Změna je nutná! A vlasy jsou první na řadě!

„Vždyť jsou to jenom vlasy,“ chtělo by se říct. Jenže pak si člověk uvědomí, jaký význam ty vlasy mají, jaký význam vlasům přikládáme – nejenom těm svým, ale i vlasům ostatních. Nezřídka právě vlasy z velké části ovlivňují celkový dojem, prozrazují náladu anebo náladu spoluvytváří. A nejenom to.

Vlasy jsou součástí našeho image, naší osobnosti. Dle psychologů dokonce vlasy odhalují něco z našich povahových rysů, poukazují na charakter člověka. A ten se mění, změna se může pojit i se změnou účesu.

Vlasy a účes také odráží místní kulturní zvyklosti, módní trendy, společenské normy anebo touhu se z nich vymanit.

Magické vlasy

Vlasy prozrazují mnohé o našem zdraví, způsobu života, jídelníčku a vztahu k sobě samému. V mnoha kulturách se využívají při magických rituálech, spojují se s životem a vitalitou, také plodností a sexualitou.

Ve vlasech se údajně koncentruje energie celého těla. Proto jsou dlouhé a bujné vlasy spojovány s energií, vnitřní silou i krásou. Jsou symbolem ženskosti, jen si vzpomeňte na éterické víly. V některých kulturách je právě kvůli vyjádření ženskosti (a plodnosti) schovávají, částečně tak onu ženskost chrání, částečně potlačují.

Naopak krátké vlasy až vlasy vyholené, které známe například u budhistických mnichů, se spojují s božskými entitami, které přesahují člověka. U žen mohou krátké vlasy znamenat popření vlastní ženskosti a pocitů. Ostříhání však může být i snahou vymanit se z konvencí nebo zaběhnutého životního stereotypu. Mohou poukazovat na praktičnost, ale také cílevědomost a touhu po uznání. Více se dozvíte v článku: Co všechno na člověka prozradí vlasy?

Postřižiny - vlasy

Video: Postřižiny. Postřížiny se někdy neobejdou bez následků…

Vlasy? Ostříhat!

Vlasy jsou symbolem života a jeho koloběhu. Fungují v přirozených cyklech – po každém ostříhání znovu dorůstají a odkazují tak na nekonečné přírodní biorytmy.

Stříhání vlasů – „postřižiny“ je v některých kulturách součástí přechodových rituálů z dětství do dospělosti. Násilné ostříhání může být chápáno jako ponížení, protože zasahuje do energetického pole člověka a ubírá mu něco z jeho energie. Na druhé straně může být dobrovolné ostříhání také určitou formou očisty.

Ostříhání může přinést pocit odlehčení. Nejde jenom o to, že dlouhé vlasy něco váží… Se starými vlasy se člověk symbolicky zbaví staré zátěže a může začít něco nového. Může to být žádoucí proměna, kterou v určitých fázích života prostě potřebujeme. Změna je život. Není náhodou, že máme tendence stříhat vlasy v době, kdy opouštíme zaměstnání, řešíme rozchod nebo rozvod nebo třeba v době, kdy děti opouštějí rodinné hnízdo.

Změna provází další změnu. Ani změna účesu – ostříhání vlasů nezůstává bez odezvy. Zpravidla nese i psychologický efekt, kdy člověka povzbudí k dalším změnám, ačkoliv to nemusí být vůbec tak nápadné – vidět to jde především na vlasech.

Pokud jde o vlasy a jejich proměnu, snad žádná žena se nevyrovná slavné supermodelce Lindě Evangelista. Linda je svými proměnami tak typická, že už snad ani nejde o proměny. Zkrátka chameleon se vším všudy – viz video.

Změna? Ano, zkrátit vlasy!

„Ostříhat dlouhé vlasy na krátko je škoda?“ Jak pro koho, zatímco někdo své razantní změny lituje, další je nadšený. Jisté je jedno – vlasy vždy znovu dorostou, ať už dříve nebo později. Možná o to ten ostříhaný, spíš ostříhaná pak už ani nebude stát…

Příběh ze života

„Zkrátila jsem dlouhé vlasy nakrátko a jsem moc spokojená. Vlasy v délce po zadek šly pryč, aby je vystřídal účes na kluka. Dlouhé vlasy jsem přitom nosila celý život, více než třicet let.

Vlasy byly částí mé osobnosti, ale asi je třeba se někam posunout, i z hlediska osobnosti. Možná je na čase vyrůst tentokrát sama a nenechat růst jen své dlouhé vlasy. To trošku filosofování.

Z hlediska praktického je to nepopsatelná úleva. Vlasy jsou kratší a vyžadují mnohem méně času na umývání, sušení, úpravu… a to vypadají mnohem upravenější než předtím. Stačí pár minut. Nikde nepřekáží, nikde neulpívají. Na vlasy už nemusím brát ohled, nehrozí nechtěné tahání třeba při zalehnutí. Jednoduše paráda. Teď nechápu, jak jsem tak dlouho mohla nosit dlouhé vlasy. S krátkými vlasy se cítím líp, dokonce mi je jedno, co si o mé změně myslí druzí (ale klidně mi to můžete napsat do komentářů:-)).“

Radka

Uvažujete o změně?

Možná právě teď je ten správný čas. A pokud není, tak ten správný čas určitě přijde. Tou změnou přitom nemusí být razantní sestřih, ostříhání (anebo prodloužení) vlasů. Změnu můžete udělat třeba v tom, že se o své vlasy začnete starat, mají přece velký význam! A velký význam mají i vitamíny a minerály, nezapomínejte na ně.

ZDROJE a další informace: https://akademie.inhair.cz/co-o-vas-prozradi-vlasy/, https://www.slimming.cz/vitaminy-na-vlasy/, https://www.elle.cz/clanek/evoluce-stylu-linda-evangelistahttp://www.vlasy.cz/zajimavosti-o-vlasech/https://www.jenzeny.cz/ucesy/zdravi-a-krasa/zena-prosla-neuveritelnou-promenou-a-stacilo-jenom-ostrihat-vlasy

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.