Kočka není náročná, ale bez škrabadla se neobejde

Kočky jsou pořád uvnitř duše divokými šelmami. Jsou to šelmy, které s námi mohou žít ve společné domácnosti. Jako šelmy však mají své potřeby. Aby byly kočky spokojené, je potřeba jim domácnost částečně přizpůsobit. Jednou ze základních věcí, která by každá domácí kočka měla mít k dispozici, je škrabadlo. Bez škrabadla se totiž kočka neobejde.

Prčo kočka škrabadlo vlastně potřebuje?

Kočka si brousí drápkyAno, jde o škrábání, škrábání drápků. Stejně jako lidské nehty také kočičí drápky neustále dorůstají. Zatímco venkovní kočky si drápky přirozeně brousí sami, nejvíce o kůru stromů, vnitřní kočky tuto možnost nemají. Drápky si tak brousí tím, že škrábou do toho, co se jim v bytě hodí. Pokud to není škrabadlo, může to být klidně nábytek.

Škrábání je pro kočky naprosto přirozené. Pokud nemá kočka k dispozici strom či jiné vhodné škrabadlo, vystačí si klidně s gaučem, kobercem a podobnými předměty, často hodnotnými. Škrabadlo eliminuje škody, které vám kočka způsobí škrábáním nábytku. I proto je škrabadlo v domácnosti s kočkou na místě. Pozor, škrábání se nedá zamezit prostřednictvím ostříhání drápků.

Kočky škrábou instinktivně a těžko se to odnaučí. V přírodě škrábání dokonce slouží jako vizuální a pachové značkování. Nejenže způsobuje viditelné stopy, ale kočka škrábáním na místě nechává také svůj pach. Na packách má totiž pachové žlázky, a tak zanechává na škrábaném předmětu nejen viditelný, ale také pachový otisk.

Škrábání je pro kočky také způsobem hraní nebo metodou, jak se dostat do pohody. V neposlední řadě kočka škrabadlo využívá proto, aby si protáhla tělo.

Proč kočka miluje škrábání?

  • Obrušuje si tak drápky.
  • Zanechává vizuální a pachové značky.
  • Baví ji to, je to způsob kočičí hry.
  • Dělá ji to dobře, zklidňuje se tak.
  • Škrábáním se zároveň protahuje.

To vše hovoří pro škrabadlo, jak si takové škrabadlo obstarat? Můžete si ho vyrobit nebo zakoupit. Možností je nespočet.

Jak vyrobit škrabadlo pro kočku?

Jako škrabadlo může posloužit kus stromu, ale uklízet obroušenou kůru je značně nepraktické. Kmeny stromů se proto pro tyto účely loupou, aby se kolem nich omotal třeba sisalový provázek. To jako škrabadlo plně postačí.

To je prostý návod na to jak vyrobit škrabadlo doma. Ne každý je však ochotný mít doma kus stromu. My jedno takové podomácku vyrobené škrabadlo doma u kocoura také máme – základem jsou kartonové tubusy omotané klasickým lezeckým lanem.

Bližší návod a další tipy na to, jak si vyrobit škrabadlo doma připravujeme v dalším článku.

Jak koupit/vybrat vhodné škrabadlo?

Pochopitelně ne každý je kutil. Naštěstí se dá škrabadlo pro kočky také jednoduše zakoupit. A že je z čeho vybírat.

Kočka je osobnost a má svoji hlavu. Těžko do ní někdy uvidíte. Každá kočka je také jedinečná, proto se těžko radí, které škrabadlo je nejlepší. Tady je jen pár malých rad:

  • Řiďte se tedy především vlastní intuicí (kdo lépe zná vaši kočku než vy sami).
  • Dbejte především na pevnost, a tím i bezpečnost škrabadla.
  • Zohledněte prostor, který pro škrabadlo máte doma.
  • Bez ohledu na prostor však platí, že žádné škrabadlo není pro kočku dost velké.:-)
  • Jedním z faktorů výběru je pochopitelně cena.

Ta nejjednodušší – levná škrabadla

Ta nejjednodušší škrabadla jsou kartonová, příp. představují zpevněné kousky sisalu – tzv. škrabací koberce (škrabací desky) pro kočky. Některé se také umísťují na zeď nebo roh zdi.

My u kocoura měli jedno takové sisalové škrabadlo, určené k umístění na roh, měli. Připevnili jsme ho k noze stolu, a fungovalo skvěle. Tak skvěle, že vydrželo něco přes rok. Ano, je potřeba počítat s tím, že ze škrabadla kočka bude vyškrabávat kousky sisalových vláken. Dělá tím nepořádek a škrabadlo postupně devastuje.

Takto takové škrabadlo vypadá nové (jistě, kočka ho časem zničí, ale cena je natolik příznivá, že jakmile k tomu dojde, tak jí prostě pořídíte nové):

a_skrabadlo-rohove

A další jednoduchá škrabadla pro kočky:

a_skrabaci-deska

a_skrabadlo-mysa_skrabadlo-mys2

 

Základní – ještě pořád levná škrabadla

Základní škrabadla bývají samonosná. Pouze je někam postavíte a dáte kočce prostor, ať si škrábe. Nezřídka je součástí škrabadla hračka.

a_skrabadlo-pro-kocky1

a_skrabadlo-pro-kocky-2a_skrabadlo-pro-kocky-3

 

 

 

 

 

 

Kočky na škrabadle rády dovádějí. To ostatně platí zejména pro ty vyšší a složitější škrabadla, která zároveň slouží pro hraní i jako prolézačka, domeček či pelíšek pro kočky.

Mohou vypadat i takto:

a_skrabadlo-pro-kocky-velke1a_skrabadlo-pro-kocky-velke-2a_skrabaci-hrad

 

 

 

 

 

 

POZOR. Hledali jsme nezvykle výhodný nákup, škrabadla za super cenu. Hledali jsme a našli.

Velká škrabadla levně

Takto vypadají škrabadla, opravdu velká škrabadla pro kočky (výška 138 cm) s garancí nejnižší ceny, z výprodeje eshopu Hawaj.cz. Cena je opravdu výjimečná. Posuďte sami.

aa_skrabadlo-pro-kocky-velke1 aa_skrabadlo-pro-kocky-velke2 aa_skrabadlo-pro-kocky-velke3

 

 


Kam umístit škrabadlo?

Kočka je ráda v centru dění, ale také potřebuje mít klidné místo jen pro sebe.

Škrabadlo by mělo být tam, kde se zdržují všichni členové domácnosti. Kočka uvítá, kdy z něho uvidí po pokoji a bude vděčná i za případný výhled z okna. Nejlépe, když na škrabadlo dosáhnou sluneční paprsky.

Pokud bude škrabadlo vyšší, tím lépe. Kočka po něm bude i šplhat. Musí však být stabilní. Kočka miluje výšky. Pokud nahoře bude mít prostor pro odpočinek, jistě ho uvítá. Na druhé straně je třeba počítat s tím, že při kočičích hrách budou kočky dovádět i na okolním nábytku. Proto škrabadlo umístěte tak, aby nemohlo dojít ke škodám v případě, že z něho bude kočka skákat na sousední nábytek.

Pokud jde o vysoké škrabadlo, snažte se ho maximálně upevnit pro bezpečnost koček. Optimální je, když je škrabadlo připevněné ke stropu nebo ke zdi.

Na nové škrabadlo si musí kočka zvyknout. Někdy se na něho hned vrhne, ale ne vždy to jde tak hladce. Pro úspěch umístěte škrabadlo tam, kde se kočka zdržuje, kde si často lehá, kde odpočívá, kde si hraje… Řešení existuje i v případě, že si kočka nového škrabadla nevšímá.

Jak přilákat kočku na škrabadlo?

U škrabadla to nekončí

Přestože mají domácí kočky škrabadlo, ne vždy si dokážou drápky oškrábat natolik, aby jim nebyly na obtíž. Čas od času je tak třeba kočkám drápky ostříhat.

Jak stříhat kočce drápky? I odpověď na tuto otázku najdete mezi našimi návody pro kočkomily.

© 2016 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. 

Ohodnotíte článek?

Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 6 hlasující, průměrné hodnocení: 5,00
Loading...

 

sdileni3

Facebookgoogle_pluspinterest

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *