První miminka v Zoo Ostrava pocházejí z ostrova Sulawesi. Jsou to vzácné rybky medaky

Každá zoologická zahrada se na začátku nového roku nemůže dočkat prvních mláďat. Ne jinak to je v Zoo Ostrava, kde se první miminka prohánějí ve vodě. Je jich celkem osm. Jde o vzácné rybky medaky Sarasinovy, které na celém světě přirozeně plují jenom v jednom jediném jezeře, na jednom jediném místě,  indonéském ostrově Sulawesi.

Skryté poklady Zoo Ostrava

Mláďata medaky Sarasinovy (Oryzias sarasinorum) vypadají celkem nenápadně, ovšem reprezentují dle Červeného seznamu IUCN kriticky ohrožený druh. Jejich domovské jezero Lindu ve středu ostrova Sulawesi je totiž v ohrožení. Ohrožuje je znečištění vody, také eroze půdy v okolí jezera a nakonec i nepůvodní druhy ryb, bohužel vysazené za účelem komerčního rybolovu.

Chov v akváriích jako je tak pro medaky klíčový. Druhu hrozí, že planety Země zmizí. Pouze díky umělému chovu má šanci. Vzácnost dělá z toho druhu zajímavou rybku akvaristů sdružených v ochranářské organizaci Sulawesi Keepers, kterou podporuje i ostravská zoo. Ta je také spolu se zoo ve Wroclawi a ve Vídni jedinou, kde se daří medaku Sarasinovu úspěšně odchovávat.

„V Zoo Ostrava chováme medaky od roku 2013 v akvaristickém zázemí, kde se pravidelně množí. Mají velmi zajímavý způsob rozmnožování – je to pelagický druh, který ve velkých hejnech proplouvá otevřenými vodami. Samice nemají kam jikry odložit, tak je nosí pod svým tělem po celou dobu vývoje, téměř tři týdny,“

popisují na webu Zoo Ostrava.

Poklady Lore Lindu

Celý ostrov Sulawesi představuje jedinečnou faunu a floru. Jezero Lindu ve středu obklopuje jeden z největších horských deštných pralesů Sulawesi, který představuje národní park a biosférickou rezervaci Lore Lindu s klenoty biologie, ale i archeologie a kultury. Mj. se zde nachází více než 400 megalitických soch, které připomínají sochy Moai na Velikonočních ostrovech.

Na rozloze téměř 2200 kilometrů čtverečních, které park zabírá, má své doma vedle endemických ryb i 77 druhů endemických ptáků, ale i buvol trpasličí, anoy, babirusa celebská, makak tonkeánský nebo tři druhy nártounů, které nežijí nikde jinde na světě.

Do Zoo Ostrava se z ostrova Sulawesi dostaly nejenom ryby, ale také krevety, plži a kraby. V rámci zapojení do záchranného projektu Sulawesi Keepers pro ně v Ostravě vybudovali několik vodních nádrží. Loni tady také přivítali nového chovného samce babirusy sulaweské.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *