Kam na výlet se psem? Arboretum Žampach u Letohradu nabízí nespočet přírodních krás

Do přírody. Kam jinam se vypravit na výlet se psem? Přírodní krásy najdeme po celém Česku. Za jinými turistickými destinacemi jsou přitom tak trochu zapomenuté Orlické hory v severovýchodních Čechách. Právě malebná krajina Orlických hor s čarovnými lesy, dech beroucími výhledy a množstvím pamětihodností je přitom jako stvořená pro různé výlety, výlety s celou rodinou i výlety se psem.

Pokud máte rádi stromy a chcete je poznat víc, jsou vám otevřeny brány arboreta Žampach. Arboretum neboli dendrologická zahrada je sbírkou živých dřevin. Můžete si tu užít relaxační procházku či posezení v příjemné zeleni a současně se také dozvíte mnoho zajímavých a užitečných faktů.

Pod Hradem – Kam v Žampachu – Výlet do historie – Letohrad

Pod Hradem a současně na zámku

Arboretum Žampach najdete nedaleko historického města Letohrad, ve vsi Žampach s dokumentovanou historií sahající do šestnáctého století. Je součástí Domova pod Hradem a jeho zámeckých parků, které představují státem chráněnou kulturní památku. Návštěvníkům je arboretum Žampach volně přístupné po celý rok, také těm čtyřnohým. Ovšem dle návštěvního řádu tu pes musí být vždy na vodítku. I tak jde o pozoruhodné místo, které na čtyřech hektarech ohromí stovkami druhů a odrůd dřevin, těch domácích i exotických.

Arboretum Žampach představuje tematické sbírky borovic, jedlí, dubů, buků, smrků, bříz, jasanů, ale také magnolií. V lokalitě U rybníčku leží navíc bambusárium, tedy sbírka bambusů. K potěšení oka je v Žampachu i skalka pod lávkou, kterou zdobí mj. čarověrníky. Čarovné dřeviny se definují jako shluk znetvořených větví vyrůstajících na stromech či keřích bez pravidelnosti a zákonitosti. V praxi je právě asymetrie a prapodivný vzrůst čarověrníků ohromující, doslova umí očarovat smysly. Od toho jsou však v Žampachu všechny dřeviny, aktuálně čítající asi 600 druhů a odrůd. Průběžně se udržují a doplňují ve spolupráci s botanickými zahradami v Česku i cizině. Do zdejších sbírek přibývají i dřeviny od soukromých dárců.

Arboretum Žampach - dolní park - Domov pod hradem Žampach - letecké prohlídky

Video: Arboretum Žampach, dolní park (Youtube)

Kudy kam v Žampachu?

Celý areál tvoří tři části: vnitřní zámecký areál, dolní a horní park. Interiér zámku slouží zejména k sociálním účelům, ale veřejnosti je tady přístupná zimní zahrada s expozicí plodů a semen, především ze šištic jehličnanů rostoucích v arboretu. Nejrozsáhlejší dolní park navazuje na park horní. Leží přímo pod hradním kopcem s vrcholem ve výšce 546 metrů.

Horním parkem vede poznávací okruh, jeho součástí je tabulkový informační systém se základními informacemi o stromech a keřích. Nechybí zastávky pro odpočinek a posezení. V areálu je otevřený také malý botanický skleník. Narazíte zde i na dětská hřiště, hipodrom nebo zoo koutky s domácími a hospodářskými zvířaty.

Žampach - Arboretum Žampach - cesta horním parkem

Video: Arboretum Žampach, cesta horním parkem (Youtube)

Za pozornost stojí i smyslový park se speciálními prvky a předměty skýtajícími smyslové prožitky lidem na vozíku, kteří se běžně nemohou brouzdat v lese a trávě. Slouží pro pohybový a smyslový rozvoj zdravotně postižených osob, zejména dětí. Je také místem setkávání zdravých osob a osob s postižením. Právě takové setkávání je specifickým posláním Arboreta Žampach, které je současně místem práce a odpočinku zdravotně postižených obyvatel Domova pod hradem Žampach.

Výlet do historie

Arboretum Žampach začalo vznikat v letech 1884 až 1933 v souvislosti s přestavbou zámku Žampach. Anna a Františkek Lützowovy, nejvýznamnější majitelé zámku, tehdy realizovali úpravu zámeckého parku v anglickém stylu. Na konci 19. století také upravili hradní areál propojený se zámeckým areálem cestou, vedoucí z horního parku přes dřevěnou lávku. Na hradním vrchu pak postavili dřevěnou rozhlednu. K zámku patřila také zimní zahrada a zahradnictví. Vše bylo konfiskováno v roce 1945.

Léta zanedbávání parku skončila v roce 1990, kdy odstartovala obnova areálu. Začaly se zde vysazovat nové sbírkové dřeviny, doplnilo je bylinkové patro. Pro turisty zde vznikl informační tabulový systém i zázemí, informační turistické centrum, dětská hřiště, zoo koutky nebo smyslový park. V parcích vznikly procházkové cesty a místa pro posezení. Skleníky, stejně jako zámecká budova a zámecké nádvoří, včetně původní zimní zahrady prošly rekonstrukcí.

Arboretum Žampach - vnitřní areál - Domov pod hradem Žampach - letecké prohlídky

Video: Arboretum Žampach, vnitřní areál (Youtube)

Posledních třicet let v Žampachu probíhá proměna zámeckých parků v arboretum. O její realizaci a rozšiřování sbírkového fondu se stará Luděk Grätz, ředitel Domova pod hradem Žampach. V roce 2007 se Žampach stal řádným členem Unie botanických zahrad České republiky. V roce 2018 se pak Arboretum Žampach stalo také akreditovaným členem ArbNet – The interactive community of arboreta, mezinárodního profesního společenství arboret a veřejných zahrad světa.

Letohrad: další tip na výlet se psem

Jen kousek od Žampachu leží historické město Letohrad, do roku 1950 Kyšperk. Kdysi tu stál hrad Kyšperk, dnes je z něho zřícenina situovaná na pozoruhodném místě s úchvatným výhledem. Výhled nabízí i Kopeček, na kterém stojí unikátní kaple sv. Jana Nepomuckého. Od kaple se táhne Muchova alej, ve které se můžete kochat i Muchovou vyhlídkou.

Město samotné láká na raně barokní zámek s krásným zámeckým parkem. Navštívit můžete i Muzeum řemesel, jedno z největších ve střední Evropě. Městské muzeum seznamuje s historií města a sirkařství. Málokdo ví, že se výroba sirek v Letohradu rozmohla ještě dříve než v Sušici.

Muzeum pes nejspíš tolik neocení, ale jistě mu přijdou vhod kvalitní české granule s vysokým obsahem živočišných bílkovin. Právě takové jsou s Letohradem spojené, sídlí zde totiž český výrobce krmiva pro psy a kočky Nativia.

REKLAMA

Granule pro psa Nativia

Česká společnost Nativia, se sídlem v Letohradu, nabízí krmivo, které zabezpečuje zdravou a přirozenou výživu psů a koček. Vyniká vysokou kvalitou vstupních surovin, vyváženým složením a recepturami, které respektují potřeby zvířecího organismu.

Granule pro psa Nativia představují několik produktových řad. Vybírat můžete podle věku, velikosti nebo aktivity psa. Nejvyšší řada Nativia REAL MEAT je charakteristická vysokým obsahem čerstvého masa. Stejně jako všechny granule Nativia i ta psovi přijde vhod nejenom díky mimořádné chutnosti, ale především pro svoji stravitelnost. Ve složení najdete vedle masa také hypoalergenní rýži. Nativia se naopak ve složení vyhýbá problematickým složkám, pšenici a lepku.

Nativia

Literatura:

  • Kitchenhamová, K.: Pes – člen rodiny. Praha: Esence, 2020, ISBN: 978-80-242-6534-6

Internet:

/1/ Arboretum Žampach (oficiální web). [online]. Žamberk: Domov pod hradem Žampach, 2020 [cit. 2020-10-25]. Dostupné z: https://www.uspza.cz/arboretum

/2/ Obec Žampach (oficiální web). [online]. Obec Žampach, 2020 [cit. 2020-10-25]. Dostupné z: http://www.obeczampach.cz/arboretum

/3/ Arboretum Žampach u Letohradu. Kudyznudy.cz [online]. Praha: EMPRESA MEDIA, 2020 [cit. 2020-10-25]. Dostupné z: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/arboretum-zampach

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Kam na výlet se psem? Arboretum Žampach u Letohradu nabízí nespočet přírodních krás

Do přírody. Kam jinam se vypravit na výlet se psem? Co takto poznat Orlické hory? Pokud máte rádi stromy a jde vám o poznání, jsou vám otevřeny brány arboreta Žampach. Arboretum neboli dendrologická zahrada je sbírkou živých dřevin.

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Tento článek vznikl na základě spolupráce.

PES | GRANULE PRO PSA | ČESKÉ GRANULE | NATIVIA

Štěně

Kam na výlet se psem? Co takto přehrada Pastviny u Nekoře?

Zvláště naši čtyřnozí miláčci ocení nejrůznější výlety. Česko však uchvátí každého, kdo se vydá objevovat jeho krásy. Těch krás je ve všech koutech Česka nespočet. Nespočet je i možností, co dělat na pastvinské přehradě na Divoké Orlici, která představuje vyhlášenou rekreační destinaci Orlických hor. Přehrada Pastviny leží v Pardubickém kraji, asi 6 kilometrů od Žamberka,…

Pes, kam se psem?

Kam se psem? Náš tip: Naučná stezka Bažantnice – Obora, Letohrad

Kam na výlet se psem? Pokud by měl vybírat pes, jistě by se vydal do přírody. Toulky přírodou, nové pachy a zážitky psa zaručeně nadchnou. Takový výlet do přírody si může užít pes i jeho doprovod. Česko nabízí nespočet krásných míst, kde se můžete třeba i něco zajímavého dozvědět.

5/5 - (7 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *