Plavecká škola pro psy v otázkách a odpovědích: Jak plavání prospívá kondici a zdraví psa?

Není plavání jako plavání. Ne každý pes využívá plavecké pohyby ku svému prospěchu. Ne každý výlet k vodě představuje sportovní výkon, který by měl pozitivní vliv na kondici psa. Na druhé straně se i na plavání dá nahlížet jako na psí sport. Se správnou technikou a dodržením pravidel bezpečnosti představuje plavání efektivní trénink zvyšující výkon a mobilitu psa. Je také rehabilitační procedurou… ne náhodou se využívají vany s vodou a chodícím pásem při fyzioterapii psa.

Plavání psa

Jak je psovi prospěšná voda?

Na plavání se dá pohlížet jako na jakýkoliv jiný sport. Pro člověka i pro zvíře představuje efektivní pohyb, který při minimálním zatížení kloubů intenzivně posiluje svalový aparát.

Pozitivní přínosy plavání pro psa detailně popisuje veterinární klinika BOHEMIA.

Ve vodě při plavání pes chtě-nechtě zapojuje svalové skupiny celého těla, tak je posiluje. Posilující účinky ještě násobí odpor vody, který pes musí překonávat. Ve vodě je však nadnášen, nedochází tak k zátěži kloubů. Plavání představuje výbornou pohybovou aktivitu pro zdravé psy v rámci prevence kloubních potíží. Na druhé straně je prospěšné i pro psy, kteří trpí např. dysplazií kyčelního kloubu. Při plavání na surfu musí pes navíc vyrovnávat disbalanci surfu na vodě a posiluje tím vnitřní stabilizační aparát. Ten je tvořen svaly bránice, pánve a drobnými svaly, které udržují jednotlivé klouby ve správné poloze.

Jaké jsou výhody plavání pro psa?

Plavání představuje zpestření jakéhokoliv sportu, zvláště v létě, kdy vysoké teploty znemožňují kvůli riziku přehřátí tréning na suchu. Psí sportovci, resp. chovatelé tak využívají plavání pro budování kondice a vytrvalosti, jako doplňkový sport hlavní disciplíny, ať již jde o canicross, dogreking, mushing, agility, frisbee či jiný psí sport.

Plavání jako efektivní tréning aktivního psa má významnou tradici v severských zemích. Tam se v létě plavání běžně využívá jako primární sport letní přípravy psího sportovce, ale i zdravý pohyb pro každého psa. Psi tam přitom plavou výhradně s plovacími vestami.

Aby plavání naplnilo svůj účel, měl by pes plavat minimálně několik minut v kuse a správnou plaveckou technikou. Důležitá je přitom i bezpečnost psa. Bezpečnost i správnou techniku zajistí právě plovací vesta pro psa.

Video: Plovací vesta pro psa, Youtube

Jak vypadá správný plavecký styl psa?

Dobrý plavecký styl psa se pozná podle rovných zad, kdy dochází k rovnoměrnému zapojení předních a zadních končetin. Čumák je těsně nad hladinou. Nesprávná plavecká technika jde identifikovat relativně snadno: pes cáká vodu předníma nohama. Nepohybuje se vpřed, ale je spíše na místě.

Správnou techniku zajistí plavací vesta. Nejenom u psích plavců začátečníků, i u ostřílených plavců podporuje správné držení těla, zapojení všech svalů a zajišťuje také bezpečnost. I zdatný psí plavec totiž nemusí odhadnout své schopnosti, nebo se naopak ve vodě stále ohlíží po břehu, kde by si odpočinul. S plovací vestou pes brzy pochopí, že si může odpočinout kdy chce. Speciální plovací vesta pro psa má tvar, který neomezuje pohyb a současně nadnáší. Lidská plovací vesta se pro psa rozhodně nehodí.

Jak naučit psa plavat?

Plavecké pohyby jsou každému psovi vlastní, ovšem ne každý pes musí mít k vodě pozitivní vztah. Nemálo psů také trpí strachem z vody, který se zpravidla dá překonat trpělivostí, správnou motivací a postupným zvykáním si na vodu.

Pokud má být plavání způsobem budování kondice a tréningem, nejde o nárazový aport, ale o plavání v kuse. Pro začátek stačí několik málo minut, postupně se ti největší sportovci mohou dostat až na hodinu.

Video: Jak naučit psa plavat?, Youtube

Jak zajistit bezpečnost psa při plavání?

Chovatel by měl mít psa neustále na očích. I ten nejlepší psí plavec totiž může znenadání potřebovat pomoc. I ve vodě hrozí přehřátí organismu nebo kolaps psa, který neodhadl své síly.

  • Zatímco obojek není při plavání kvůli bezpečnosti vhodný, jistotou je plovací vesta pro psa.
  • Myslete také na to, že pes by měl mít při plavání prázdný žaludek. Jíst by měl nejméně 2 hodiny před začátkem každé sportovní aktivity, tedy by měl dostat krmivo minimálně 2 hodiny před výletem k vodě.

Jak krmit svého psa?

Plavání, resp. pravidelný a přiměřený pohyb je základem dobré kondice psa. K té velkou měrou přispívá i strava. Žádná psí škola, ani ta plavecká se neobejde bez školní jídelny.

Strava, která nejčastěji představuje granule, je primárním zdrojem energie při jakékoliv aktivitě psa. Vybrat granule pro psa, které by sloužily jako zdroj energie a současně skýtaly vše potřebné pro psí organismus, není snadné. Hodit by se vám proto mohl tip na českého výrobce kvalitního krmiva pro psy i kočky…

REKLAMA

TIP OD KOCOURA

České granule pro psy Nativia zohledňují přirozené potřeby zvířat. To je důvod, proč je jejich složení charakteristické vysokým podílem bílkovin živočišného původu. Konkrétní a jasné složení navíc najdete na každém obalu, protože Nativia si zakládá na transparentnosti, přehledných, detailních a jasných informacích o konkrétních granulích. Např. české granule Nativia REAL MEAT CHICKEN&RICE:

Nativia REAL MEAT CHICKEN&RICE
Složení: kuřecí dehydrované maso 30 %, loupaná rýže 27 %, kuřecí maso v čerstvém stavu 42 % tj. v sušině 12 %, kuřecí tuk 10,5 %, jablečné výlisky, hydrolyzovaný lososový protein 4 %, cukrovarské řízky sušené, hydrolyzované kuřecí maso a játra 2,3 %, kvasinkový a sladový extrakt, lososový olej 1 %, uhličitan vápenatý, čekankový inulín, juka, glukosamin, chondroitin-sulfát. Analytické složky: hrubý protein 27 %, hrubé oleje a tuky 16 %, hrubá vláknina 2,5 %, hrubý popel 5,9 %, vápník 1,1 %, fosfor 0,9 %, sodík 0,28 %.

Granule pro psa Nativia REAL MEAT v eshopu…

Nativia

Literatura:

  • Kitchenhamová, K.: Pes – člen rodiny. Praha: Esence, 2020, ISBN: 978-80-242-6534-6
  • Bucksch, M: Jak správně krmit psa: Praktické rady a tipy na základě nejnovějších poznatků. Praha: Grada, 2018. ISBN: 978-80-2710-746-9

Internet:

/1/ Plavání se psem. VeterinaBohemia.cz [online]. Písek: Veterinární klinika Bohemia, 2020 [cit. 2020-08-29]. Dostupné z: http://www.veterinabohemia.cz/krouzekplavani.html

/2/ Plavání psů pro zdraví, kondici a ideální osvalení. Obojky.cz [online]. Praha: Obojky.cz, 2020 [cit. 2020-08-29]. Dostupné z: https://www.obojky.cz/blog/plavani-psu-pro-zdravi-kondici-a-idealni-osvaleni

/3/ Proč je dobré se psem plavat? Běhejsepsem.cz [online]. Jablonec nad Nisou: Behejsepsem.cz, 2020 [cit. 2020-08-29]. Dostupné z: https://www.behejsepsem.cz/proc-je-dobre-se-psem-plavat/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Plavecká škola pro psy v otázkách a odpovědích: Jak plavání prospívá kondici a zdraví psa?

Není plavání jako plavání. Ne každý pes využívá plavecké pohyby ku svému prospěchu. Ne každý výlet se psem k vodě představuje sportovní výkon. Na druhé straně se i na plavání dá nahlížet jako na psí sport. Se správnou technikou a dodržením pravidel bezpečnosti představuje plavání efektivní trénink zvyšující výkon a mobilitu psa.

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Tento článek vznikl na základě spolupráce. První publikace: 29. 8. 2020, aktualizováno 27. 7.  2020

PES | GRANULE PRO PSA | ČESKÉ GRANULE | NATIVIA

Štěně

Kam na výlet se psem? Co takto přehrada Pastviny u Nekoře?

Zvláště naši čtyřnozí miláčci ocení nejrůznější výlety. Česko však uchvátí každého, kdo se vydá objevovat jeho krásy. Těch krás je ve všech koutech Česka nespočet. Nespočet je i možností, co dělat na pastvinské přehradě na Divoké Orlici, která představuje vyhlášenou rekreační destinaci Orlických hor. Přehrada Pastviny leží v Pardubickém kraji, asi 6 kilometrů od Žamberka,…

Cestování se psem

Cestování se psem autem, letadlem anebo vlakem. Co byste měli vědět, než se vydáte na cestu?

Cestovatelé a výletníci se vypravují do různých koutů Česka i ciziny v různém složení. Někdo se vydává do světa sám, další putují jako rodina s dětmi, někdo cestuje v sestavě přátel. Vždy se přitom najde i místo pro psa, vždyť je to nejlepší přítel člověka a skvělý společník kdekoliv. Pes zpravidla cestování snáší dobře, na…

5/5 - (8 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *