V soutěži Strom roku 2019 se Žižkův dub v Náměšti nad Oslavou, který může být starý i více než 900 let umístil na druhém místě, hned za mnohem mladší Chudobínskou borovicí. Vítězové ankety Strom roku, skupina lidí, která Chudobínskou borovici přihlásila, se však rozhodla vzdát vítězné prémie, a to ve prospěch dubu. Žižkův dub se tak dočkal speciálního arboretického ošetření v hodnotě 30 000 korun, výhry, která jinak náleží vítězi soutěže Strom roku.
V rámci fair play
Jeden z iniciátorů myšlenky přihlásit Chudobínskou borovici do soutěže Petr Peňáz uvedl, že předat výhru bylo v rámci fair play.
Už při vyhlašování výsledků v Brně jsme se my z Víru, Dalečína, Bystřice nad Pernštejnem a spolků spontánně domluvili, že prémii věnujeme dubu do Náměště. Je starší a zásah odborníků potřebuje. Naše borovice tak stará není, je ve slušné kondici, nachází se na nepřístupném místě, navíc s přísným zákazem vstupu v ochranném pásmu zdroje pitné vody, které spravuje Povodí Moravy.
Strom roku 2019
Chudobínská borovice se stala v pořadí již 18. Stromem roku. Následně obdržela také titul Evropský strom roku. V evropské anketě zvítězila s bezmála padesáti tisíci hlasy. Okolní obce se za vítězství zavázaly vysadit tolik nových stromů, kolik hlasů borovice získala.
Video: Chudobínská borovice, Strom roku 2019 (Youtube)
Chudobínská borovice, borovice lesní vyrůstá na skalnatém výběžku levého břehu Vírské přehrady na Vysočině. Je stará 350 let a obvod jejího kmene dosahuje 177 centimetrů. Strom roku jméno po zatopené obci Chudobín, která zmizela pod vodou vodní nádrže Vír. Na rozdíl od obce však borovice odolala působení člověka i rozmarům klimatu. Možná ji v tom pomáhají i vyšší mocnosti. Dle pověstí totiž hraje u borovice v noci na housle pekelník. To Žižkův dub se pojí se slavným vojevůdcem. Stejně jako Chudobínská borovice je nepřístupný, avšak je viditelný z nedaleké silnice.
Žižkův dub
S odhadovaným stářím 900 až 1000 let je Žižkův dub nejstarším dubem na Moravě a také tím nejmohutnějším. Je vysoký 20 metrů a obvod jeho kmene dosahuje 1040 centimetrů.
Dub nebyl vysazen plánovaně, ale je pozůstatkem původních dubin, které ke zdejšímu kraji původně patřily. Pozůstatky jsou chráněné jako přírodní památka Náměšťská obora. Obora s řadou starých listnatých stromů je veřejně přístupná, zatímco Žižkův dub v ostré zatáčce nedaleko zámku veřejně přístupný není. Ale je dobře viditelný ze silnice vedoucí zámek. Ještě v 15. století tu stál gotický hrad. Údajně se ho snažili dobýt husité a sám Jan Žižka měl u dubu přespat, anebo si k němu alespoň přivázat koně. Pověsti jsou různé, žádná není doložená, pravdu tak zná jen samotný dub.
Video: Žižkův dub, finalista ankety Strom roku (Youtube)
O Žižkův dub ve spodní části zahrady náměšťského zámku se stará Národní památkový ústav (NPÚ). Kastelán náměšťského zámku Marek Buš uvedl pro ČTK, že s ohledem na stáří je strom v dobré kondici. Vyžaduje však častější péči a méně invazivní zásahy, aby se eliminovala zátěž a stres pro strom. U Žižkova dubu se také pravidelně kontroluje, jestli jeho dutina není napadená hmyzem nebo houbami, kontroluje se a případně opravuje také zastřešení, které strom chrání od poloviny dvacátého století. Původní šindelovou střížku chránící dutinu dubu nahradila nová konstrukce v osmdesátých letech, připomíná starou chaloupku nebo obří úl. V devadesátých letech se podpůrné konstrukce dočkala i koruna stromu. Odborné arboristické ošetření nyní proběhlo i v rámci daru od Chudobínské borovice.
Strom roku
Anketa Strom roku podporuje aktivitu lidí v péči o stromy v jejich okolí. Jejím cílem upozornit na staré, významné a památné stromy, představit zajímavé příběhy stromů. Současně také poukazuje na stromy, které přežívají v nepříznivých podmínkách, ohrožuje je kácení, vandalismus nebo jiná nežádoucí lidská činnost. I stromy mají své hrdiny!
Anketa probíhá od roku 2020 pod taktovkou Nadace Partnerství. Je součástí iniciativy Sázíme budoucnost. Myšlenka se postupně rozšiřuje i do dalších evropských zemí. Vítězové národních kol Strom roku spolu soutěží v internetovém hlasování Evropský strom roku.
Literatura
- Hrušková, M.: Nejmohutnější stromy naší země. Praha: Esence, 2017. ISBN: 978-80-7549-294-4
Internetové zdroje
/1/ Strom roku (oficiální web) [online]. Brno: Nadace partnerství, 2020 [cit. 2020-10-08]. Dostupné z: https://www.stromroku.cz/
/2/ Náměšťský dub byl obdarován Chudobínskou borovicí. npu.cz [online]. Praha: Národní památkový ústav, 5. září 2019 [cit. 2020-10-08]. Dostupné z: https://www.npu.cz/cs/npu-a-pamatkova-pece/npu-jako-instituce/zpravy/43901-namestsky-dub-byl-obdarovan-chudobinskou-borovici
/3/ Bonsaj v přehradě. Chudobínská borovice je nejkrásnějším stromem v Evropě. Českátelevize.cz [online]. Praha: Česká televize, 17. březen 2020 [cit. 2020-10-08]. Dostupné z: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3063604-bonsaj-v-prehrade-chudobinska-borovice-je-nejkrasnejsim-stromem-v-evrope
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Žižkův dub v Náměšti nad Oslavou dostal „dar“ od Chudobínské borovice
V soutěži Strom roku 2019 se Žižkův dub v Náměšti nad Oslavou umístil na druhém místě, hned za Chudobínskou borovicí. Vítězové ankety Strom roku se však rozhodli vzdát své prémie a speciální arboretické ošetření určené pro Chudobínskou borovici postoupili prastarému dubu.
Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…