Změny klimatu. Také demonstrujete? Anebo na klima kašlete?

Greta Thunberg

V pátek 20. září odstartoval celosvětový protestní týden za klima, který navazuje na iniciativu Friday for future (Pátky pro budoucnost). Tato iniciativa se zrodila jako reakce na aktivity švédské školačky Grety Thunberg. Byla to ostatně Greta, která místo páteční školní výuky začala demonstrovat za klima. Nemusíte souhlasit se zanedbáváním školní docházky, demonstrace ani Greta se vám nemusí líbit, přesto je oteplování žhavé téma současnosti. A to se snad nemůže líbit nikomu…

Chcete se na globálním oteplování opravdu podílet? Každý z nás má možnost něco dělat. A nemusí přitom zrovna demonstrovat jako Greta. Friday for future a další demonstrace nejsou faktickým řešením, přesto jsou efektivním způsobem, jak na nevratné změny klimatu upozornit. Příkladem je zase Greta, které se podařilo vzbudit celosvětový rozruch. Dnes dává rozhovory do těch největších médií, hovoří v americkém kongresu (aby její projev zveřejnil deník The Independent), setkává se s Barackem Obamou, podporují ji ty nejvlivnější osobnosti světa…

Jak se Greta Thunberg stala slavnou?

Každý pátek po švédských všeobecných volbách seděla Greta Thunberg před švédským Parlamentem, aby politiky přiměla ke snižování emisí. Stala se tak celosvětově známou aktivistkou, asi nejznámější aktivistkou současnosti. Greta Thunberg, celým jménem Greta Tintin Eleonora Ernman Thunbergová, které v době, kdy začala stávkovat, bylo teprve 15 let, byla dokonce nominována na Nobelovu cenu za mír.

Již v 11 letech dle svých slov začala kvůli klimatickým změnám trpět depresemi a přestala mluvit. Později jí byl diagnostikován Aspergerův syndrom, obsedantně kompulzivní porucha a selektivní mutismus.

Sama Greta vysvětlila, že díky selektivnímu mutismu mluví, jen když je to potřeba. A dodala, že zjistila, že právě nyní je to jedna ze situací, kdy mluvit musí. Otevřeně mluví také o své diagnóze:

„Vidím svět trochu jinak, z jiné perspektivy. Mám speciální zájem. Je velmi časté, že lidé na autistickém spektru ho mají.“

Nyní se ke Gretě připojují studenti po celém světě, a nejenom studenti. V pátek 20. září se demonstrací konaných ve 163 zemích světa účastnilo přes 4 miliony lidí, uvedla Greta na svém Twitteru a dodala: „Toto je největší klimatická stávka v dějinách“.

„Změna přichází, ať se vám to líbí nebo ne.“ vzkázala Greta současně svým odpůrcům. Její vzkaz publikovala mnohá média, mj. i české Echo24. I v Česku se demonstrovalo. Demonstrace za ochranu klimatu se v Praze podle odhadu organizátorů zúčastnily dva tisíce lidí, informovala o tom například Televize Seznam.

Termín pátek 20. září není náhodný, těsně totiž předchází týdnu, kdy New York hostí ostře sledovaný summit OSN, který se má zabývat právě tématem klimatické změny. Greta Thurnberg v New Yorku, kam se přes oceán dostala plachetnicí, nebude chybět.

Celý protestní týden za klima uzavře pátek 27. září. Ani tomu by se neměly vyhnout demonstrace, na kterých se požadují především ráznější politické kroky k omezení emise skleníkových plynů, protože jsou to zejména skleníkové plyny, které podle vědců mají na klimatické změny velký vliv.

Bez ohledu na Gretu, změny klimatu probíhají…

Není to však jen Greta Thurnberg, také ekologové a klimatologové bijí na poplach. Klimatická změna se týká každého z nás. Globální oteplování navíc dle vědců postupuje rychleji, než se předpokládalo. To v rozhovoru pro Deník.cz potvrzuje i rektor České zemědělské univerzity Petr Sklenička. Hovoří o tom, že Jižní Morava místy připomíná polopoušť a že předpovědi klimatologů v minulosti zdá se byly příliš optimistické. Klimatická změna dle jeho vyjádření ještě zrychluje.

Také dle CNA máme právě prožívat nejhorší možný scénář vývoje klimatu, který popisuje Mezivládní panel pro klimatické změny IPCC.

Odborníci, mj. uznávaný belgický klimatolog Joeri Rogelj, jeden z autorů zprávy IPCC, důrazně upozorňují, že musíme změnit své chování k planetě, jinak se život tak, jak ho známe, nenávratně promění.

Video: Mgr. Petr Štěpánek, Ph.D. – Klimatická změna v České republice

Jak osobně přispět ke zmírnění změny klimatu?

Jak přispět k záchraně planety? Jak snížit svůj emisní příspěvek? Možností je mnoho, ty nejefektivnější budou souviset s dopravou a stravováním.

Kanadský vědec Seth Wynes například doporučuje soustředit se na čtyři základní věci, píše o nich Respekt. Dvě z nich se přitom týkají dopravy, jde o omezení automobilové dopravy a cestování letadlem. Nemusí přitom jít pouze o vlastní dopravu, ale třeba i dopravu produktů, které kupujeme. Proč nedávat přednost regionálním potravinám? Ano, mnoho vědců, i zmiňovaný Seth Wynes doporučuje také orientaci na vegetariánskou stravu.

Hospodářská zvířata jsou údajně zodpovědná za více emisí skleníkových plynů než dopravní prostředky, proto se doporučuje alespoň omezit podíl masa a živočišných produktů ve stravě. U mazlíčků, jako je pes (nebo kočka), je to pochopitelně potíž.

Co můžou udělat chovatelé domácích mazlíčků?

Pes je na rozdíl od člověka masožravec. Existuje sice vegetariánské krmivo pro psy, ale to jde trochu proti zažívacímu traktu psa, který je přizpůsobený na živočišné zdroje bílkovin (více v článku o krmivu pro psa). Existuje také krmivo pro psy s hmyzí bílkovinou…

Pokud nechcete experimentovat, a přesto vám není uhlíková stopa lhostejná, můžete se alespoň zaměřit na české granule pro psa.

Proč by granule pro psa měly putovat přes oceán? Proč bychom měli každý měsíc dovážet desítky milionů kilogramů granulí pro miliony českých psů, které k nám cestují v kontejnerech z celého světa a napříč Evropou je převáží tisíce kamionů?

Nabídka na trhu je nyní tak široká, že vedle špičkových granulí z Kanady, USA či dalších zemí mají chovatelé domácích mazlíčků k dispozici i české granule. Není potřeba k nám ve velkém vozit něco, co se dá bez potíží nahradit domácí produkcí…

České granule

Technologický vývoj i u nás natolik pokročil, že i české granule nabízejí slušnou kvalitativní úroveň, samozřejmě záleží na výrobci. I někteří čeští výrobci se orientují primárně na kvalitu, takové české granule z kvalitních surovin od prověřených výrobců charakterizuje i vyvážené složení. Granule přitom necestují z druhé strany světa, ale nanejvýš z druhého konce republiky, třeba z Orlických hor. Tam sídlí česká společnost Nativia.

Značka Nativia zahrnuje celou paletu kvalitního krmiva pro psy a kočky. V nabídce Nativia nechybí ani hypoalergenní krmivo, resp. hypoalergenní granule, založené na jehněčím mase a rýži.

reklama

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. (Hvězdičkujte!)

Loading…

Zdroje: vlastní poznatky a zkušenosti, literatura, internetové zdroje, více…

Internetové zdroje a další informace: 

/1/

Obrázky:

  • Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, commons.wikipedia.org
  • Zdroj úvodního obrázku: commons.wikipedia.org Anders Hellberg [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Disclaimer: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter…

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Nejsme eshop. Disclaimer

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více…

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

  • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
  • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
  • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce o nás…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena.

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

Vyloučení odpovědnosti

www.ukocouradoma.cz slouží primárně jako osobní blog. Disclaimer

Jde o informační webové stránky pro širokou veřejnost s obsahem přizpůsobeným především srozumitelnosti a čitelnosti. Texty jsou vytvářeny s ohledem na přesnost a faktickou správnost, přesto autor/autoři ani provozovatel webu nenese odpovědnost za případnou škodu v důsledku nepřesných informací. Nenese a nemůže nést zodpovědnost ani za případnou škodu, která vznikla v souvislosti s užíváním webu a obsažených informací.

Tento web má pouze informační charakter. Informace si nekladou za cíl a v žádném případě nenahrazují konzultaci u odborníka. V případě konkrétních zdravotních potíží vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Cookies a GDPR

Věnujeme pozornost GDPR a ochraně osobních údajů tak, jak nejlépe to umíme. Využíváme soubory cookie a další technologie, které nám pomáhají vytvářet tento web tak, aby svým návštěvníkům nabízel co možná nejlepší obsah. Používáním webu vyjadřujete souhlas s podmínkami použití webu, principy ochrany osobních údajů a zásadami cookies.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.