Růže z Jericha a přírodní představení o zázraku života

Říká se jí také rostlina vzkříšení nebo věčná rostlina. Dokáže žít i v podobě suchého klubíčka, které se nechá unášet větrem. Takto putuje pouští, dokud nenarazí na vodu. Voda rostlinu vzkřísí do života, aby se jako zázrakem rozvinula jako dlaň a znovu zazelenala.

Úvodní foto: Pixabay.com

Choulivka jerišská – Rostlina z legend – Vraneček – Dekorace – Jak oživit růži z Jericha?

Choulivka jerišská

Botanicky jde o rostlinu choulivka jerišská (Anastatica hierochuntica) z čeledi brukvovitých. Původ růže z Jericha je v písčitých pouštích Sýrie, Palestiny, Izraele a Egypta. Vyrůstá do podoby asi 20 cm vysokého keříku. Když vykvete a dozrají semena, rostlina zasychá. Kořeny se uvolní a rostlina stočená do klubíčka čeká na to, až přijde déšť. Vláha rostlinu probudí, semena se uvolní a začínají klíčit.

Zvláštní schopnost choulivky ožít díky vodě botanikové nazývají hygroskopie (schopnost pohlcovat vzdušnost). Lidé tuto schopnost choulivky jako rostliny vzkříšení obdivují od pradávna.

Rostlina z legend

Křesťané růži z Jericha spojují s Pannou Marií a také ji nazývají ruce panny Marie. Legendy růží z Jericha označují růži, která původně rostla v biblické Rajské zahradě, aby se posléze objevila poblíž města Jericho a Panna Marie na ní sušila plenky malého Ježíška.
Zázračnou rostlinu si oblíbila i středověká šlechta, ve šlechtických rodinách se předávala z generace na generaci.

U nás je v současnosti k dostání růže z Jericha, která se choulivce jenom podobá. Vytváří také suchá klubíčka a ve vlhkém prostředí se opakovaně rozvíjí, vítr ji k nám však zavál až ze suchých oblastí Mexika.

Choulivka nebo vraneček?

Jako růži z Jericha si dnes do svých domácností lidé pořizují nejčastěji rostlinu z čeledi vranečkovitých – vraneček, lat. Selaginella lepidophylla.

Jde o kapradinu, která se po zaschnutí stáčí do lehkého, ale pevného klubíčka, aby před suchem chránila růstový vrchol. V šedivém klubíčku se totiž stále skrývá zelený střed, který kdykoliv může znovu rozehrát přírodní představení života. Stačí trocha vody. Při namočení se rostlinka rozvine a zazelená, fotosyntézou získává energii pro další období sucha. Koloběh života a klidu se stále opakuje, po vyschnutí se opět stáčí do klubíčka. To dokáže snad až do nekonečna.

Vraneček patří mezi plavuně, rostliny staré miliony let. I proto se mu také říká „Dino Plant“. Avšak planetu Zemi obýval již v prvohorách, tedy ještě dříve než dinosauři. Na rozdíl od dinosaurů však plavuně planetu zdobí i dnes a mohou ozdobit i naše doma.

Živá dekorace osvěží vzduch v domácnosti

Suché klubíčko vranečku, které se dá dnes snadno pořídit, se v misce s vodou do několika hodin zazelená. Vytváří talířovitou růžici listů a v domácnosti tak poslouží jako přírodní dekorace. Jako rostlina vzkříšení (Resurrection Plant) se uplatní na Vánoce nebo Velikonoce. Své zelené představení však může pro potěšení srdce i očí odehrát kdykoliv během roku.

A nejde jenom o živou dekoraci, stejně jako jiné zelené rostliny i pozoruhodná růže z Jericha čistí vzduch a vytváří příjemnou svěží atmosféru.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený The Plant Fairies ?️‍? (@theplantfairies),

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Mae Thorani Plants (@maethoraniplants),

Jak oživit růži z Jericha?

  • Klubíčko rostlinky stačí umístit na misku s vodou tak, aby ve vodě byla spodní část, nikoliv srdíčko. Během několika hodin se rostlina rozvine a získá přitažlivou zelenou barvu života.
  • Rostlina by neměla ve vodě plavat, hrozí zahnívání. Jakmile tedy rostlina nasaje vodu a rozvine se, měli bychom přebytečnou vodu odlít. Zelené rostlince stačí už jen pár kapek vody.
  • Po 5 až 8 dnech bychom rostlinku měli nechat opět zaschnout. Vysušené klubíčko pak uložíme do sucha alespoň na 2 – 4 týdny. Poté můžeme opět rozehrát hru přírody a pozorovat, jak rostlinka ožívá zázračnou silou obyčejné vody.

Tato rarita z rostlinné říše bude stále dokola fascinovat, přinášet radost ze života a vytvářet svěží atmosféru. Je živým symbolem života a naděje. Povzbuzuje důvěru v sílu přírody. Rostlina se zavíjí s tím, že ji vítr donese tam, kde se jí bude dařit. Může to být kdekoliv. Kdekoliv rostlinka posiluje důvěru v pozitivní vývoj událostí, protože právě s touto důvěrou růže z Jericha usychá.

REKLAMA

TIP: KDE KOUPIT RŮŽI Z JERICHA?
Růže z Jericha, také v dárkovém balení, je součástí nabídky eshopu Botanic.cz. Tým profesionálů a nadšenců do přírodní medicíny pečlivě vybírá a dováží produkty z celého světa. Nabízí pestrou paletu léčivých bylin a léčivých hub ve své ryzí podobě, ale připravuje i vlastní směsi pro podporu konkrétních částí těla a při konkrétních problémech. Nechybí dárkové balíčky, mezi nimi i speciální balíček s růží z Jericha.

Růže z Jericha jako krásná přírodní dekorace na váš stůl

Video: Jak se rozvíjí růže z Jericha? (Youtube)

Internetové zdroje: 

/1/ Růže z Jericha, Lonicera nebo Vraneček? ReceptyPrimaNapadu.cz [online]. Praha: Jaga media, 18. května 2018 [cit. 2019-12-29]. Dostupné z: https://www.receptyprimanapadu.cz/poradna/ruze-z-jericha-lonicera-nebo-vranecek/

/2/ Růže z Jericha pravá a falešná. Deník.cz [online]. Praha: VLTAVA LABE MEDIA, 8. prosince 2017 [cit. 2019-12-29]. Dostupné z: https://www.denik.cz/zahrada/ruze-z-jericha-prava-a-falesna-20171208.html

Růže z Jericha a přírodní představení o zázraku života

Říká se jí také rostlina vzkříšení nebo věčná rostlina. Botanicky je to choulivka jerišská z čeledi brukvovitých, ale v současnosti se jako růže z Jericha prodává i plavuně, vraneček z čeledi vranečkovitých, která nepochází z Jericha, ale i ten předvádí přírodní představení vzkříšení.

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Tento článek vznikl na základě spolupráce.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *