Úplňky 2021: Kdy je úplněk tento měsíc? Co (ne)dělat?

Úplněk

Úplněk i nov nám věrný souputník planety Země přináší neúnavně měsíc co měsíc. Všechny měsíční fáze se neustále střídají. Z temnoty novu se stále znovu a znovu rodí nový Měsíc, dorůstající až do úplňku, aby couval zpět zase až do fáze novu.

Lunární cyklus ovlivňuje dění na Zemi, přestože si to často ani neuvědomujeme. Úplněk však představuje takovou sílu, že není možné ji minout. Pokud ji přece jenom přehlédneme, zpravidla se projeví v noci jako zhoršené usínání a nekvalitní spánek… Kdy se síla úplňku projevuje v roce 2021? Kdy nastává úplněk v jednotlivých měsících? To odhaluje lunární kalendář.

Úvodní foto: Pixabay.com

Leden – Únor – Březen– Duben – Květen – Červen– Červenec – Srpen – Září – Říjen – Listopad – Prosinec

Úplněk v červnu 2021

Kdy je úplněk? Červnový úplněk nastává 24. června 2021, konkrétně večer ve 20:39 hodin SEČ. Následuje fázi dorůstajícího Měsíce a novoluní, které po fázi ubývajícího Měsíce nastalo 12. června. Úplněk v červnu přichází jen pár dnů po termínu letní rovnodennosti, která má v roce 2021 termín 21. června. S letní rovnodenností nastává i astronomické léto.

Červnový plný měsíc se nazývá také jahodový úplněk. Význam je jasný, právě červen patří lahodným plodům, které se řadí mezi to nejoblíbenější ovoce vůbec. Jahody se v červnu příjemně červenají, ovšem příhodné odrůdy nabízejí potěšení pro oči i chuťové pohárky i v dalších letních měsících. K červnu nepatří jen jahody, ale také voňavé růže. Někdy se proto proto užívá i pojem úplněk růží, podle královny květin. Růže v červnu začínají kvést a vonět, příhodná je proto návštěva rosária, nebo různé květinové rituály spojené s magickou silou Měsíce v úplňku.

Cedr, osvěžovač vzduchu

Astrologie plný měsíc v červnu 2021 spojuje se znamením kozoroha. Přestože každý úplněk znamená jisté napětí, intenzivní emoce a třeba i chaos v myšlenkách, systematické a pracovité znamení kozoroha červnový úplněk pomůže zvládnout. Kozoroh nabízí trpělivost a oporu, kterou například proměnlivá a citlivá vodní znamení nemohou nabídnout. Máme příležitost své emoce dostat pod kontrolu a náležitě se s nimi vypořádat, můžeme si udělat pořádek také v myšlenkách. Kozoroh podporuje úklid, i úklid v hlavě a také nabádá k tomu, abychom se čelem postavili ke všem výzvám. Kozoroh je odhodlané a sebejisté znamení, které se nevzdává. Každé znamení zvěrokruhu se po vzoru kozoroha může o tomto úplňku vydat za svými cíli, dořešit rozdělané úkoly a dát věci do pořádku.

Úplněk v červenci 2021

Kdy je úplněk? Červencový úplněk nastává 24. července 2021, a to hned zrána ve 4:36 hodin SEČ. Následuje fázi dorůstajícího Měsíce a novoluní, které po fázi ubývajícího Měsíce nastalo 10. července.

Říká se mu také bouřkový úplněk, to proto, že bouřky v červenci zažíváme častěji než v jiných měsících. Bouřky přitom registrujeme nejenom jako příjemné pročištění vzduchu, se kterým souvisí také ionizace, ale také jako ohrožení sena, které má v tuto dobu svoji sezónu. Ostatně se také užívá pojem senný úplněk. Známe však i označení jelení úplněk, protože v červenci jelením samečkům na hlavě začínají rašit nové parohy.

Cedr, osvěžovač vzduchu

Astrologie plný měsíc v červenci 2021 spojuje se znamením vodnář.

Úplněk v srpnu 2021

Kdy je úplněk? Srpnový úplněk nastává 22. srpna 2021, přesně ve 14:01 hodin SEČ. Následuje fázi dorůstajícího Měsíce a novoluní, které po fázi ubývajícího Měsíce nastalo 8. srpna.

Říká se mu také jeseteří úplněk. Název připomíná indiánské tradice, kdy se právě během srpnového plného měsíce vydávali indiánské kmeny na lov ryb. V oblasti Velkých jezer byla právě v tuto dobu sezóna jeseterů. Ovšem narazit můžeme i na označení úplněk zelené kukuřice, úplněk zrna nebo červený úplněk. Měsíc totiž v této době stoupá na obloze často v lehkém červeném oparu.

Astrologie plný měsíc v srpnu 2021 spojuje se znamením vodnář.

Magie a úplněk | Fáze měsíce

Video: Magie a úplněk (YouTube)

Úplněk v září 2021

Kdy je úplněk? Zářijový úplněk nastává 21. září 2021, přesně ve 1:54 hodin SEČ, jen den po termínu podzimní rovnodennosti. Podzimní rovnodennost 2021 nastává 22. září, jde také o termín, kdy astronomicky začíná podzim. Zářijový úplněk následuje fázi dorůstajícího Měsíce a novoluní, které po fázi ubývajícího Měsíce nastalo 7. září.

Říká se mu také kukuřičný úplněk, to proto, že by v této době již měla být sklizena kukuřice. K září sklizeň patří, stejně jako dožínky, ovšem v některých letech náleží až k měsíci říjnu. Někdy se tak jako kukuřičný úplněk může označovat i ten říjnový.

Astrologie plný měsíc v září 2021 spojuje se znamením ryby.

Úplněk v říjnu 2021

Kdy je úplněk? Říjnový úplněk nastává 20. října 2021, přesně ve 16:56 hodin SEČ. Následuje fázi dorůstajícího Měsíce a novoluní, které po fázi ubývajícího Měsíce nastalo 6. října.

Říká se mu také úplněk sklizně, někdy i kukuřičný či dožínkový úplněk. Jde o období sklizně (u indiánů je to sklizeň kukuřice, ale i fazole, dýně, tykve nebo divoké indiánské rýže). Zemědělci v tuto dobu nezřídka pracují až do noci, za měsíčního svitu. Říká se mu někdy také lovecký úplněk, pro indiány jde o období nočního lovu, aby nahromadili zásoby před přicházející zimou.

Astrologie plný měsíc v říjnu 2021 spojuje se znamením beran.

Úplněk v listopadu 2021

Kdy je úplněk? Listopadový úplněk nastává 19. listopadu 2021, přesně ve 9:57 hodin SEČ. Následuje fázi dorůstajícího Měsíce a novoluní, které po fázi ubývajícího Měsíce nastalo 4. listopadu.

Říká se mu také bobří úplněk, někdy také mrazivý úplněk. Zima začíná projevovat svoji moc. Na přicházející zimní období se aktivně připravují nejenom bobři, ale i lidé. Indiáni dříve v této době pokládali bobří pasti, aby ještě před zamrznutím vody získali na zimu teplé kožešiny.

Astrologie plný měsíc v listopadu 2021 spojuje se znamením býk.

Úplněk v prosinci 2021

Kdy je úplněk? Prosincový úplněk nastává 19. prosince 2021, přesně ve 5:35 hodin SEČ. Následuje fázi dorůstajícího Měsíce a novoluní, které po fázi ubývajícího Měsíce nastalo 4. prosince.

Říká se mu také úplněk dlouhých nocí. Zima v této době vládne pevnou mocí, noci jsou mrazivé, dlouhé a temné. Měsíční světlo září vysoko na obloze, na rozdíl od Slunce je trajektorie měsíce v tomto zimním období vysoko nad obzorem, to Slunce se v zimě pohybuje po nízké trajektorii. Někdy se mu říká také studený úplněk, vychází na dobu kolem zimního slunovratu, někdy je prvním plným měsícem po slunovratu. V roce 2021 však nastává zimní slunovrat 21. prosince, tedy až po prosincovým úplňku.

Astrologie plný měsíc v prosinci 2021 spojuje se znamením blíženci.


UPLYNULÉ ÚPLŇKY 2021

Úplněk v lednu 2021

Kdy je úplněk? Lednový úplněk nastává 28. ledna 2021, přesně ve 20:16 hodin SEČ. Tak jak mu velí lunární kalendář následuje úplněk po fázi dorůstajícího Měsíce a novoluní, které po předchozí fázi ubývajícího Měsíce nastalo 13. ledna 2021.

Nazývá se také vlčí úplněk. Přichází po zimním slunovratu. Tuhá zima je pro něho typická, to ostatně platí pro celý měsíc leden. Dříve se často pojil s vytím vlků, kteří byli kvůli zimnímu hladovění blíž lidským obydlím než jindy. Vlci byli postupně v přírodě vyhubeni, až v posledních letech opět návrat vlka pozorujeme, ovšem spíše než vytí vlků můžeme o úplňku zaslechnout vytí psů.

Astrologie plný měsíc v lednu 2021 spojuje se znamením lev. Jde o ohnivé znamení, které v sobě nese velkou dávku energie spojené se Sluncem. Lev je charakteristický silnou vůlí, urputnou snahou řídit a ovlivňovat svůj život, také touhou po obdivu.

Úplněk ve lvu v nás probouzí touhu po něčem výjimečném, je nasycený energií stejně jako samotné Slunce, střed naší sluneční soustavy. Lev podporuje kreativitu a tvořivost, což můžeme příhodně využít. Plný měsíc pod vládou lva je také skvělou příležitostí naplnit své touhy po lásce. Přestože je mrazivý leden, nabádá nás Sluncem naplněný lev k milostným prožitků, utvrzuje také partnerské vztahy. Pokud jde o zdraví, lev se pojí se srdcem a kardiovaskulárním systémem obecně. Své srdce a tepny, také hlavu nebo zuby bychom měli ve dnech lva obzvlášť chránit.

Úplněk v únoru 2021

Kdy je úplněk? Únorový úplněk nastává 27. února 2021, dle lunárního kalendáře ráno ve 9:17 hodin SEČ. Následuje fázi dorůstajícího Měsíce a novoluní, které po fázi ubývajícího Měsíce nastalo 11. února.

Nazývá se také sněžný úplněk, stále mu vládne zima a zpravidla ho provází i sníh. Nepříznivé únorové počasí v dřívějších dobách nezřídka znamenalo nedostatek potravy a hlad, proto se únorový úplněk někdy nazývá také hladový. Kvůli nepříznivým podmínkám, často až krutému mrazu to má být ten nejnáročnější úplněk v celém roce. Únor je však krátký měsíc a jaro je na dohled. Astronomické jaro, tedy termín jarní rovnodennosti v roce 2021 nastává 20. března. Jde také o Světový den vrabců.

Astrologie plný měsíc v únoru 2021 spojuje se znamením panna.

Úplněk v březnu 2021

Kdy je úplněk? Březnový úplněk najdeme v lunárním kalendáři 28. března 2021, večer ve 20:48 hodin SEČ. Následuje fázi dorůstajícího Měsíce a novoluní, které po fázi ubývajícího Měsíce nastalo 13. března.

Nazývá se také vraní úplněk. Vraní krákání označuje konec zimy. Někdy se mu říká i úplněk ledové krusty nebo červí úplněk, protože v této době půda roztává a objevují se stopy červů, tedy žížal. S březnovým úplňkem se často vracejí i stěhovaví ptáci z teplých krajů. stěhovaví ptáci. Říká se mu také úplněk mízy nebo postní úplněk, ačkoliv půst dle křesťanských tradic patří k celému období od Třech králů až po Velikonoce.

Astrologie plný měsíc v březnu 2021 spojuje se znamením váhy.

Úplněk v dubnu 2021

Kdy je úplněk? Dubnový úplněk nastává 27. dubna 2021, ráno v 5:32 hodin SEČ. Jen krátce potom, konkrétně o jedenáct hodin později se Měsíc ocitne nejblíže Zemi. Bude ve vzdálenosti 357 373 kilometrů. Dle astronomie tak půjde o superúplněk, protože však na severní polokouli bude den, nebude u nás viditelný. Úplněk, resp. superúplněk následuje fázi dorůstajícího Měsíce a novoluní, které po fázi ubývajícího měsíce nastalo dle lunárního kalendáře 12. dubna.

Říká se mu také rašící úplněk či úplněk rašící trávy. Nejenom tráva, celá příroda se v této době začíná zelenat, růst je nezastavitelný. Ožívá vše včetně ptáků, kteří začínají nový koloběh života a v hnízdech se objevují vejce. Proto se ujal také název vaječný úplněk, avšak také rybí úplněk, protože v této době se některé druhy ryb začínají plavit třít proti proudu řek. Setkáme se i s názvem růžový úplněk, to podle barvy květů rostliny plamenka šidlolistá (phlox subulata). Patří k prvním poslům jara a na rozdíl od jiných září nespočtem květů, plemenka vytváří celé koberce v odstínech růžové barvy, ale i fialové či modré.

Astrologie plný měsíc v dubnu 2021 spojuje se znamením štír.

Úplněk v květnu 2021

Kdy je úplněk? Květnový úplněk nastává 26. května 2021, konkrétně ve 13:13 hodin SEČ. Stejně jako v dubnu půjde i v květnu o superúplněk, a bohužel jako v dubnu nebude u nás viditelný. Měsíc se ocitne nejblíže Zemi kolem 4 hodiny ráno, zatímco úplněk nastává o několik hodin později, v době odpolední. Superměsíc tak nebude pozorovatelný, ani zatmění Měsíce, které na tu dobu připadá. Na úplné zatmění Měsíce, nebo také krvavý Měsíc, se tak budou moci podívat vzhůru na oblohu jen protinožci, třeba v Austrálii nebo v Antarktidě.

Superúplněk v květnu následuje dle lunárního kalendáře jako každý měsíc fázi dorůstání a novoluní, které se po fázi ubývajícího Měsíce odehrálo na obloze 11. května.

Květnový plný měsíc se nazývá také květný nebo květinový úplněk, stejně jako název celého měsíce odkazuje na všudypřítomné květy. Těmi ohromují především keře a stromy, které v této době lákají k opylování včely a další užitečný hmyz. Jde také o dobu setí obilí, proto se setkáme také s označením úplněk obilný nebo mléčný úplněk.

Astrologie plný měsíc v květnu 2021 spojuje se znamením střelce. Měsíční svit by nám měl jasně ukázat cesty k naplnění našich snů a představ. Střelec nás povede k tomu, co nám je skutečně vlastní. Bude ho provázet energie Slunce v Blížencích, která naopak létá do všech směrů. Rozšiřuje obzoru a poukazuje na nové věci. Tím bychom možná mohli odhalit naše nejtajnější přání a vize, se střelcem bychom se k nim mohli rovnou vydat…

Lunární kalendář

Lunární kalendář je zřejmě ten nejstarší kalendář vůbec. Je daný pohybem Měsíce a energií, kterou dnům dávají jednotlivé fáze měsíce. Nejde jenom o úplněk a nov jako nejsilnější a nejvýraznější fáze měsíčního cyklu. Lunární kalendář zachycuje celý lunární cyklus od novu až pro úplněk a od úplňku zase zpět do novoluní. První lunární den nastává po novoluní.

Literatura

  • Gabzdyl, P.: Měsíc známý i tajemný. Praha: Aventinum, 2013. ISBN: 978-80-7442-043-3
  • Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum. ISBN: 978-80-86858-65-4
  • Clark, S., Sumcov, P.: Neznámý vesmír v 10 kapitolách. Praha: Universum, 2017. ISBN: 978-80-242-5689-4

Internetové zdroje

/1/ Gabzdyl, P.: Fáze Měsíce. Měsíc.astronomie.cz [online]. Měsíc.astronomie.cz, 2018 [cit. 2020-12-29]. Dostupné z: http://mesic.astronomie.cz/faze-mesice.htm

/2/ Měsíc aktuálně. Česká astronomická společnost. Astro.cz [online]. Česká astronomická společnost, 2018 [cit. 2020-12-29]. Dostupné z: https://www.astro.cz/na-obloze/mesic.html

/3/ Měsíc na wikipedii [online]. Wikipedia.org, 2018 [cit. 2020-12-29]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9Bs%C3%ADc

…a vlastní poznatky a zkušenosti. říjen

Úplňky 2021: Kdy je úplněk tento měsíc? Co (ne)dělat?

Úplněk i nov nám věrný souputník planety Země přináší neúnavně měsíc co měsíc. Úplněk představuje takovou sílu, že není možné ji minout. Kdy se síla úplňku projevuje v roce 2021? Kdy nastává úplněk v jednotlivých měsících? To odhaluje lunární kalendář.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *