Kam na výlet se psem? Naučná stezka Betonová hranice ohromí každého

Na samé hranici se sousedním Polskem, v nádherné krajině Orlických hor natrefíte i na československé opevnění z doby 2. světové války. Vypravit se sem můžete s celou rodinou včetně psa.

Pro turisty je tu připravena naučná stezka Betonová hranice v délce 15 kilometrů, nejdelší pěší stezka po opevněních a bunkrech v České republice. Na několika místech je však propojená, a tak se dá zkrátit. Protože Orlické hory zajímavých turistických tras a cílů nabízejí nespočet, svůj výlet si můžete také prodloužit a rozšířit dle libosti.

Betonová hranice – Orlické hory – Letohrad

Betonová hranice

Název naučné stezky v Orlických horách je příhodný. Betonová hranice na území Kralické pevnostní oblasti představuje československé opevnění budované proti nacistickému Německu před druhou světovou válkou.

Okružní trasa Betonová hranice protíná severozápadní okraj masívu Bukovohorské hornatiny, na jejím vrcholu nazvaném Suchý vrch se na ni také můžete u Kramářovy chaty napojit. Oficiálně stezka začíná a končí v centru obce Mladkov, za železniční stanicí, takže je dostupná i vlakem. Leží v západní polovině Kralické pevnostní oblasti.

Naučná stezka betonová hranice

Video: Naučná stezka betonová hranice (Youtube)

Naučná stezka Betonová hranice vznikla již v roce 1988, tehdy se na délce asi dvanácti kilometrů nacházelo třináct tabulí. Bohužel však míjela dělostřeleckou tvrz Bouda. Při rekonstrukci stezky v roce 2012 se již s Boudou počítalo. Dnes tak stezka propojuje Muzeum československého opevnění, dělostřeleckou tvrz Bouda s Muzeem Vysoký kámen a po odbočce také s nedalekým Vojenským muzeem Lichkov.

Co vás čeká na Betonové hranici?

Naučná stezka Betonová hranice o délce patnácti kilometrů je nejrozsáhlejším naučným okruhem v Kralické pevnostní oblasti. Na trase potkáte více než dvacítku informačních tabulí s informacemi o československém pohraničním opevnění, výstavbě i osudech jejích objektů. Nechybí však ani informace o místní přírodě a dalších památkách. Stezka vytváří několik možných délek okruhů s dvěma hlavními větvemi – jižní a severní, ty jsou však na několika místech propojeny. Většina trasy leží na území přírodního parku Suchý vrch – Buková hora, menší část vede přes území přírodního parku Orlice.

Betonová hranice Orlických hor

Video: Betonová hranice Orlických hor (Youtube)

Naučná stezka využívá běžných turistických tras. V první polovině vede přes červeně značenou Jiráskovu cestu. Již tam se místy otevírají nádherné výhledy. Dále směřuje kolem radioaktivního pramene knížete Rostislava, přes vrchol Vysoký kámen až do areálu pevnostního Muzea Vysoký kámen. Odtud pokračuje k dělostřelecké tvrzi Bouda, aby vystoupala na vrchol Bouda. Prochází celým povrchovým areálem tvrze.

V další části trasy potkáte mnoho objektů lehkého i těžkého opevnění, zasazených do půvabné lesní krajiny. Po cestě vás čekají také skvostné výhledy na Mladkovskou vrchovinu. Přes Mlýnský vrch s Bergmanovým křížem se na konci můžete potěšit i industriální památkou, kterou je příhradový železniční most přes Tichou Orlici ze třicátých let dvacátého století.

Pochod po Betonové hranici můžete absolvovat kdykoliv během roku, při výročí mobilizace 1938 je tady pochod dokonce organizován muzei jako oficiální akce pro veřejnost. Na konci září tu mezi tvrzí Hůrka a pěchotním srubem K – S 14 probíhá orientační běh pro dětské hlídky – Memoriál četaře Arnošta Hrada, také akce Světla nad bunkry, která představuje připomínku mobilizace. Ovšem vedle historických akcí se tu konají i akce spojené s netopýry. Dělostřelecká tvrz Bouda totiž slouží jako zimoviště netopýrů. Každoročně zde zimuje až jedenáct druhů těchto vzácných nočních tvorů.

Orlické hory. Kam dál?

Orlické hory nabízejí nespočet turistických destinací, historické památky i přírodní skvosty. Obojí se snoubí v historickém městě Letohrad, původně Kyšperku.

Letohrad / Kyšperk

Video: Letohrad, Kyšperk (YouTube)

Letohrad

Letohrad se nazývá také městem alejí. Jedna ze zdejších alejí odkazuje na čestného občana kyšperského – secesního malíře Alfonse Muchu. Muchova alej se táhne od kaple svatého Jana Nepomuckého na Kopečku nad Letohradem. Se psem na výlet můžete vyrazit i na naučnou stezku Obora. Ve městě samotném na vás pak mj. čeká renesanční tvrz Orlice, barokní zámek se zámeckým parkem nebo Muzeum řemesel, jedno z největších ve střední Evropě. A kdyby vám a vašemu čtyřnohému příteli vyhládlo, můžete se tady zastavit i pro prvotřídní české granule. V Letohradu totiž sídlí společnost Nativia, výrobce pet food.

Literatura

  • Kitchenhamová, K.: Pes – člen rodiny. Praha: Esence, 2020, ISBN: 978-80-242-6534-6

Internetové zdroje

/1/ Ráboň, M.: Králická pevnostní oblast – Neopakovatelný fenomén Pardubického kraje. Armyweb.cz [online]. Armyweb.cz, 2020 [cit. 2020-10-10]. Dostupné z: https://www.armyweb.cz/clanek/kralicka-pevnostni-oblast-neopakovatelny-fenomen-pardubickeho-kraje

/2/ Horynová, P.: Betonová stezka patří k nejdelším naučným trasám. Deník.cz [online]. Praha: VLTAVA LABE MEDIA, 18. duben 2020 [cit. 2020-10-10]. Dostupné z: https://rychnovsky.denik.cz/zpravy_region/orlicke-hory-betonova-hranice-naucna-stezka-okruh180420-rk.html

/3/ Naučné stezky v Králické pevnostní oblasti. KPO1938.com [online]. Kralická pevnostní oblast, 2020 [cit. 2020-10-10]. Dostupné z: http://www.kpo1938.com/stezky.php

/4/ Naučná stezka Betonová hranice. Turistika.cz [online]. Turistika.cz, 2020 [cit. 2020-10-10]. Dostupné z: https://www.turistika.cz/mista/naucna-stezka-betonova-hranice/detail

/5/ Betonová hranice. Mladkov.cz [online]. Mladkov: OÚ Mladkov, 2020 [cit. 2020-10-10]. Dostupné z: https://www.mladkov.cz/betonova-hranice

/6/ Naučná stezka Betonová hranice. Kralickýsněžník.net [online]. Králíky: Kralický Sněžník, 2020 [cit. 2020-10-10]. Dostupné z: http://www.kralickysneznik.net/trasa/24/

/7/ Naučná stezka Betonová hranice v Mladkově. Kudyznudy.cz [online]. Praha: EMPRESA MEDIA, 2020 [cit. 2020-10-10]. Dostupné z:
https://www.kudyznudy.cz/aktivity/naucna-stezka-betonova-hranice-v-mladkove

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Kam na výlet se psem? Naučná stezka Betonová hranice ohromí každého

Naučná stezka Betonová hranice je nejdelší pěší stezka po opevněních a bunkrech v České republice. Leží na samé hranici se sousedním Polskem, v nádherné krajině Orlických hor.

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (7 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.