Skip to content →

Karel Čapek a jeho kočka Pudlenka

Kočičí příběhy mohou být vskutku půvabné, to dokazuje i nové vydání knihy slavného českého spisovatele počátku 20. století a také milovníka všeho živého Karla Čapka. Karel Čapek svým historkám o soužití se zvířaty propůjčil laskavý humor, který potěší nejednu citlivou duši. Svou lásku ke zvířatům sepisuje svým osobitým stylem. Ten zaujme nejenom děti, ale především dospělé. Knížka Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku nabízí sladce usměvavé čtenářské zážitky zejména dospělým.

Seznamte se!

Asi nikoho nepřekvapí, že kočka Pudlenka je kočka neobyčejná, už jenom to jméno o mnohém vypovídá. A to se v knížce dočtete nejenom o Pudlence I, ale také o dalších Pudlenkách, Pudlence II, Pudlence III…

Zatímco pes Karla Čapka Dášenka je známější, jeho nesmrtelná kočka Pudlenka už tak známá není, ale za seznámení jistě stojí. Kniha o kočce Pudlence nápadně připomíná tu známější knihu Dášenka čili Život štěněte. Na rozdíl od této knihy však nejde o souvislý příběh jednoho zvířecího společníka, jde o soubor textů, sloupků a fejetonů. Stejně jako Dášenka i Pudlenka se svou knihou zaujme už kvůli nápaditým kresbám, které tentokrát patří i Josefu Čapkovi. Nechybí ani černobílé fotografie známé z Dášenky. Vlastně nechybí ani samotná Dášenka, vždyť už název hovoří o tom, že Karel Čapek měl psa a kočku.

Něžná a mazlivá kniha baví od začátku do konce, ten je věnován doslovu Olgy Scheinflugové, manželce Karla Čapka. Vztah Čapka ke zvířatům a přírodě popisuje Olga svým vlastním pohledem, skvěle tak doplňuje slova samotného autora.

Vlídná slova Karla Čapka dokáže úžasně přetlumočit i Marek Eben, který stojí za audioknihou, která je dostupná spolu s novým vydáním knihy Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku. Kniha báječně ladí také s novým vydáním Dášenky.

Anotace knihy

Kočka drží vždycky s domem, ale pes s pánem. Platnost tohoto starého přísloví si Karel Čapek mnohokrát ověřil v praxi. Psi a kočky byli nedílnou součástí domova velkého českého spisovatele. Humorná vyprávění o životě se čtyřnohými přáteli, zařazená do této knihy, vznikala nejdříve ve formě fejetonů, sloupků a črt. Některým je už více než 80 let, přesto jim neublížil zub času a jistě znovu potěší čtenáře a milovníky zvířat bez rozdílu věku. Vtipné vyprávění doplňují fotografie a řada kreseb, jejichž autorem je kromě Karla Čapka i jeho bratr Josef.

Zdroj: Kosmas.cz

Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku

 • Autor: Karel Čapek
 • Ilustrace: Josef Čapek
 • Nakladatel: Knižní klub
 • Rok vydání: 2016 (2. vydání)
 • ISBN:978-80-242-2908-9
 • kniha, vázaná, 96 stran, česky

Recenze knihy

Pro recenze knihy jsme nahlédli do Československé bibliografické databáze ČBDB.cz. Tam se o knize dozvíte například toto:

Moc krásné a milé počtení, bohaté vyjadřovací schopnosti Čapkovy dokáží vykouzlit dokonalý literární zážitek. A jak je u tohoto autora zvykem nezapomíná ani na rozličná poučení a srovnávání života zvířat a lidí.

Hezká, úsměvná knížka o Čapkově vztahu k jeho domácím mazlíčkům (kniha je navzdory svému názvu věnována především psům). Obsahuje i známý příběh o Dášence. Pěkné čtení na odreagování.

Krásné vyprávění o strašných příhodách s domácími mazlíčky aneb co se může stát, když si nedáte říct a stejně si pořídíte chlupatého spolubydlícího. Podle mě ještě lepší než Dášenka. A až budu mít kočku (plánuji jen jednu) pojmenuji ji Pudlenka :-).

Recenze nabízí i Heureka, kde mj. zaznělo hodnocení, že jde o laskavý pohled do zvířecích duší:

Pro milovníka a zvláště majitele domácích zvířat (ale i jiných zvířecích přátel) znamená kniha jen potvrzení zkušeností, které se svými malými přáteli již léta mají. Vřele doporučuji každému, i tomu, kde žádného zvířecího přítele zatím neměl!

Ukázka z knihy (přepsaná citace)

Kočka a pes? Kočka nebo pes? Karel Čapek to řekl vlastními slovy asi takto:

Kočka patří k rodu ironiků. To jsou ti, co se umí bavit sami v sobě. Hrají si s lidmi a věcmi, ale jen a jen pro své interní a také kousek pohrdavé potěšení.

To pes je z rodu humoristů. Je to dobromyslný tvor, je také vulgární jako anekdotář, tedy ten, kdo by se bez publika ukousal nudou. Pes jednoduše ze samé družnosti dává k lepšímu sám sebe. Je to ten, kdo je ochotný se samou horlivostí potrhat, jde-li o nějakou společnou hru.

Kočce stačí sebeprožití, zatímco pes chce mít úspěch. Kočka je subjektivista. Pes žije ve světě družném, tedy objektivním. Kočka je tajemná jako zvíře. Pes je naivní a prostý jako člověk. Kočka je tak trochu estét. Pes je obyčejný jako obyčejný člověk. Nebo jako tvořivý člověk. V psovi je v něm něco, co se obrací k někomu druhému, ke všem druhým.

Zdroj: Karel Čapek, Pudlenka aneb Měl jsem psa i kočku

O autorovi

Karel Čapek byl český spisovatel, novinář a dramatik. O velikosti jeho díla svědčí i nominace na Nobelovu cenu, byl nominován celkem sedmkrát.

Narodil se v roce 1890 v Malých Svatoňovicích a zemřel roku 1938 v Praze. Byl mladším bratrem malíře a spisovatele Josefa Čapka a spisovatelky Heleny Čapkové a manželem herečky a spisovatelky Olgy Scheinpflugové.

Již za svého života se proslavil díky svým fejetonům nebo divadelním hrám jako RUR, Věc Makropulos. Vynikal mimořádnou slovní zásobou, vyčníval i používáním neobvyklých slov. Jeho texty byly charakteristické svými rozvitými souvětími. Mezi jeho díla patří mj. Trapné povídky, Italský listy, Anglické listy, Válet do Španěl, Obrázky z Holandska, Cesta na sever, Hovory s T. G. Masarykem, Továrna na Absolutno, Krakatit, Válka s Mloky, Bílá nemoc. Tvorbu pro děti reprezentuje nejenom Pudlenka aneb Měl jsem psa i kočku, Dášenka čili Život štěněte, ale také kniha Devatero pohádek a ještě jedna od Josefa Čapka jako přívažek.

Karel Čapek byl nadaný i jako fotograf. Mezi jeho záliby patřila i etnická hudba. Působil i jako sběratel. Více na wikipedii…

Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku

 • Autor: Karel Čapek
 • Ilustrace: Josef Čapek
 • Nakladatel: Knižní klub
 • Rok vydání: 2016 (2. vydání)
 • ISBN:978-80-242-2908-9
 • kniha, vázaná, 96 stran, česky

Published in All Knihy Knihy o kočkách