Zámořský lesňáček olšový se objevil v Británii a vzbudil poprask

Lesňáček olšový je nenápadný hnědý ptáček s typickou světlou žíhanou náprsenkou. Může připomínat našeho drozda, ostatně v angličtině se mu také říká severní vodní drozd. Obývá výhradně americký kontinent, ale výjimečně se dostane i přes Atlantik. Pravděpodobnost, že by překonal oceán a objevil na na zahradě někoho, kdo ho pozná, je mizivá. A právě to se stalo v britském hrabství Essex.

Lesňáček je v Evropě rarita

Lesňáčka olšového poprvé spatřil na své zahradě ornitolog Simon Wood na začátku roku 2024. Bylo to v britské obci Heybridge v Essexu, přitom ptáček byl v Británii doposud pozorován jen osmkrát.

Málem jsem spadl ze židle, když jsem ho poznal i díky tomu, že jsem ho vídával v Americe. Padlo taky pár sprostých slov,

…citovala BBC ornitologa Simona Wooda,

Wood také zveřejnil fotografie lesňáčka, aby ke svému domu přilákal množství nadšených pozorovatelů ptáků. Hned druhý den se jich tady sjela více než stovka. Přestože se lesňáček přesunul o kousek dál, stále zůstal raritou, za kterou se vydali i další den stovky lidí. Informoval o tom sám Wood.

Ornitolog odhaduje, že lesňáček do Británie nejspíš zabloudil kvůli počasí. Dodal, že jde o vzácnou příležitost zástupce řádu malých amerických pěvců ve Velké Británii pozorovat.

15 gramů nebeské krásy

Lesňáček olšový, Parkesia novobacensis připomíná již svým latinským názvem amerického ornitologa, kurátora Carnegie muzea v Pittsburghu Kennetha Carrolla Parkese. Obývá severní část Severní Ameriky, USA včetně Aljašky a Kanadu, odkud v zimě putuje na jih do Střední a Jižní Ameriky. Navzdory americkému jménu, které připomíná drozda, je to co do velikosti jen malý pěvec, který v dospělostí váží od 13 do 25 gramů. Přestože je drobný, má silný, jasně cvrlikající hlásek.

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *