Zoo Jihlava se chlubí vzácným kotětem. Margay konečně začíná vykukovat na svět

Nápadně velké oči a výrazná kresba srsti. To jsou charakteristické rysy jihoamerické kočkovité šelmy margay. Stavbou těla připomíná kočku domácí, avšak rozhodně není člověku tak nakloněná, aby se dala chovat jako domácí mazlíček. V Česku je tak k vidění zejména v zoologických zahradách, zdobí Zoo Brno, Zoo Děčín a Zoo Jihlava. A právě ze Zoo Jihlava hlásí nový přírůstek.

Říjnové mládě, které se až nyní ukazuje světu

Páru margayů, které nesou exotická jména Yoro a Hervée se narodilo vzácné mládě již 14. října. Zoologické zahrady byly v té době zavřené, ale návštěvníci by je neviděli tak či tak, skrývalo se spolu se svou matkou Hervée v zázemí zoologické zahrady.

Dlouho jej matka schovávala v porodním boxu a až teprve minulý týden se kotě začalo pomalu osmělovat a prozkoumávat své okolí. Venku bylo zatím jenom dvakrát.

Až v prosinci 2020 z Jihlavy hlásí, že zvědavost a hravost kotěte margaye, která je vlastní většině mláďat kočkovitých šelem, již směřuje mimo box. A tak se mládě co nevidět jistě vypraví i do expoziční části pavilonu šelem, za svým otcem a tetou. Předtím bude muset absolvovat veterinární prohlídku, kde se také ukáže, zda je to holka nebo kluk. To zatím není jasné.

Margay, ocelot dlouhoocasý

Margan nebo také ocelot dlouhoocasý (Leopardus wiedii) je známý jako dlouhoocasá tečkovaná kočka. Jeho velké oči napovídají, že jde o noční zvíře. Dlouhý ocas a mimořádně pohyblivé klouby z něho dělají stromové zvíře a mistra ve šplhání. Je to jedna z mála kočkovitých šelem, které dokážou ze stromu slézat i hlavou dolů.

Oceloti jsou často předmětem lovu, kvůli své atraktivní kožešině. Poté, co kvůli lovu značně poklesla populace ocelota se na mušku dostali menší margaové. V současnosti je lov a obchod z kožešinami ilegální, přesto pokračuje. Zranitelný druh udělalo z margaye i mýcení lesů. Právě deštné pralesy a opadavé listnaté lesy jsou základním biotopem ocelotů. Margay je doma v Jižní Americe, částečně i ve Střední a na jihu Severní Ameriky.

A Cat That Can Walk Vertically

Video: Margay (Youtube)

Dům koček v Zoo Jihlava

Margayové jsou součástí expozice nazvané příhodně Dům koček. Zdejšími obyvateli jsou vedle těch malých kočkovitých šelem jako právě margayové, serval nebo kočka arabská také velké kočkovité šelmy jako tygr sumaterský.

Pavilon šelem byl jednou z prvních staveb v Zoo Jihlava. Na začátku 90. let prošel rekonstrukcí, aby vznikl nový moderní pavilon, který návštěvníky pouští do těsné blízkosti koček ve stylu: „zoo bez mříží“.

Literatura

  • Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
  • Úžasná zvířata a jejich superschopnosti. Praha: Fragment, 2020. ISBN: 978-80-253-4713-3

Internetové zdroje

/1/ Facebooková stránka Zoo Jihlava  [online]. Jihlava: Zoologická zahrada Jihlava, 2. prosince 2020 [cit. 2020-12-09]. Dostupné z: https://www.facebook.com/zoojihlava

/2/ Nový přírůstek na pavilonu šelem. ZooJihlava.cz [online]. Jihlava: Zoologická zahrada Jihlava, 2. prosince 2020 [cit. 2020-12-09]. Dostupné z: https://zoojihlava.cz/novy-prirustek-na-pavilonu-selem/

/3/ Dům koček. ZooJihlava.cz [online]. Jihlava: Zoologická zahrada Jihlava, 2020 [cit. 2020-12-09]. Dostupné z: https://zoojihlava.cz/expozice/dum-kocek/

/4/ Zelníčková, I. V jihlavské zoo mají skrytý klenot, třítýdenní kotě margaye. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, 7. prosince 2020 [cit. 2020-12-09]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/zoo-jihlava-prirustek-margay-mlade.A201205_584323_jihlava-zpravy_epsal

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Zoo Jihlava se chlubí vzácným kotětem. Margay konečně začíná vykukovat na svět

Nápadně velké oči a výrazná kresba srsti. To jsou rysy kočkovité šelmy margay. Připomíná kočku domácí, avšak nedá se chovat jako domácí mazlíček. V Česku je tak k vidění zejména v zoologických zahradách, zdobí Zoo Brno, Zoo Děčín a Zoo Jihlava. A právě ze Zoo Jihlava hlásí nové mládě.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

Tymián

Zdraví voní po tymiánu. Jak s kouzelnou bylinkou osvěžit a dezinfikovat vzduch?

Tymián je typická středomořská bylinka, která má ráda slunce a sucho. Nedostatek vody kompenzuje vysokým…

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *