Zelený, nebo růžový úplněk? Duben hned první dny hýří pestrými barvami

Svatý týden, který začal Květnou nedělí hned druhý den v dubnu, letos kombinuje velikonoční svátky s energií Měsíce v úplňku. Dubnový úplněk se dle indiánské tradice označuje jako růžový úplněk, letos navíc vychází na termín 6. dubna, tedy na Zelený čtvrtek. Přitom se i růžový úplněk někdy i v indiánské tradici označuje jako zelený.

Zelený neboli rašící úplněk

Zatímco Velikonoce se pojí s křesťanskými tradicemi, které jednotlivé dny velikonočních svátků spojují s barvami (Modré pondělí, Žluté úterý, Zelený čtvrtek, Bílá sobota), termín zelený úplněk má původ v tradici severoamerických indiánů. Z těch čerpá také historická ročenka farmářský almanach, ve které jde najít i označení jednotlivých úplňků v roce včetně označení zelený nebo také růžový úplněk. Postupně se tato jména ujala i v Evropě.

Po březnovém úplňku, kterému se říká také červí úplněk, úplněk mízy nebo cukrový úplněk, tu máme další. Ten dubnový se dle indiánské tradice označuje také jako rašící úplněk, úplněk rašící trávy nebo jednoduše jen zelený úplněk, když si všímá všudypřítomné zeleně. Je jenom náhoda, že v roce 2023 vychází právě na Zelený čtvrtek Velikonočního týdne. Vedle zelené trávy se v dubnových dnech v Severní Americe běžně objevují i růžové kvítky plaménku šídlovitého. A právě na ty odkazuje označení růžový úplněk. Bohatě však kvete také fialka, a tak se dá narazit také na pojmenování fialkový úplněk. A to stále ještě není všechno.

Jaro v plném rozpuku

Všechny tradice si všímají přírodních dějů. Ty jarní proto pochopitelně využívají přírodu v rozpuku, jarní zeleň, ale i zvířata, která se ve velkém věnují přípravám na nové potomstvo. V Severní Americe například v dubnu každoročně lososi táhnou proti proudu řek, aby se vytřeli. Setkat se tak můžeme také s označením rybí úplněk.

I v našich končinách se dají pozorovat bujaré ptačí námluvy a hnízdění ptáků, kteří snášejí první vajíčka, jeden z hlavních symbolů Velikonoc. Ovšem hnízdění ptáků nevynechává ani indiánská tradice a další pojmenování dubnového úplňku jako úplněk vaječný. Příroda a různé tradice se vzájemně propojují, Velikonoce, Velikonoční týden s dubnovým úplňkem jsou skvělým příkladem. Na přírodu a její barvy však odkazuje i ten další, červnový úplněk zvaný jahodový…

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.