Hudební hračka? Kdepak, xylofon je mnohem víc, i ten dětský

Xylofon se do Evropy dostal pravděpodobně z Indonésie již v 15. století. Pro svůj příjemný zvuk se i v Evropě xylofon zabydlel jako doma. Stal se součástí hudebních sborů, samostatným nástrojem symfonického orchestru, ale jako léčivý hudební nástroj také pomůckou muzikoterapie. I jako dětský xylofon tříbí hudební cit, podporuje kreativitu, ale také motoriku.

Úvodní foto: Pixabay.com

Xylofon pro děti

Xylofon se řadí do rodiny Orffových nástrojů s širokým využitím v muzikoterapii a kreativní hudební výchově, i té domácí. Děti nadšeně vyluzují jakékoliv zvuky. Když jim dáme do ruky hudební nástroj, okamžitě se pouštějí do hudební produkce. Pokud jde o dětský xylofon, vytvořit zvuk je opravdu hračka, dokonce je snadné i poskládat jednoduchou melodii, zvlášť když jsou destičky xylofonu různě barevné.

Dětský xylofon

Zatímco dechové nástroje pro děti nejsou zcela vhodné z hlediska hygieny, bicí nástroje jsou ideální a dětský xylofon s prostorem pro hru s rytmem, ale i tóny a melodiemi obzvlášť. Patří mezi ty hudební nástroje, které by neměly chybět v žádném dětském pokojíčku. Dětský xylofon otevírá nadšeným dětem hudební svět, svět nových vjemů a tvoření. Byla by škoda o ně děti ochudit.

Kočka leze dírou - noty, text

Video: Dětský xylofon: Kočka leze dírou (Youtube)

Co je to xylofon?

Xylofon patří do skupiny melodické perkusivní nástroje. Podle Sachs-Hornbostelova dělení xylofon patří mezi úderné idiofony, jde o bicí hudební nástroj. Samotný název xylofon pochází z řeckých slov xylos – dřevo a phoné – hlas.

Xylofon dřevěný i kovový

Pečlivě vyladěné tóny, zpravidla obdélníkové destičky, však nemusejí být pouze dřevěné. Dřevěné xylofony (wood xylofony), složené ze soustavy laděných dřívek a rezonátorů, doplňují i xylofony doplňují i xylofony s tóny kovovými. Tóny jsou vždy umístěny na rezonančním těle, které se stará o krátký ostrý zvuk, typický pro xylofon, který může být laděný chromaticky, také do diatoniky nebo pentatoniky. Ke xylofonu patří typicky i paličky. Mohou být dřevěné, gumové či plastové.

Dětský xylofon

Xylofon v klasické i moderní hudbě

Xylofon lze slyšet v četných dílech evropské klasické hudby. Mezi prvními díly, kde se xylofon objevil, byly skladby Danse macabre (1874) a Karneval zvířat (1886) francouzského skladatele Camilla Saint-Saënsa. Xylofon využil i Gustav Mahler ve své Šesté symfonii. Dostal se však i do sféry populární hudby, zejména v souvislosti s hudebním stylem ragtime na začátku 20. století v USA. Dynamický zvuk xylofonu se dnes uplatňuje i ve všech druzích muzikoterapie, hudební komunikace a hudební výchovy.

Největší xylofon světa

Nejenom dětský xylofon zpravidla hrající i pestrými barvami, i klasický xylofon představuje perfektní řemeslné dílo přinášející příjemný dynamický zvuk a rezonanci tónů, zrcadlící léčivou energii a potěšení z hudby.

Xylofon nadchne malé i velké hudebníky, dokáže okouzlit v různých podobách. Zcela unikátní podobu nabývá xylofon situovaný v lese národního parku Daisetsuzan na japonském ostrově Hokkaidó. Jde o největší xylofon světa, který sestává z obří dřevěné konstrukce. Kulička, která po dřevě hopsá připomíná bubnování dešťových kapek. Léčivé melodické tóny xylofonu z Japonska oprávněně poutají pozornost, dokonce i na dálku. Videa z xylofonem sklízejí úspěch i na sociálních sítích.

Forest Xylophone Plays Bach ~ 森の木琴 [HD]

Video: Největší xylofon na světě (Japonsko, Daisetsuzan), Youtube

Boomwhackers – tak trochu jiný xylofone

Xylofon nebo metalofon má i moderní podobu. Jde o unikátní perkusní nástroje označované jako boomwhackers. O jejich zrod se postaral americký hudebník Craig Ramsell, boomwhackers vynalezl v roce 1994, aby je v roce 2009 převzala společnost Rhythm Band Instruments LLC (RBI) a postarala se o jejich rozmach po celém světě. U nás je boomwhackers zatím mezi těmi méně známými hudebními pomůckami, zatímco v zahraničí se těší vysoké oblibě.

Pink Panther, Ghostbusters, and Wavin' Flag on Boomwhackers!

Video: Boomwhackers: Růžový panter a další melodie (Youtube)

Klasické destičky xylofonu nahrazují u boowhackers barevné trubice. Umožňují tvoření jednotlivých tónů, melodickou hru, kreativní kompozici, ale i hudebně pohybové variace. Otevírají fantazii dveře dokořán, fantazii snoubící hudbu s barvami a pohybem. Kreativita nezná hranic.

Boomwhackers

5/5 - (5 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.