V Zoo Ostrava roste zvláštní houba květnatec a také zvláštně smrdí

Ostravská zoo je domovem mnoha zvířat se specifickým pachem, ovšem jen málokterý se vyrovná pachu smradlavé houby s názvem květnatec Archerův. Zvláštní houba s intenzivním zápachem po zkaženém mase o sobě znát se začátkem prázdnin 2020. V areálu zoo můžete nyní na květnatec Archerův narazit doslova na každém kroku. Roste zde již řadu let, avšak v určitém období sezóny se projevuje více než je milé. Jakmile doroste do podoby zvláštních červených chapadel, je nepřehlédnutelný očima, ale nedá se minout ani čichem.

Australská houba – Květnatec – Zoo Ostrava

Australská houba v české zoologické zahradě

Květnatec Archerův (anthurus archeri, clathrus archeri, aserophallus archeri, schizmaturus archeri) nepatří mezi české houby, přestože se mu v Ostravě tak daří. Má původ v jihovýchodní Austrálii, na Novém Zélandu a v Tasmánii. Do Evropy byl zavlečen ve 20. století během První světové války. V Zoo Ostrava byl poprvé zaznamenána v roce 2007, u výběhu nosorožce tuponosého. V posledních letech se v některých oblastech Česka hojně rozšiřuje, ostravská zoo je toho důkazem.

Na začátku sezóny vytváří smradlavá houba velké kulaté vajíčko, to tedy ještě nesmrdí. Dokonce se dle některých zdrojů dá i konzumovat, avšak chuť nijak neoslní. Vajíčko má šedivou, hnědavou či narůžovělou barvu. Bývá asi z poloviny schované v půdě, zespod vyrůstá několik fialových kořínků. Při dozrávání plodnice praská, aby s něj vyrostla asi 12 centimetrů dlouhý třeň, který se postupně odděluje do tvaru mořské hvězdice. Záhy se však ramena zcela rozpadají.

Houbaření Clathrus archeri květnatec archerův cz

Video: Clathrus archeri, květnatec Archerův (Youtube)

Květnatec mezi květinami

Podobně jako vonné květiny i smradlavá houba láká svým zápachem hmyz. Ten také na jejích ramenech sedá, na tělech hmyzu ulpívají výtrusy houby, které se pak s hmyzem dostávají do okolí. V současnosti v Zoo Ostrava hojně roste například na Včelí stezce. Přestože stezku zdobí mnoho krásných květin a medonosných keřů, jejich vůně nemá šanci houbu přebít. Pronikavý zápach červené houby je silnější.

Zoo Ostrava

Zoo Ostrava je svoji rozlohou 100 hektarů po chomutovské zoo druhou největší zoologickou zahradou v ČR. Chová se zde asi čtyři stovky druhů zvířat, erbovním zvířetem je hroch obojživelný, avšak vedle zvířat jsou zde také expozice rostlin a botanické stezky. Zoologická zahrada a botanický park Ostrava se nachází v ostravské Stromovce, areál tvoří také tzv. Velký ostravský les.

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

Literatura:

  • Knauerová, M., Slavíček, J., Urubová, L.: Atlas hub: Průvodce českou přírodou. Praha: Edika, 2020. ISBN: 978-80-266-1552-1

Internet:

/1/ Smradlavá houba v Zoo Ostrava. Zoo-Ostrava.cz [online]. Ostrava, Zoologická zahrada a botanický park Ostrava, 3. července 2020 [cit. 2020-07-03]. Dostupné z: http://www.zoo-ostrava.cz/cz/zoo/novinky/2109-smradlava-houba-v-zoo-ostrava/

/2/ Květnatec Archerův (Clathrus archeri). oHoubách.cz [online]. oHoubách.cz, 2020 [cit. 2020-07-03]. Dostupné z: http://www.ohoubach.cz/atlas-hub/detail/29/Kvetnatec-Archeruv/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

V Zoo Ostrava roste zvláštní houba květnatec a také zvláštně smrdí

Zoo Ostrava je domovem mnoha zvířat se specifickým pachem, ovšem jen málokterý se vyrovná pachu smradlavé houby s názvem květnatec Archerův. Zvláštní houba s intenzivním zápachem po zkaženém mase o sobě znát se začátkem prázdnin 2020. V areálu zoo můžete nyní na květnatec Archerův narazit doslova na každém kroku.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *