VyšeHrátky 2020: Interaktivní festival pro děti a rodiče, autorské a loutkové divadlo

Začátek září patří dětem. Pro děti se také v prostorách Královské a knížecí akropole na pražském Vyšehradě koná festival nazvaný VyšeHrátky. Od pondělí 31. srpna do neděle 6. září 2020 nabídne různá představení, workshopy a koncerty pro školáky, předškoláky i batolata.

Interaktivní festival VyšeHrátky se zaměřuje na autorské a loutkové divadlo, ale nemá daleko ani od školy. Široké veřejnosti totiž hravě představuje různé vzdělávací aktivity. Je alternativou konzumním akcím s „pouťovým“ programem.

Nový školní rok

Na první školní den je v rámci programu VyšeHrátky 2020: připravený odpolední koncert kapely Bombarďák Jiřího Jelínka, Michala Daleckého, Filipa Nebřenského a Matěje Pospíšila. Doplní ho představení Turnaj krále Karla, které vzniklo před čtyřmi lety k výročí 700 let od narození Karla IV.

Děti zajisté potěší i workshop českého papírnictví Papelote, kde si budou moci z obyčejných zbytkových materiálů vyrobit sešity nebo bloky, které v novém školním roce přijdou vhod.

V dalších dnech pak děti čeká mj. soubor Buchty a loutky s představením Benjamín a vlk na motivy knihy Joe Todd-Stantona Artur a zlaté lano. Chystá se i workshop herectví. Ve čtvrtek na Vyšehradě ožije legenda o Golemovy. Vedle loutkového představení na motivy staré židovské pohádky o Golemovi čeká děti i představení Studia Damúza s názvem Špílmachr, které mělo premiéru v rámci Letní Letné. V programu jsou i tři slavné loutkové hry : Faust, Jenovéfa a Don Šajn, v podobě interaktivního představení plného ovoce a zeleniny.

Buchty a loutky - Kocour v botách

Video: Buchty a loutky: Kocour v botách (Youtube)

Festivalový víkend s cirkusem

Festivalový víkend odstartuje v pátek Family Cirkus s Pavlou Rožníčkovou, postavený na technice Circomotoriek Riky Taeymans – evropské guru family cirkusu. Cirkus doplní inscenace Bajaja Studia Damúza. Studio Damúza, které stojí za celou akcí, se přitom v minulosti posbíralo několik cen na českých divadelních festivalech (Skupova Plzeň, Přelet nad loutkářským hnízdem, Mateřinka).

Sobotu zpestří koncert kapely Nedloubej se v nose mosteckého Divadla rozmanitostí. Předtím proběhnou divadelní představení a workshopy, například workshop papírnictví a knihařské dílny Reformát, kde budou účastníci vytvářet fotoalbum.

Neděle uzavře celý festival například tradičními příběhy o Smolíčkovi, Mášence a medvědech, Budulínkovi nebo vykutáleném Koblížkovi. Program zpestří i bláznivý kabaret Čury mury frk plný autorských písní, kouzel, převleků a neočekávaných situací.

Pohádky

Příběhy s básnickou fantazií o lidech i nadpřirozených bytostech nemusí být vázaný na reálný svět, a přece v něm má své místo. Nejenom děti, i dospělí mají rádi pohádky, ve kterých nakonec všechno dobře dopadne a zlo bude vždy přemoženo. A je jedno, zda to bude někde za sedmero horami a sedmero řekami, v dalekém království či hlubokém lese. Pohádky existují v různých kulturách a vyprávějí se v různých obměnách po celém s větě, přesto mají společné rysy. Spojuje je šťastný konec, který potěší a dává naději, bývají také zdrojem poučení.

Olivové mýdlo

„Obyčejné“ mýdlo má své místo v každé domácnosti. Universální pomocník působí i proti virům

Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce…

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

Literatura

  • Šrut, P.: Velká kniha českých pohádek. Praha: PIKOLA, 2017. ISBN: 978-80-7549-394-1

Internetové zdroje

/1/ VyšeHrátky.cz [online]. Praha:Studio Damúza, 2020 [cit. 2020-09-01]. Dostupné z: http://vysehratky.cz/o-nas/

/2/ Vyšehrátky 2020 Kudyznudy.cz [online]. Praha: EMPRESA MEDIA, 2020 [cit. 2020-09-01]. Dostupné z: https://www.kudyznudy.cz/akce/vysehratky-2020

…a vlastní poznatky a zkušenosti

VyšeHrátky 2020: Interaktivní festival pro děti a rodiče, autorské a loutkové divadlo

Začátek září patří dětem. Pro děti se také v prostorách Královské a knížecí akropole na pražském Vyšehradě koná festival nazvaný VyšeHrátky. Interaktivní festival VyšeHrátky se zaměřuje na autorské a loutkové divadlo, ale nemá daleko ani od školy.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *