Zoo Brno a jeho Exotárium. Nově tam mají akvárium s plasty

Moře je znečištěné plastovým odpadem. Tato informace není pro mnohé z nás novinkou, přesto si jen těžko dokážeme, jak to vypadá, v jakém prostředí musí ryby a další živočichové kvůli lidské činnosti žít. Brněnská zoologická zahrada se rozhodla to změnit. Zřídila akvárium, kde neplavou jenom ryby, ale také plasty. Stalo se součástí pavilonu Exotárium.

Úvodní foto: Zoo Brno

Netradiční akvárium plné plastu

V akváriu brněnského Exotária plují ryby. Jde o kaložrouty skvrnité a okatce stříbřité, druhy z jihovýchodní Asie, kde je moře zásadně znečištěné. A tak je akvárium plné plastů tak, jak je to ve skutečnosti, ačkoliv ne tak úplně…

Pokud se zdá, že plastů je v našem akváriu až příliš, ve skutečnosti je to ještě horší. Jsou místa, kam se zvířata mezi odpadky ani nevejdou. A podobné je to na plážích, což je věc, která je lidem možná bližší a spíše se s ní setkali.

V brněnském akváriu nejsou pasti, které bohužel na ryby číhají v přírodě. Nejsou tam sítě, odkud by nemohly ryby vyplavat ven, chybí háčky nebo rybářské vlasce, které ryby v mořích zabíjejí. Exotárium pro ryby připravil akvárium s plasty, ovšem jejich velikost je bezpečná, nejsou tak malé, že by je ryby mohly sežrat. To se v reálném světě nezřídka děje.

Exotárium nabízí i unikátní ryby nebo ještěrky

V Exotáriu jsou k vidění ryby, které nelze spatřit nikde jinde v České republice, některé dokonce ani v jiné evropské zoo. Pocházejí přímo z Austrálie. Jde o živoucí fosílie, jeden z nejstarších druhů stále žijících obratlovců – bahníky australské (Neoceratodus forsteri). Dorůstají do délky přes jeden metru a mohou žít až sto let. Bahníci plavou v tisícilitrovém akváriu, které imituje prostředí australské řeky Mary.

Tyto ryby nemají jenom žábry, ale mají také plíce. Když jim žaberní dýchání nestačí, zapojují australští bahníci i jednu plíci a organismus zásobují vzdušným kyslíkem. Na rozdíl od afrických nebo australských bahníků se však při vysychání toků nezahrabávají do bahna.

[HD] Queensland Lungfish / Australischer Lungenfisch - Neoceratodus forsteri

Video: Bahník australský (Neoceratodus forsteri), Youtube

Unikátní nejsou jen bahníci, ale i baramundi australský, který společně s tandany skvrnitými (Tandanus tandanus) v Zoo Brno zabírá další tisícilitrové akvárium přibližující australskou řeku Fitzroy. Baramundi australský (Scleropages leichardti) dorůstá do délky jednoho metru a je unikátní tím, že samci kvůli bezpečnosti drží jikry v tlamě, než se z nich vykulí plůdky. Ryby jsou však vnitrodruhově agresivní, proto se chovají solitérně.

Loni v Zoo Brno přibyly přibyly dvě unikátní australské ještěrky ve speciálním teráriu. Egernie Stokesovy mají domov v australském vnitrozemí a kvůli nouze o potravu sní téměř cokoliv. Živí se hmyzem, ale také rostlinami, květy, plody i listy. Zajímavá je jejich obrana před predátory. Pokud nenajdou bezpečný úkryt, nafouknou se a přitisknou k podkladu. V kombinaci s trnitým ocasem ještěrky tak predátor, jako je divoký pes dingo, liška, kočka, dravý pták, varan nebo had, takřka nemá šanci ještěrku sníst. Vyšší bezpečí ještěrkám skýtá i život v rodinných skupinách, i tím jsou specifické.

Dry Vivarium/Terrarium -w Egernia Stokesii(Gidgee Skink) [HD]

Video: Egernia stokesii (Youtube)

Kdyby ryby

Zoo Brno se aktivně snaží upozornit na problémy způsobené lidskou činností, nejenom na znečištění moří a vod. Je součástí několika projektů, iniciativ a organizací. Jedná se o například o Rise Up For The Ocean, Beat Plastic Pollution nebo Shoal.

Zoo Brno se také účastní kampaně EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií) s názvem Kdyby ryby, v originále Which Fish? Ta se snaží omezit nadměrný lov některých druhů ryb, naopak povzbudit spotřebu zatím přehlížených druhů. Druhým cílem je chov ryb, které slouží jako potrava pro zvířata, v rámci udržitelných zdrojů (sádky, akvakultury). A třetím cílem je rozšířit sbírky zoo a akvárií o nové, ohrožené druhy, a zvýšit tak populaci chovem v lidské péči.

Mláďata v zoo

K těm největším hvězdám každé zoo bezesporu patří roztomilá mláďata. Jakkoli je to náročné, každá zoologická zahrada se snaží o odchov alespoň některých druhů. Nejenom kvůli návštěvníkům, ale také kvůli zvířatům samotným. Nezřídka se svými odchovy právě zoo podílejí na záchraně těch nejvzácnějších živočišných druhů.

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

Literatura

  • Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9

Internetové zdroje

/1/ Nové akvárium v Exotáriu je plné plastu. ZooBrno.cz [online]. Brno: Zoo Brno, 2020 [cit. 2020-07-02]. Dostupné z: https://www.zoobrno.cz/pro-navstevniky/aktuality/nove-akvarium-v-exotariu-je-plne-plastu

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Zoo Brno a jeho Exotárium. Nově tam mají akvárium s plasty

Zoologická zahrada Brno zřídila akvárium s plasty, netradičně zde neplavou pouze ryby. Má poukázat na znečištění moře a reálně předvést, v jakém prostředí musí ryby žít. Stalo se součástí pavilonu Exotárium.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.