Mimořádný přínos Zoo Praha k ochraně biodiverzity má globální ohlas

Pražská zoologická zahrada se jako jediná evropská zoo dostala mezi čtyři finalisty aspirující na ocenění WAZA Conservation Award. Jde o mimořádný úspěch a doklad toho, že aktivity Zoo Praha v ochraně biodiverzity jsou nepřehlédnutelné, a to i v celosvětovém měřítku.

Úvodní foto: Pixabay.com

Významné místo mezi zoo z celého světa

Světová asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA) sdružuje zařízení celého světa. Přímými členy je více než 250 zoo a akvárií. Organizace sídlí poblíž Ženevy, v sídle Mezinárodního svazu ochrany přírody. Také WAZA podporuje záchranu ohrožených druhů a ekologickou výchovu.

Nejvyšším orgánem WAZA je výroční konference, která probíhá obvykle na podzim. Právě v rámci konání konference WAZA byli nominováni čtyři finalisté aspirující na ocenění WAZA Conservation Award. Ocenění se udělují za mimořádný přínos k ochraně biodiversity. Přestože cenu WAZA Conservatin Award nakonce získalo Georgia Aquarium v Atlantě, i zařazení mezi čtveřici finalistů je pro Zoo Praha ohromný úspěch. To potvrzují i slova ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka.

Na letošní konferenci WAZA opět rezonuje zejména náš návrat divokých koní, ale na takto významné ocenění jsme mohli aspirovat jen díky tomu, že in-situ projektů realizujeme či podporujeme celou řadu.

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha

In-situ projekty jsou takové, při kterých se ohrožené druhy pomáhají chránit přímo v místě jejich ohroženého výskytu. V případě Zoo Praha jde vedle projektu Návrat koně převalského také o ochranu krokodýla kubánského, supů mrchožravých, gaviálů indických, indonéských ptáků nebo goril nížinných ve střední Africe.

Zoo Praha: Klisny už jsou doma - v Mongolsku

Video: Návrat koně převalského (Zoo Praha), Youtube

Na ochraně biodiverzity se podílejí i návštěvníci zoo

Z každého vstupu do Zoo Praha putuje pět korun na projekty ochrany ohrožených druhů, i proto poděkování ředitele pražské zoo putovalo také směrem k návštěvníkům. V běžné sezóně se pětikoruna každého návštěvníka podílí na celkových asi sedmi milionech korun na ochranu ohrožených druhů.

Projekty lze navíc podpořit i příspěvkem na sbírkové konto Pomáháme jim přežít, kde se shromažďují prostředky od veřejnosti. Přispět lze i formou dárcovské SMS. Zvláště nyní, v době uzavření zoo, konto nabývá na významu. Chcete přispět? Návod jak na to, DMS a především číslo účtu najdete na webu Zoo Praha.

WAZA Conservation Award

Ocenění WAZA poukazuje na výjimečný přínos k ochraně biodiverzity. Již samotná nominace vyžaduje splnit přísná vstupní kritéria v podobě komplexních ochranářských projektů a vynikajících výsledků. Vedle naplnění standardů WAZA musí organizace prokázat i intenzivní aktivitu v oblasti ochrany in situ i ex situ a samozřejmě dbát na životní podmínky zvířat, jejich ochranu, udržitelnost životního prostředí či vzdělávání.

Dosavadními držiteli WAZA Conservation Award jsou Zoo Zürich (2019), Taronga Zoo (2018), Monterey Bay Aquarium (2017) a Durrel Wildlife Conservation Trust (2016). Nově k nim přibylo Georgia Aquarium v Atlantě.

Internetové zdroje

/1/ Dosedělová, L.: Zoo Praha mezi čtyřmi finalisty WAZA Conservation Award 2020. Zoo-Praha.cz [online]. Praha: Zoologická zahrada hl. m. Prahy, 15. říjen 2015 [cit. 2020-10-17]. Dostupné z: https://www.zoopraha.cz/aktualne/ostatni-clanky/12559-zoo-praha-mezi-ctyrmi-finalisty-waza-conservation-award-2020

/2/ Světová asociace zoologických zahrad a akvárií na wikipedii [online]. Wikipedia.org, 2020 [cit. 2020-10-17]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sv%C4%9Btov%C3%A1_asociace_zoologick%C3%BDch_zahrad_a_akv%C3%A1ri%C3%AD

Řehořová, An., J.: Zoo Praha mezi čtyřmi nejlepšími zoo světa. Kdo získal cenu WAZA? Nášregion.cz [online]. Praha: A11 , 17. říjen 2020 [cit. 2020-10-17]. Dostupné z: https://nasregion.cz/praha/zoo-praha-mezi-ctyrmi-nejlepsimi-zoo-sveta-kdo-ziskal-cenu-waza/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Mimořádný přínos Zoo Praha k ochraně diverzity má globální ohlas

Zoo Praha se jako jediná evropská zoo dostala mezi čtyři finalisty aspirující na ocenění WAZA Conservation Award. Jde o mimořádný úspěch a doklad toho, že aktivity Zoo Praha v ochraně biodiverzity jsou nepřehlédnutelné, a to i v celosvětovém měřítku.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *