21. prosinec 2020 představuje významný termín v kalendáři. Nastává zimní slunovrat, oficiálně začíná zima. Astronomové však upozorňují také na unikátní jev, který byl naposledy pozorovatelný téměř před osmi sty lety. 21. prosince se na obloze setkávají planety Jupiter a Saturn. Vzácná konjunkce je také pravděpodobně jevem, který se označuje jako Betlémská hvězda.
Úvodní foto: Pixabay.com
Jak se zrodila Betlémská hvězda?
Saturn je považovaný za hvězdu Židů, Jupiter je královskou planetou. Obě obří planety se měly 7 let před naším letopočtem nacházet v souhvězdí ryb, v té době nabídly také tři konjunkce za sebou. Astronomové se dnes domnívají, že právě tato konjunkce měla provázet narození Ježíše. Symbolicky se nazývá Betlémská hvězda, vesmírné zjevení oznamující příchod Spasitele, na základě kterého se také dle Matoušova evangelia vydali mudrci z východu poklonit novému králi.
Ke konjunkci Jupiteru a Saturnu dochází zhruba každých dvacet let, ale většinou jsou od sebe planety dále. Letos se k sobě planetu přibližují natolik, že na pohled splývají v jeden objekt. Tak byly pozorovatelné naposledy před 794 letu, v roce 1226. Dalšího přiblížení se dočkáme až za šedesát let.
Video: Konjunkce Jupiter Saturn 2020 (YouTube)
Pozorování noční oblohy
Zatímco planeta Země potřebuje k oběhnutí Slunce jeden rok, Jupiter potřebuje 11,86 pozemských let, Saturn je Slunci ještě vzdálenější, a tak musí obíhat delší vzdálenost a potřebuje na to více času, celých 26,65 let. Planety Jupiter a Saturn se tak v průběhu let protínají pouze jednou za zhruba dvě desetiletí. Jen výjimečně jsou však k sobě tak blízko, že by na noční obloze splynuly v očích pozorovatele v jeden zářící objekt.
Přibližování Saturnu a Jupiteru bylo v koronavirovém roce 2020 patrné od léta. V průběhu léta a podzimu se k sobě planety přibližovaly, abychom se 21. prosince 2020 dočkali velké konjunkce a tři dny před Vánocemi mohli spatřit slavnou Betlémskou hvězdu. 21. prosince však počasí bohužel pozorování oblohy nepřálo. Šance na pozorování však ještě je. Tak jako se k sobě planety v posledních dnech přibližovaly, dokonce jsme mohli pozorovat jejich setkání s Měsícem, budou se však od sebe ještě v průběhu prosince od sebe postupně vzdalovat. Jupiter a Saturn budou stále viditelné jako dva výrazné body na obloze hned po západu Slunce, nízko nad jihozápadním obzorem. Ta jasnější z planet je Jupiter. Ovšem budou zapadat čím dál dříve, nad obzorem budou stále níž, takže se nám postupně z dohledu ztratí…
Video: Konjunkce Jupiter Saturn a Měsíc 2020 (YouTube)
Vánoční kometa?
Betlémská hvězda se sice zobrazuje jako kometa, avšak až od 14. století, kdy ji tak nakreslil italský malíř Giotto di Bondone, otec italské renesance. Byl to právě on, kdo měl poprvé zakomponovat do vánoční scény Betlémskou hvězdu. Bylo to v roce 1304, když maloval fresku Klanění pro padovskou kapli Scrovegni.
Video: Tajemství betlémské hvězdy (YouTube)
Giotto di Bondone se inspiroval pozorováním Halleyovy komety, která však své označení dostala až počátkem 18. století dle anglického astronoma Edmonda Halleyho. Giottův portrét komety je neobyčejně přesný. Když Evropská kosmická agentura ESA chystala v osmdesátých letech kosmickou sondu k Halleyově kometě pojmenovala ji proto GIOTTO.
Literatura
- Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum. ISBN: 978-80-86858-65-4
Internetové zdroje:
/1/ Horáčková, A.: Před Vánoci vyjde na obloze betlémská hvězda. Mimořádný úkaz se objeví poprvé po téměř 400 letech. iRozhlas.cz [online]. Praha: Český rozhlas, 21. prosince 2020 [cit. 2020-12-21]. Dostupné z: https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/vesmir/betlemska-hvezda-2020-na-obloze-po-397-letech-kometa-konjunkce-saturn-jupiter_2012211114_ako
/2/ Kubicová, R.: Betlémská hvězda zazáří na předvánoční obloze. Dnes nastane velká konjunkce planet. Rozhlas.cz [online]. Praha: Český rozhlas, 21. prosinec 2020 [cit. 2020-12-21]. Dostupné z: https://ostrava.rozhlas.cz/betlemska-hvezda-zazari-na-predvanocni-obloze-dnes-nastane-velka-konjunkce-8388767
/3/ Heroldová, M.: Betlémská hvězda dnes opět zazáří na nebi, stane se tak po téměř 800 letech [online]. Praha: Economia, 21. prosince 2020 [cit. 2020-12-21]. Dostupné z: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/betlemska-hvezda-pred-vanocemi-opet-zazari-na-nebi-stane-se/r~ca45966e362211eb80e60cc47ab5f122/
Zimní slunovrat 2020 je tu, s ním i úkaz staletí. Nebe rozzářila Betlémská hvězda
21. prosinec 2020 představuje významný termín v kalendáři. Nastává zimní slunovrat, oficiálně začíná zima. Letos se na obloze navíc setkávají planety Jupiter a Saturn. Vzácná konjunkce Jupitera a Saturnu je také jevem, který se označuje jako Betlémská hvězda.
Autor: Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…