaské Švýcarsko,“ doplnila mluvčí.

O zvířecí přírůstky se Zoo Děčín postarala dovozem zvířat. K nováčkům v Zoo Hodonín patří mj. karakal.

Karakal (Caracal caracal)
Ilustrační foto: Karakal (Caracal caracal), zdroj: Leo za1, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Největší africká malá kočka a další novinky

Karakal (Caracal caracal, dříve Felis caracal či Lynx caracal) je doma v suchých oblastech Afriky a Asie, biologové ho řadí mezi malé kočky. Říká se mu také pouštní rys, protože je typický černými štětinkami na konečcích uší. Již jméno karakal ostatně pochází z tureckého slova „karakulak“ (v překladu „černé ucho“), odhaluje Safari Park. 

Karakal je však příbuzným servala. Na rozdíl od servala má plavé až narezlé zbarvení, které ho v jeho domovině dokonale kryje. Nyní je jeden karakal doma v Zoo Děčín, v listopadu 2023 se sem jako pětiměsíční samec dostal ze Zoo Jihlava. Je jedním z trojice koťat, která se v Jihlavě narodila 3. června 2023 a celou sezónu těšila svou roztomilostí. V Děčíně by měl mladý samec založit svoji vlastní rodinu.

„V brzké době by k němu měla přibýt ještě samice,“

uvedl vrchní chovatel děčínské zoo Petr Haberland.

Již loni stihli v Děčíně karakalům připravit zbrusu novou expozici kočkovitých šelem, novotou září i rekonstruovaná expozice pro nutrie, kde se nově zabydlely lišky polární. Novinky mezi zvířaty v děčínské zoologické zahradě reprezentují i mangusty žíhané, velkou část i nové druhy ptáků a ryb v expozici Rajské ostrovy.

Oslavy v Děčíně

Velké oslavy v Děčíně chystají až na letošní rok, právě v roce 2024 totiž uplyne 75 let od otevření zdejší zoologické zahrady. Návštěvníci (i zvířata) se mohou těšit na mnoho akcí, které mají významné výročí připomenout.

5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *