Úplňky 2021: Kdy je úplněk tento měsíc? Co (ne)dělat?

Úplněk i nov nám věrný souputník planety Země přináší neúnavně měsíc co měsíc. Všechny měsíční fáze se neustále střídají. Z temnoty novu se stále znovu a znovu rodí nový Měsíc, dorůstající až do úplňku, aby couval zpět zase až do fáze novu.

Lunární cyklus ovlivňuje dění na Zemi, přestože si to často ani neuvědomujeme. Úplněk však představuje takovou sílu, že není možné ji minout. Pokud ji přece jenom přehlédneme, zpravidla se projeví v noci jako zhoršené usínání a nekvalitní spánek… Kdy se síla úplňku projevuje v roce 2021? Kdy nastává úplněk v jednotlivých měsících? To odhaluje lunární kalendář.

Leden – Únor – Březen– Duben – Květen – Červen– Červenec – Srpen – Září – Říjen – Listopad – Prosinec

Úplněk v lednu 2021

Kdy je úplněk? Lednový úplněk nastává 28. ledna 2021, přesně ve 20:16 hodin SEČ. Tak jak mu velí lunární kalendář následuje úplněk po fázi dorůstajícího Měsíce a novoluní, které po předchozí fázi ubývajícího Měsíce nastalo 13. ledna 2021.

Nazývá se také vlčí úplněk. Přichází po zimním slunovratu. Tuhá zima je pro něho typická, to ostatně platí pro celý měsíc leden. Dříve se často pojil s vytím vlků, kteří byli kvůli zimnímu hladovění blíž lidským obydlím než jindy. Vlci byli postupně v přírodě vyhubeni, až v posledních letech opět návrat vlka pozorujeme, ovšem spíše než vytí vlků můžeme o úplňku zaslechnout vytí psů.

Astrologie plný měsíc v lednu 2021 spojuje se znamením lev.

Úplněk v únoru 2021

Kdy je úplněk? Únorový úplněk nastává 27. února 2021, dle lunárního kalendáře ráno ve 9:17 hodin SEČ. Následuje fázi dorůstajícího Měsíce a novoluní, které po fázi ubývajícího Měsíce nastalo 11. února.

Nazývá se také sněžný úplněk, stále mu vládne zima a zpravidla ho provází i sníh. Nepříznivé únorové počasí v dřívějších dobách nezřídka znamenalo nedostatek potravy a hlad, proto se únorový úplněk někdy nazývá také hladový.

Astrologie plný Měsíc v únoru 2021 spojuje se znamením panna.

Úplněk v březnu 2021

Kdy je úplněk? Březnový úplněk najdeme v lunárním kalendáři 28. března 2021, večer ve 20:48 hodin SEČ. Následuje fázi dorůstajícího Měsíce a novoluní, které po fázi ubývajícího Měsíce nastalo 13. března.

Nazývá se také vraní úplněk.

Astrologie plný měsíc v březnu 2021 spojuje se znamením váhy.

Úplněk v dubnu 2021

Kdy je úplněk? Dubnový úplněk nastává 27. dubna 2021, ráno v 5:32 hodin SEČ. Jen krátce potom, konkrétně o jedenáct hodin později se Měsíc ocitne nejblíže Zemi. Bude ve vzdálenosti 357 373 kilometrů. Dle astronomie tak půjde o superúplněk, protože však na severní polokouli bude den, nebude u nás viditelný. Úplněk, resp. superúplněk následuje fázi dorůstajícího Měsíce a novoluní, které po fázi ubývajícího měsíce nastalo dle lunárního kalendáře 12. dubna.

Astrologie plný měsíc v dubnu 2021 spojuje se znamením štír.

Úplněk v květnu 2021

Kdy je úplněk? Květnový úplněk nastává 26. května 2021, konkrétně ve 13:13 hodin SEČ. Stejně jako v dubnu půjde i v květnu o superúplněk, a bohužel jako v dubnu nebude u nás viditelný. Měsíc se ocitne nejblíže Zemi kolem 4 hodiny ráno, zatímco úplněk nastává o několik hodin později, v době odpolední. Superměsíc tak nebude pozorovatelný, ani zatmění Měsíce, které na tu dobu připadá. Na úplné zatmění Měsíce, nebo také krvavý Měsíc, se tak budou moci podívat vzhůru na oblohu jen protinožci, třeba v Austrálii nebo v Antarktidě.

Superúplněk v květnu následuje dle lunárního kalendáře jako každý měsíc fázi dorůstání a novoluní, které se po fázi ubývajícího Měsíce odehrálo na obloze 11. května.

Astrologie plný měsíc v květnu 2021 spojuje se znamením střelce. Měsíční svit by nám měl jasně ukázat cesty k naplnění našich snů a představ. Střelec nás povede k tomu, co nám je skutečně vlastní. Bude ho provázet energie Slunce v Blížencích, která naopak létá do všech směrů. Rozšiřuje obzoru a poukazuje na nové věci. Tím bychom možná mohli odhalit naše nejtajnější přání a vize, se střelcem bychom se k nim mohli rovnou vydat…

Úplněk v červnu 2021

Kdy je úplněk? Červnový úplněk nastává 24. června 2021, konkrétně večer ve 20:39 hodin SEČ. Následuje fázi dorůstajícího Měsíce a novoluní, které po fázi ubývajícího Měsíce nastalo 12. června. Úplněk v červnu přichází jen pár dnů po termínu letní rovnodennosti, která má v roce 2021 termín 21. června. S letní rovnodenností nastává i astronomické léto.

Červnový plný měsíc se nazývá také jahodový úplněk. 

Astrologie plný měsíc v červnu 2021 spojuje se znamením kozoroha. Přestože každý úplněk znamená jisté napětí, intenzivní emoce a třeba i chaos v myšlenkách, systematické a pracovité znamení kozoroha červnový úplněk pomůže zvládnout. Kozoroh nabízí trpělivost a oporu, kterou například proměnlivá a citlivá vodní znamení nemohou nabídnout. Máme příležitost své emoce dostat pod kontrolu a náležitě se s nimi vypořádat, můžeme si udělat pořádek také v myšlenkách. Kozoroh podporuje úklid, i úklid v hlavě a také nabádá k tomu, abychom se čelem postavili ke všem výzvám.

Úplněk v červenci 2021

Kdy je úplněk? Červencový úplněk nastává 24. července 2021, a to hned zrána ve 4:36 hodin SEČ. Následuje fázi dorůstajícího Měsíce a novoluní, které po fázi ubývajícího Měsíce nastalo 10. července.

Říká se mu také bouřkový úplněk.

Astrologie plný měsíc v červenci 2021 spojuje se znamením vodnář.

Úplněk v srpnu 2021

Kdy je úplněk? Srpnový úplněk nastává 22. srpna 2021, přesně ve 14:01 hodin SEČ. Následuje fázi dorůstajícího Měsíce a novoluní, které po fázi ubývajícího Měsíce nastalo 8. srpna.

Říká se mu také jeseteří úplněk. Název připomíná indiánské tradice, kdy se právě během srpnového plného měsíce vydávali indiánské kmeny na lov ryb. V oblasti Velkých jezer byla právě v tuto dobu sezóna jeseterů. Ovšem narazit můžeme i na označení úplněk zelené kukuřice, úplněk zrna nebo červený úplněk. Měsíc totiž v této době stoupá na obloze často v lehkém červeném oparu.

Astrologie plný měsíc v srpnu 2021 spojuje se znamením vodnář.

Úplněk v září 2021

Kdy je úplněk? Zářijový úplněk nastává 21. září 2021, přesně ve 1:54 hodin SEČ, jen den po termínu podzimní rovnodennosti. Podzimní rovnodennost 2021 nastává 22. září, jde také o termín, kdy astronomicky začíná podzim. Zářijový úplněk následuje fázi dorůstajícího Měsíce a novoluní, které po fázi ubývajícího Měsíce nastalo 7. září.

Říká se mu také kukuřičný úplněk, to proto, že by v této době již měla být sklizena kukuřice. K září sklizeň patří, stejně jako dožínky, ovšem v některých letech náleží až k měsíci říjnu. Záleží na počasí, příroda má v tomto směru větší váhu než rozhodování o termínu tzv. od stolu. Někdy se tak jako kukuřičný úplněk může označovat i ten říjnový.

Astrologie plný měsíc v září 2021 spojuje se znamením ryby. Horoskop ryby přirovnává k chameleonům. Jsou nevypočitatelné, ale také empatické, intuitivní a kreativní. Horoskop rybám přičítá také přátelské chování a přitažlivost. Nechybí jim nadání, vytrvalost ani disciplína, ale nesnášejí žádná omezení.

Úplněk ve znamení ryb nás nabádá k cestě do hlubin vlastní duše a citů, hluboko pod hladinu naší bytosti, tam, kam se běžně nepodíváme. Ryby nikdy nejsou povrchní. Vybízí k meditaci a rozjímání. Podporují svobodu ducha a vlastní intuici. Nenechají se omezovat, jejich hranice vytyčují jen morální zásady a soucit. Díky rybám se z cesty do hlubin můžeme vrátit obohaceni o nové kvality.

Úplněk v říjnu 2021

Kdy je úplněk? Říjnový úplněk nastává 20. října 2021, přesně ve 16:56 hodin SEČ. Následuje fázi dorůstajícího Měsíce a novoluní, které po fázi ubývajícího Měsíce nastalo 6. října.

Říká se mu také úplněk sklizně, někdy i kukuřičný či dožínkový úplněk. Jde o období sklizně (u indiánů je to sklizeň kukuřice, ale i fazole, dýně, tykve nebo divoké indiánské rýže). Zemědělci v tuto dobu nezřídka pracují až do noci, za měsíčního svitu. Říká se mu někdy také lovecký úplněk, pro indiány jde o období nočního lovu, aby nahromadili zásoby před přicházející zimou.

Astrologie plný měsíc v říjnu 2021 spojuje se znamením beran. Beran je ohnivé znamení plné síly a energie k překonávání všech překážek. Je mu vlastní samostatnost, odvaha a průbojnost, nebojí se projevit své pravé já.

Úplněk v beranu nabádá každé znamení zvěrokruhu k projevení se, posiluje sebedůvěru a nutí nás ukázat se v jasném měsíčním světle. Astrologie nám o říjnovém úplňku představuje příležitost ukázat světu, co všechno v nás je a co všechno dokážeme. Přichází čas zaměřit se na životní témata. Nastává doba nových začátků, živelná beranská energie a síla úplňku je nám přitom podporou.

Úplněk v listopadu 2021

Kdy je úplněk? Listopadový plný Měsíc nastává 19. listopadu 2021, přesně ve 9:57 hodin SEČ. Následuje fázi dorůstajícího Měsíce a novoluní, které po fázi ubývajícího Měsíce nastalo 4. listopadu.

Říká se mu také bobří úplněk, někdy také mrazivý úplněk. Zima začíná projevovat svoji moc. Na přicházející zimní období se aktivně připravují nejenom bobři, ale i lidé. Indiáni dříve v této době pokládali bobří pasti, aby ještě před zamrznutím vody získali na zimu teplé kožešiny.

Magie a úplněk | Fáze měsíce

Video: Magie a úplněk (YouTube)

Astrologie plný měsíc v listopadu 2021 spojuje se znamením býk. Zemské znamení býka dodává pocit jistoty a stability, přestože bude listopadový úplněk nadmíru silný. Tzv. bobří úplněk letos totiž  provází také polostínové zatmění Měsíce. Klidný, praktický a materiálně založený býk úplňkovým aktivitám propůjčuje zemitou sílu a určitou rozvážnost, po předchozím úplňku v ohnivém znamení berana přijde vhod. Přátelské znamení býka by v nás mělo posilovat to dobré a krásné, krása by měla být i kolem nás, vždyť býk je prostřednictvím své vládnoucí planety Venuše také ztělesněním krásy, lásky a smyslnosti.

Úplněk v prosinci 2021

Kdy je úplněk? Prosincový úplněk nastává 19. prosince 2021, přesně ve 5:35 hodin SEČ. Následuje fázi dorůstajícího Měsíce a novoluní, které po fázi ubývajícího Měsíce nastalo 4. prosince.

Říká se mu také úplněk dlouhých nocí. Zima v této době vládne pevnou mocí, noci jsou mrazivé, dlouhé a temné. Měsíční světlo září vysoko na obloze, na rozdíl od Slunce je trajektorie měsíce v tomto zimním období vysoko nad obzorem, to Slunce se v zimě pohybuje po nízké trajektorii. Někdy se mu říká také studený úplněk, vychází na dobu kolem zimního slunovratu, někdy je prvním plným měsícem po slunovratu. V roce 2021 však nastává zimní slunovrat 21. prosince, tedy až po prosincovým úplňku.

Astrologie plný měsíc v prosinci 2021 spojuje se znamením blíženci.

ÚPLŇKY 2022

Úplněk leden 2022

Kdy je úplněk, vůbec první úplněk v roce 2022? Lednový úplněk připadá na 18. leden 2022, nastává přesně v 00:48 hodin SEČ. Na co se připravit?

Jde o úplněk, který následuje zimní slunovrat a přichází po prosincovém úplňku, který se označuje jako úplněk mrazivých zimních nocí. Ty jsou typické nejenom pro prosinec či leden, ale také pro únor. Paní zima se pevně drží svých otěží.

Úplněk je vrcholem, zakončením starého a začátkem nového měsíčního cyklu. Fázi ubývajícího Měsíce následuje novoluní, po něm nastává fáze přibývajícího Měsíce a konečně úplněk. Novoluní mělo tento měsíc termín 2. ledna 2022 v 19:33 hodin SEČ.

Vlčí úplněk

Úplněk v lednu je nazývaný také vlčí úplněk. Tradice ho spojuje s vlky, resp. vytím vlků, které se do lednových nocí dříve rozléhalo, o úplňku obzvlášť. V zimě navíc vlci hladověli, potravu hledali blíže lidským obydlím, a tak bylo jejich vytí hlasitější více než jindy. I přes návrat vlka do přírody se v moderní době můžeme přece jenom častěji než vlka zaslechnout o úplňku vytí psů. Pes je ostatně příbuzným vlka a stejně jako jeho divoký příbuzný i pes vyje na Měsíc, zvláště o úplňkové noci.

Astrologie: Úplněk v raku

Dle astrologie náleží lednový úplněk k vodnímu znamení raka.

Další: Úplňky 2022, úplňky 2023 tady…

  • Gabzdyl, P.: Měsíc známý i tajemný. Praha: Aventinum, 2013. ISBN: 978-80-7442-043-3
  • Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum. ISBN: 978-80-86858-65-4
  • Clark, S., Sumcov, P.: Neznámý vesmír v 10 kapitolách. Praha: Universum, 2017. ISBN: 978-80-242-5689-4

Úplněk i nov nám věrný souputník planety Země přináší neúnavně měsíc co měsíc. Úplněk představuje takovou sílu, že není možné ji minout. Kdy se síla úplňku projevuje v roce 2021? Kdy nastává úplněk v jednotlivých měsících? To odhaluje lunární kalendář.

,

Křivánková, R.: Úplňky 2021: Kdy je úplněk tento měsíc? Co (ne)dělat? ukocouradoma.cz [online]. U Kocoura doma, 1. leden 2021 [cit. 2022-05-21]. Dostupné z: https://ukocouradoma.cz/uplnky-2021/

Lunární kalendář

Lunární kalendář je zřejmě ten nejstarší kalendář vůbec. Je daný pohybem měsíčního kotouče a energií, kterou dnům dávají jednotlivé fáze Měsíce. Nejde jenom o úplněk a nov jako nejsilnější a nejvýraznější fáze měsíčního cyklu. Lunární kalendář zachycuje celý lunární cyklus, od novu až pro úplněk a od úplňku zase zpět do novoluní. První lunární den nastává po novoluní.

PRAKTICKÁ AROMATERAPIE · ZDRAVÝ DOMOV · VOŇAVÝ ÚKLID · OBJEVUJTE!

4.7/5 - (24 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *