Skip to content →

Krmítko pro ptáčky – kočičí podívaná i dobrý skutek

Venku už je taková zima, že ani ptáčkům není do zpěvu. Sněhová pokrývka jim navíc zakrývá potravu, kterou nutně potřebují. Přikrmování ptáčkům jedině prospěje, pokud jim připravíte vhodný zob. A ještě vám budou za oknem dělat radost svoji jemnou krásou. A co teprve vašim kočkám – i ty takovou radostnou podívanou zajisté také ocení.

V tomto článku se krmítka pro ptáčky podíváme zblízka. Pokud krmítko ptáčci u vašich vrat ještě nemají, je nejvyšší čas s tím něco udělat!

Jak vypadá ptačí krmítko?

Krmítko pro ptáčky může vypadat různě. Dá se jednoduše vyrobit a ještě snáze koupit. Nejčastěji bývá dřevěné, ale může být i plastové nebo kovové. Pokud nebude hrát nějakou výraznou barvou, která ptáčkům zrovna nesedí, bude jim celkem jedno, jak bude vypadat.

Každé krmítko by však mělo splňovat alespoň tato základní pravidla:

  • Krmení by měla chránit stříška, ta zabrání zvlhnutí nebo přímo promočení ptačího zobu.
  • Neměly by chybět bočnice, které zabrání tomu, aby zobání rozfoukal vítr.
  • Tvarem by krmítko mělo chránit před deštěm a sněhem, ale také trusem samotných ptáčků.

Velikost krmítka by měla odpovídat množství a druhům ptáků, které chcete krmit. Třeba takoví kosi potřebují přece jenom více prostoru než drobní vrabčáci. Na krmítko se dokonce může naučit chodit i veverka, ptáčkům nijak neublíží.

Doporučují se zejména krmítka, která se dají snadno čistit, nejlépe s výsuvným spodním dílem.

Kam krmítko umístit?

Má-li krmítko splnit svůj účel, musí být bezpečné. Jinak hrozí, že se ptáčci sami stanou krmením pro některé venkovní lovce. Mohou to být nejenom venkovní kočky, ale také kuny a další šelmy.

  • Aby ptáčci byli při krmení v bezpečí, mělo by krmítko stát na klidném a přehledném místě. V ideálním případě bude krmítko na hladké tyči 1,5 – 2 metry nad zemí, tak se k němu nedostanou ani kočky ani kuny.
  • Druhou možností je zavěsit krmítko na větev stromu pomocí drátku nebo provázku.
  • Krmítko se dá umístit také na balkon, okno nebo zeť – jakoukoli svislou plochu. Po svislé hladké ploše se k němu nedostane nikdo, a ptáčci si k němu přiletí.

Závěsná krmítka kovová:

Kdy se krmí?

Ptáčci se přikrmují od října do března nebo dubna v závislosti na počasí. Krmítko se zpravidla schovává na jaře s tím, jak taje sníh. Začíná se na podzim v předstihu a v menších dávkách, dokud je venku dost potravy. Tak si ptáčci na místo s krmením lépe zvyknou.

Pozor! Ptáčci nejí všechno

Krmítko se může stát ozdobou vaší zahrady, sadu, parku nebo balkonu, ale pro ptáčky samotné bude mnohem důležitější než vzhled krmítka, co bude uvnitř. Do krmítka rozhodně nepatří zbytky jídla, které ptáčkům mohou vážně uškodit. Nikdy jim nedávejte zbytky z kuchyně, těstoviny, slané a kořeněné jídlo. Nesvědčí jim ani přepálený lůj nebo uzené maso.

Na krmítko rozhodně nepatří zkažená potrava, shnilé a plesnivé potraviny. Aby bylo skutečně radostí, mělo by být čisté.

Čím ptáčky krmit?

Ptáčkům budou vyhovovat nejrůznější semínka – zejména slunečnicové semínko, lněné semínko, makové semínko, konopné semínko, proso apod. Pochutnají si i na ovesných vločkách, pšenici, ječmenu, jablkách, šípkách, sušených jeřabinách, také bezinkách, rakytníku, hlohu apod. Každý z ptáčků má trochu jinou potravu a také jiné chutě.

  • Semínka a obiloviny upřednostňují vrabci, také zvonci, strnadi a pěnkavy.
  • Bobuloviny, sušená jablka nebo hrušky budou potravou pro kosy, kvíčaly a brkoslavy.
  • Olejnatá semínka, oříšky a tukové směsi mají v oblibě sýkorky, brhlíci nebo mlynaříci.

Právě sýkorky ocení tzv. tuková krmítka s tukovou hmotou. Tuková krmítka jsou asi tou nejjednodušší podobou krmítek, jde o závěs lojové koule. Avšak pozor – pokud kouli kupujete, měli byste kouli zbavit plastové síťky, ve které bývá. Do síťky by se totiž ptáčci mohli zamotat drápky a nemuseli by to přežít. Lojová koule se dá jednoduše propíchnout, pak jí protáhnete provázek a zavěsíte ji stejně pohodlně jako onu nebezpečnou síťku.

Směsi pro krmení ptactva:

Jako jednoduché krmítko poslouží i mírně poupravená PET láhev, esteticky zajímavější však bude třeba krmítko z kokosového ořechu nebo třeba dýně.

Foto: Inspirace z Instagramu

Ke krmítku patří i ptačí budka

Na podzim můžete s krmítkem do zahrady umístit i ptačí budku. Ptáci si na ni přes zimu zvyknou a na jaře ji potom snáze obsadí. Je lepší pokud budka nemá bidélko. Pro ptáky není potřeba a pro kočky se může stát prostředníkem k tomu, jak se do budky dostat.

Na které ptáčky se můžete těšit?

Vrabec, sýkorka koňadra, sýkorka modřinka, také brhlík, stehlík nebo zvonek – to jsou naši nejčastější ptáčci, kteří mohou navštívit i vaše krmítko. Podívejte se na video, krmítko navštívili všichni jmenovaní ptáčci. Zjistíte který je který a také se o nich něco dozvíte…

A ještě jedno poznávací video – tentokrát zaměřené na pěvce jako je brhlík, břehule, dlask, drozd a mnozí další… Uvidíte nejenom jak ptáčci vypadají, ale uslyšíte také jejich zpěv.

© 2016 – 2017 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. 

Ohodnotíte článek?

Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 2x, ø5,00
Loading...

 

sdileni3

Published in All Dům & zahrada

Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *