Žádná kočka není obyčejná

Kočka domácí. Obyčejná kočka? Kdepak! Žádná kočka není obyčejná. Každá kočka je osobnost. Charismatická osobnost. Je mnohem víc než domácí mazlíček. Zářivá, tajuplná bytost, trochu pekelná, trochu andělská. Společník čarodějnic a mágů, ale i bohyň a bohů.

Uhrančivé oči kočky v sobě nesou tajemství celého vesmíru, ale nikdy se je nedozvíme. Možná, když bude sama chtít, se s námi o kousek toho tajemství podělí. Jen umět číst v jejích očích. Jen umět naslouchat naslouchat něžnému předení kočky.

Úvodní foto: Unsplash.com

Domácí mazlíček s duší šelmy – Superzvíře a zenový mistr – Kočka jako ochránce domova

Domácí mazlíček s duší šelmy

Možná se s námi i pomazlí. Kočka umí dávat lásku, ale její srdce vždy zůstane nezkrotné. Kočka domácí žije v domovech lidí už více než deset tisíc let, přesto zůstane navždy nespoutaná. Nezapře v sobě kočku divokou, která je jejím předkem a nejbližším příbuzným. Klidně to může být vznosná kočičí šlechtěna, tradiční či nové plemeno kočky nebo třeba chrámová kočka, v duši to vždy bude šelma, ostatně biologové ji a celý její rod Felix stále řadí mezi malé kočkovité šelmy, po boku servala a karakala (rod Caracal), ocelota (rod Leopardus), geparda (rod Acinonyx) nebo pumy (rod Puma).

Kočka domácí je divoká šelma, která nám lidem dovolí, abychom jí stáli po boku. A lidé toho využívají už po celé tisíce let. Až poslední staletí také probíhá systematické šlechtění, výsledkem jsou nejrůznější kočičí plemena. Při šlechtění se využívá klasická kočka domácí, resp. kočka evropská, ale i další divoké kočky. Výsledkem jsou pak kočky charakteristického vzhledu, postavy, srsti, zbarvení, ale i povahy, od těch nejmenších až po velká plemena, především lesní kočky, od těch nejchlupatějších až po kočky bezsrsté.

Superzvíře a zenový mistr

Kočka je superzvíře, mimořádný lovec s dokonale vyvinutým tělem a výjimečnými smyslovými schopnostmi. Hodny obdivu jsou její oči, uši i rovnovážné ústrojí. Právě rovnováha je kočkám vlastní. Tak jako udrží balanc v té největší výšce na té nejtenčí větvi stromu, najdou harmonii i v životě.

Bez ohledu na nástrahy života si vždy dokážou najít kousek prostoru pro sebe, vždy se s chutí oddávají relaxaci a užívají si sladký spánek. Nechybí jim trpělivost ani načasování. V jednu chvíli srší energií, v další se se stejnou vervou jako do lovu či hry vervou na odpočinek a spánek. Každý okamžik využívají naplno, všechno dělají s nejvyšší precizností. Žijí v přítomnosti.

Kočka je malá šelma s divokým srdcem, od které se můžeme učit umění života, umění spokojenosti. Jako zenový mistr kočka člověka navádí k bytí tady a teď. Jsou ji vlastní pevné nervy a sebejistoty má na rozdávání. Je vášnivá i klidná, charismatická, nezávislá, svobodomyslná, hrdá a samostatná… Má mnoho vlastností a každá jediná z nich nám může být inspirací pro každodenní život.

Kočky mají životní filosofii. Dala by se shrnout do několika slov: jíst, hrát si, spát, starat se o své pohodlí a dělat je to, co se mi líbí. Na rozdíl od lidí toho kočky dělají vskutku hodně. Kočky nikdy nezanedbávají svoji životní hygienu, pečlivě ji pěstují. Díky tomu mohou žít bez stresu. Mají jen jednu prioritu: svoji spokojenost!

Porozumět kočkám znamená vidět svět jinak. Jinak a hlouběji porozumíme i sami sobě.

Stéphane Garnier, Chovejte se jako kočka

Kočka jako ochránce domova

Lidé kočku využívají jako ochránce úrody. Chrání dům i hospodářská stavení před hlodavci, dříve i před morem a dalšími nemocemi, které hlodavci přenáší. Kočka má chránit dům i před zlými silami a negativní energií. Jako ochránce domu byla vnímána i staroegyptská bohyně Bastet, ztělesňovaná s kočičí hlavou.

Literatura

  • Garnier, S.: Chovejte se jako kočka. Praha: Jota, 2018.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.

Internetové zdroje

/1/ Martinová, Z.: Kočky: Přítulné šelmy. Abíčko.cz [online]. Praha: CZECH NEWS CENTER, 24. srpna 2017 [cit. 2020-09-15]. Dostupné z: https://www.abicko.cz/clanek/precti-si-priroda/24829/kocici-plemena-ruska-modra-carevna.html

/2/ Stanku, H.: Kočka a její magické schopnosti: Čím vám může být prospěšná?. iPrima.cz  [online]. Praha: FTV Prima, 26. června 2020 [cit. 2020-09-15]. Dostupné z: https://zeny.iprima.cz/domov-rodina/kocka-jeji-magicke-schopnosti-cim-vam-muze-byt-prospesna

/3/ Lišková, K.: Kočka, družka čarodějnic. Žena-in.cz [online]. Praha: Žena-in.cz, 22. října 2014 [cit. 2020-09-15]. Dostupné z: https://zena-in.cz/clanek/kocka-druzka-carodejnic

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Žádná kočka není obyčejná

Kočka domácí. Obyčejná kočka? Kdepak! Žádná kočka není obyčejná. Každá kočka je osobnost. Charismatická osobnost. Je mnohem víc než domácí mazlíček. Zářivá, tajuplná bytost, trochu pekelná, trochu andělská. Společník čarodějnic a mágů, ale i bohyň a bohů.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Olivové mýdlo

„Obyčejné“ mýdlo má své místo v každé domácnosti. Universální pomocník působí i proti virům

Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce…

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

5/5 - (6 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *