Karel Čapek a jeho kočka Pudlenka

Kočičí příběhy mohou být vskutku půvabné, to dokazuje i nové vydání knihy slavného českého spisovatele počátku 20. století a také milovníka všeho živého Karla Čapka.

Karel Čapek svým historkám o soužití se zvířaty propůjčil laskavý humor, který potěší nejednu citlivou duši. Svou lásku ke zvířatům sepisuje svým osobitým stylem, zaujme s ním nejen děti, ale především dospělé.

Knížka Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku nabízí sladce usměvavé čtenářské zážitky každému s otevřeným srdcem.


Karel Čapek:
Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku

 • Autor: Karel Čapek
 • Ilustrace: Josef Čapek
 • Nakladatel: Knižní klub
 • Rok vydání: 2016 (2. vydání)
 • ISBN:978-80-242-2908-9
 • kniha, vázaná, 96 stran, česky

Seznamte se s Pudlenkou

Asi nikoho nepřekvapí, že kočka Pudlenka je kočka vskutku neobyčejná, už jenom tím, že jde o kočku věhlasného autora. Jenom to jméno o mnohém vypovídá. A to se v knížce dočtete nejenom o Pudlence I, ale také o dalších Pudlenkách, Pudlence II, Pudlence III…

Zatímco pes Karla Čapka Dášenka je známější, jeho nesmrtelná kočka Pudlenka už tak známá není, ale za seznámení jistě stojí. Kniha o kočce Pudlence nápadně připomíná tu známější knihu Dášenka čili Život štěněte. Na rozdíl od této knihy však nejde o souvislý příběh jednoho zvířecího společníka, jde o soubor textů, sloupků a fejetonů. Stejně jako Dášenka i Pudlenka se svou knihou zaujme také kvůli nápaditým kresbám, které tentokrát patří i Josefu Čapkovi. Nechybí ani černobílé fotografie známé z Dášenky. Vlastně nechybí ani samotná Dášenka, vždyť už název hovoří o tom, že Karel Čapek měl psa a kočku.

Něžná a mazlivá kniha baví od začátku do konce, ten je věnován doslovu Olgy Scheinflugové, manželce Karla Čapka. Vztah Čapka ke zvířatům a přírodě popisuje Olga svým vlastním pohledem, skvěle tak doplňuje slova samotného autora.

Karel Čapek - Pudlenka aneb měl jsem psa a kočku - čte Marek Eben (oficiální teaser)

Video: Karel Čapek – Pudlenka (čte Marek Eben)

Vlídná slova Karla Čapka dokáže úžasně přetlumočit i Marek Eben, který stojí za audioknihou, která je dostupná spolu s novým vydáním knihy Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku. Kniha báječně ladí také s novým vydáním Dášenky.

Anotace knihy

Kočka drží vždycky s domem, ale pes s pánem. Platnost tohoto starého přísloví si Karel Čapek mnohokrát ověřil v praxi. Psi a kočky byli nedílnou součástí domova velkého českého spisovatele. Humorná vyprávění o životě se čtyřnohými přáteli, zařazená do této knihy, vznikala nejdříve ve formě fejetonů, sloupků a črt. Některým je už více než 80 let, přesto jim neublížil zub času a jistě znovu potěší čtenáře a milovníky zvířat bez rozdílu věku. Vtipné vyprávění doplňují fotografie a řada kreseb, jejichž autorem je kromě Karla Čapka i jeho bratr Josef.

Zdroj: Kosmas.cz

Recenze knihy

Pro recenze knihy jsme nahlédli do Československé bibliografické databáze ČBDB.cz. Tam se o knize dozvíte například toto:

Moc krásné a milé počtení, bohaté vyjadřovací schopnosti Čapkovy dokáží vykouzlit dokonalý literární zážitek. A jak je u tohoto autora zvykem nezapomíná ani na rozličná poučení a srovnávání života zvířat a lidí.

Recenze knihy na CBDB.cz

Hezká, úsměvná knížka o Čapkově vztahu k jeho domácím mazlíčkům (kniha je navzdory svému názvu věnována především psům). Obsahuje i známý příběh o Dášence. Pěkné čtení na odreagování.

Recenze knihy na CBDB.cz

Krásné vyprávění o strašných příhodách s domácími mazlíčky aneb co se může stát, když si nedáte říct a stejně si pořídíte chlupatého spolubydlícího. Podle mě ještě lepší než Dášenka. A až budu mít kočku (plánuji jen jednu) pojmenuji ji Pudlenka :-).

Recenze knihy na CBDB.cz

Recenze nabízí i Heureka, kde mj. zaznělo hodnocení, že jde o laskavý pohled do zvířecích duší…

Pro milovníka a zvláště majitele domácích zvířat (ale i jiných zvířecích přátel) znamená kniha jen potvrzení zkušeností, které se svými malými přáteli již léta mají. Vřele doporučuji každému, i tomu, kde žádného zvířecího přítele zatím neměl!

Recenze knihy na Heurece


Karel Čapek:
Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku

 • Autor: Karel Čapek
 • Ilustrace: Josef Čapek
 • Nakladatel: Knižní klub
 • Rok vydání: 2016 (2. vydání)
 • ISBN:978-80-242-2908-9
 • kniha, vázaná, 96 stran, česky

Ukázka z knihy (přepsaná citace)

Kočka a pes? Kočka nebo pes? Karel Čapek to řekl vlastními slovy asi takto:

Kočka patří k rodu ironiků. To jsou ti, co se umí bavit sami v sobě. Hrají si s lidmi a věcmi, ale jen a jen pro své interní a také kousek pohrdavé potěšení. To pes je z rodu humoristů. Je to dobromyslný tvor, je také vulgární jako anekdotář, tedy ten, kdo by se bez publika ukousal nudou. Pes jednoduše ze samé družnosti dává k lepšímu sám sebe. Je to ten, kdo je ochotný se samou horlivostí potrhat, jde-li o nějakou společnou hru.

Kočce stačí sebeprožití, zatímco pes chce mít úspěch. Kočka je subjektivista. Pes žije ve světě družném, tedy objektivním. Kočka je tajemná jako zvíře. Pes je naivní a prostý jako člověk. Kočka je tak trochu estét. Pes je obyčejný jako obyčejný člověk. Nebo jako tvořivý člověk. V psovi je v něm něco, co se obrací k někomu druhému, ke všem druhým.

Zdroj: Karel Čapek, Pudlenka aneb Měl jsem psa i kočku

O autorovi

Karel Čapek (9. ledna 1890 – 25. prosince 1938 ) byl český spisovatel, novinář a dramatik. O velikosti jeho díla svědčí i nominace na Nobelovu cenu, byl nominován celkem sedmkrát. Narodil se v roce 1890 v Malých Svatoňovicích a zemřel roku 1938 v Praze. Byl mladším bratrem malíře a spisovatele Josefa Čapka a spisovatelky Heleny Čapkové a manželem herečky a spisovatelky Olgy Scheinpflugové.

Již za svého života se proslavil díky svým fejetonům nebo divadelním hrám jako RUR, Věc Makropulos. Vynikal mimořádnou slovní zásobou, vyčníval i používáním neobvyklých slov. Jeho texty byly charakteristické svými rozvitými souvětími. Mezi jeho díla patří mj. Trapné povídky, Italský listy, Anglické listy, Válet do Španěl, Obrázky z Holandska, Cesta na sever, Hovory s T. G. Masarykem, Továrna na Absolutno, Krakatit, Válka s Mloky, Bílá nemoc. Tvorbu pro děti reprezentuje nejenom Pudlenka aneb Měl jsem psa i kočku, Dášenka čili Život štěněte, ale také kniha Devatero pohádek a ještě jedna od Josefa Čapka jako přívažek. Karel Čapek byl nadaný i jako fotograf. Mezi jeho záliby patřila i etnická hudba. Působil i jako sběratel. Více na wikipedii…

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *