Brahmi – drobná rostlina, která překvapí svými účinky

Brahmi – zázrak ajurvédské medicíny pochází z rostliny, která se bez potíží dá pěstovat i doma. A tak tuto vděčnou rostlinku, která si libuje ve vodě a skutečně roste jako z vody, u kocoura pěstujeme. Botanicky je to bakopa drobnolistá (bacopa monnieri), příbuzná známější příbuzné – bakopě (bacopa sutera diffusus), která se u nás pěstuje jako letnička.

Jak to s tím brahmi vlastně je?

Brahmi je výtažkem rostliny – bacopy drobnolisté, která se cení zejména pro obsah tzv. bakopasidů. Jsou to látky nahořklé svíravé chuti, a především zdraví prospěšných účinků. V jejím složení najdeme i alkaloidy, saponiny, steroly nebo vitamíny skupiny B.

Bakopa působí jako antioxidant, pomáhá proti stresu a co je hlavní – podporuje mozkovou činnost. Dle čínské medicíny navíc povzbuzuje potenci, ulevuje při revmatismu a pomáhá detoxikaci organismu, když usnadňuje očistu a vylučování toxických látek z těla. Vně působí hojivě.

Léčivé a povzbuzující účinky brahmi

 • Brahmi má být přírodní, naprosto neškodný povzbuzovač mozkové funkce.
 • Posiluje odolnost nervového systému.
 • Pozitivně ovlivňuje intelekt, koncentraci a paměť.
 • Podporuje také představivost nebo řečnické schopnosti.
 • Zbavuje neklidu a úzkosti, působí jako mírné antidepresivum.
 • Zklidňuje podrážděnou mysl a podporuje relaxaci.
 • Je prospěšná při nervovém vypětí.
 • Posiluje krevní oběh, podporuje prokrvení tkání.
 • Působí močopudně, podporuje vylučování škodlivin ven z těla.
 • Má protizánětlivé a hojivé vlastnosti.
 • Ulevuje od bolesti, pomáhá zejména proti bolesti hlavy.
 • Funguje jako antioxidant.
 • Povzbuzuje při únavě.
 • Zlepšuje schopnost bojovat proti stresu.

Je toho hodně, co může nenápadná bylinka nabídnout.

Její účinky jsou rozhodně nápadné až zázračné, není divu, že je ve východní medicíně opěvována již po tisíce let. Brahmi které je v indické ajurvédě známé již tisíce let je současně jako stvořené pro dnešní uspěchaný svět, který nás ze všech stran tlačí do maximálních výkonů. Není přirozené zvládat, ale dá se toho zvládnout hodně, když s tím pomůže Brahmi. A ještě přitom ozdobí každou domácnost.

Brahmi se může snadno stát alternativou kávy, energetických nápojů a nejrůznějších syntetických preparátů s celou řadou negativních vedlejších účinků. Nabízí vysokou účinnost a k tomu i bezpečnost. Navíc, pokud ji budete pěstovat doma, vás nebude skoro nic stát. Postupně a dlouhodobě posilní nervový systém každého, kdo věří v přírodní léčivou sílu bylin.

Využití brahmi

Tablety, tobolky nebo prášek brahmi je běžně k zakoupení.

Takto vypadají tablety s brahmi, které však ve složení nabízejí i Ginkgo Biloba, Ženšen, Guaranu, Schizandru, Eleuterokok, Cordyceps, Taurin, Kofein nebo DMAE. Tablety speciálně sestavené pro podporu mozkové činnosti, pro paměť, soustředění a energii:

Pokud však máte doma zelenou rostlinu bacopa, máte i vlastní brahmi, které (téměř) nic nestojí. My u kocoura ji máme. Vypadá takto:

Foto: Bacopa (brahmi) u kocoura doma

Pěstování brahmi

Bacopa Monnieri je pěstuje jako pokojová rostlina, která se dá letnit. Prospívá zejména v polostínu. Je to původně bahenní rostlina z tropických nížin Indie, takže potřebuje více vláhy než jiné rostliny. Dokonce se pěstuje i přímo jako akvarijní rostlina.

Již název bakopa drobnolistá odkazuje na vstřícně rostoucí drobné listy. Rostlina bývá vysoká jen kolem 10 centimetrů, bujné výhonky mají plazivý vzrůst. Bude proto zdobit zejména závěsné květináče. Kvete světle modrými květy. Snadno se množí semeny či řízkováním. Čas od času ji podpoří hnojivo pro bylinky.

Brahmi doma – jak rostlinu využít?

Z čerstvých i sušených listů a výhonů rostliny si můžete připravit čaj a popíjet ho vždy, když budete potřebovat nějakou vzpruhu. Příprava čaje je o něco náročnější než u klasického bylinného čaje – doporučuje se nechat bylinku krátce projít varem a poté ji luhovat cca 10 minut. Na 250 ml vody bude třeba asi čajová lžička sušené směsi. Při přípravě čaje se však vyhýbat kovovým předmětům.

Bacopa se může používat dlouhodobě. Obvyklá denní dávka je 5 – 15 g, předávkování však snad nehrozí (v dostupných zdrojích jsme o tom alespoň nic nenašli, přesto doporučujeme obezřetnost jako u všech léčivek.). Pro podporu paměti údajně stačí již 5 g denně. Popravdě, u kocoura ji pěstujeme a testujeme na sobě, ale nevážíme…

Naše zkušenosti?

Funguje. Bacopa vás nakopne, především tedy vaše mozkové závity.:-)

Protože čaj z bakopy nemá výraznější vůni ani chuť, mícháme bylinu s dalšími bylinkami, po kterých právě touží naše chuťové pohárky. Brahmi je také součástí kocourova bylinného čaje, kterému říkáme všeholék. Recept tady…

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 7 x, øhodnocení: 5,00

Loading...


ZDROJE: http://www.rehabilitace.info/bylinky/brahmi-nenapadna-ale-pro-nase-zdravi-magicka-rostlina/http://bylinky.doktorka.cz/brahmi-je-prirodni-tajemstvi-vychodni-mediciny-proti-chmuram/http://hobbyrecepty.cz/bacopa-zvana-brahmi-bylinka-do-caje-i-akvarii/http://www.magazinzahrada.cz/rostliny/vyzrajte-na-podzimni-depresi-bylinky-ktere-vam-pomohou.html

© 2016 – 2017 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. 

sdileni3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *