Poprvé po 13 letech! V Zoo Zlín se radují z mláděte mravenečníka

Mládě mravenečníka čtyřprstého, který je známý také jako tamandua, přišlo na svět 11. října. Pětiletá samice Eliška se podle chovatelů Zoo Zlín projevuje jako příkladná matka. Přestože jde o její první mládě, pečlivě se o něho stará a mládě je i díky její péči v dobré kondici. Na začátku listopadu se tak Zoo Zlín chlubí roztomilými fotkami malého mravenečníka. Do svět poslali také video…

Kluk nebo holka?

Chovatele ve zlínské zoologické zahradě zatím jen hádají pohlaví mláděte. Po narození ho však zvážili. Mělo 360 gramů. Ani ne měsíc stačil k tomu, aby se mládě dostalo na více než dvojnásobek váhy. Dnes váží 600 gramů, stále však většinu času tráví ve společnosti své matky a ještě dlouho bude. Mláďata mravenečníků se osamostatňují až kolem druhého roku.

Mládě mravenečníka čtyřprstého

Video: Mládě mravenečníka v Zoo Zlín (Youtube)

Aktuálně se mládě nachází ve vnitřní ubikaci, nejvíce oceňuje bezpečí stromové dutiny. Čas od času se však vypraví na krátkou procházku ubikací, ovšem zachycené na srsti matčina hřbetu. Prvních šest měsíců je mládě mravenečníka zcela závislé na matce a mateřském mléku, až poté začíná přecházet na běžnou stravu mravenečníků, ve které dominují opravdu mravenci.

Dospělý mravenečník ve volné přírodě denně spořádá tisíce a tisíce mravenců. V zoologické zahradě takové množství není možné zajistit, a tak se mravenečníci krmí speciální směsí. Stravu jim zpestřují červy nebo avokádo. V zoo navíc mají mravenečníci možnost sami hledat mravence a další pochoutky ve ztrouchnivělých částech dřevin.

Dlouhé čekání na mládě

Původně byli mravenečníci v Zoo Zlín k k vidění v tropické hale Yucatan, od roku 2019 se zabydleli v nově upravené expozici Guayanas v dolní části Amazonie. Mravenečníci jsou součástí Zoo Zlín již od roku 2007, prvního mláděte se však dočkali až s koncem roku 2020. Jeho výjimečnost potvrzují slova zooložky Markéty Horské

Mravenečníci čtyřprstí patří mezi poměrně časté obyvatele zoologických zahrad, v Evropě je objevíme ve 23 zoo. Za uplynulých 12 měsíců se však podařilo odchovat pouze 5 mláďat. I to svědčí o mimořádnosti tohoto chovatelského úspěchu. Mravenečník čtyřprstý našel ve Zlíně skutečné doma.

Líbí se vám malý mravenečník?

Můžete se stát jeho sponzorem! Tady je přihláška ke sponzorství. I Zoo Zlín aktuálně čelí ztrátě finančních prostředků v důsledku koronavirové pandemie, každý příspěvek se tedy hodí více než kdy jindy. Návštěvníci chybí, ale stále je tu možnost podpořit zoo na dálku. Možnosti, jak na to, najdete na webu Zoo Zlín.

Mravenečník čtyřprstý

Mravenečník čtyřprstý, lat. Tamandua tetradactyla, je doma v pralesech Jižní Ameriky. Vyniká svoji obratností, ačkoli přes den není aktivní a ukrývá se v dutinách stromů. Až s ochlazením, za soumraku a v noci vylézá, aby hledal potravu, nejenom na zemi, ale i v korunách stromů. Díky ovíjivému ocasu se mravenečník skvěle pohybuje i šplháním. V jeho jídelníčku dominují mravenci a termiti, ale chutná mu i jiný hmyz, třeba včely. Potravu získává zejména díky svému mimořádnému čichu. Zatímco čich má vynikající, se zrakem a sluchem je to podstatně horší.

Potravu tamandua chytá typicky svým dlouhým jazykem. Má délku až 40 centimetrů a zvíře ho při honbě za potravou vyplazuje i stopadesátkrát za minutu.

Literatura

  • Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9

Internetové zdroje

/1/ Malý mravenečník čtyřprstý. ZooZlín.eu [online]. Hodonín: Zoo Zlín, 2020 [cit. 2020-11-05]. Dostupné z: https://www.zoozlin.eu/mravenecnik-ctyrpsty/

/2/ Ve zlínské zoo se narodilo mládě mravenečníka čtyřprstého. Českátelevize.cz [online]. Praha: Česká televize, 2. listopad 2020 [cit. 2020-11-05]. Dostupné z: https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/3219448-ve-zlinske-zoo-se-narodilo-mlade-mravenecnika-ctyrprsteho

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Poprvé po 13 letech! V Zoo Zlín se radují z mláděte mravenečníka

Bílá lvíčata se narodila 19. srpna 2020. Zoo Hodonín mláďatům zajistila klid, ovšem když mohli potěšit návštěvníky zoo, všechna česká zoo se kvůli koronaviru uzavřela.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.