Kočka hybrid: Když se z šelmy stane domácí mazlíček

Kočky člověka přitahují svoji divokou a nezkrotnou povahou. Oslňují nás také svým divokým vzhledem připomínající velké divoké šelmy. A svým divokým kouzlem nás také přitahují.

Kočka je šelma, která člověku možní být jí nablízku. V přírodě by však člověk u šelmy neuspěl, kočka v přírodě obdiv člověka neocení. A přece po exotických zvířatech toužíme, ti nejodvážnější je pak chtějí mít ve svém obýváku. Na řadu pak přicházejí hybridní kočky, spojení kočky domácí a kočky divoké, resp. divoké kočkovité šelmy.

Úvodní foto: Pixabay.com

Hybridní kočka – Druhy hybridních koček – Chov kočky

Hybridní kočka

Jako hybridní kočka se označuje přímý potomek křížení kočky domácí a kočky divoké, a to hned první generace potomků. Ta si ponechává charakteristiku šelmy, zejména exotické zbarvení, výrazné lícní kosti a elegantní postavu. I přes divoké geny je však zpravidla povaha hybridní kočky mírumilovná.

Krotké hybridní kočky, na rozdíl od těch divokých, nepředstavují pro člověka větší nebezpečí. Naopak, jde o žádané domácí mazlíčky. Jedním z těch nejžádanějších je aktuálně bengálská kočka, potomek americké domácí kočky a divoké asijské leopardí kočky.

🌎 BENGÁLSKÁ KOČKA NA VODÍTKU

Video: Bengálská kočka (na vodítku), Youtube

Druhy hybridních koček

Vedle bengálské, nejznámější hybridní kočky existují i další, například caracat, kříženec karakala a kočky domácí (habešské kočky, mainské mývalí, příp. divoké kočky), tilaran, kříženec ocelota, viverral, kříženec kočky rybářské, kanaani, kříženec kočky plavé, chausie, kříženek kočky bažinné, bristol, kříženec margay aj.

5 Reasons for NOT OWNING a F2 Savannah cat

Video: Hybridní kočka Savannah (Youtube)

Mezi hybridní kočky a také vzácná plemena koček se řadí také savannah, savanová kočka, která vznikla zkřížením kočky domácí a afrického servala. Po servalovi jí zůstala výška, a tak se řadí také k těm největším plemenům koček.

Chov kočky

Atraktivní vzhled hybridních koček provázejí i problémy s jejich chovem. Vždy vyžadují speciální péči a mají speciální potřeby. Nenaplnění základních potřeb zvířete spadá do kategorie týrání. Chovatelé hybridních koček nemusejí zvládat jejich divoké geny, soužití je pak pro obě strany nepříjemné. Ještě nepříjemnější jsou pak následky, mj. agresivita kočky.

Literatura

  • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
  • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

Internetové zdroje

/1/ Hybridní kočky. Zoohit.cz [online]. Zoohit.cz, 2020 [cit. 2020-08-26]. Dostupné z: https://www.zoohit.cz/magazin/kocky/porizeni-a-chov-kocek/hybridni-kocky

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Kočka hybrid: Když se z šelmy stane domácí mazlíček

Jako hybridní kočka se označuje přímý potomek křížení kočky domácí a kočky divoké. Nese si charakteristiku šelmy, zejména exotické zbarvení a postavu. Povaha hybridní kočky však bývá i přes divoké geny mírumilovná.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Olivové mýdlo

„Obyčejné“ mýdlo má své místo v každé domácnosti. Universální pomocník působí i proti virům

Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce…

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *