Kam na výlet se psem? Dálková turistická trasa v Orlických horách vede přes tři hrady

Potštejn, Orlické hory

Přemýšlíte, jakou cestou se se psem vydat tentokrát? Co takto Orlické hory, kde se narodil i spoluzakladatel myšlenky novodobých olympijských her PhDr. Jiří Guth Jarkovský? Tento významný cestovatel a spisovatel, dlouholetý předseda Klubu českých turistů pochází z Kostelce nad Orlicí. A právě tady začíná Naučná stezka nesoucí jeho jméno.

Na naučnou stezku Gutha-Jarkovského pak navazuje dálková turistická trasa Podorlickem Kostelec nad Orlicí – Ústí nad Orlicí, přes Letohrad. Cesta se značnými výškovými rozdíly vede částečně příjemným údolím Tiché Orlice, ale nemíjí ani vrchy a hřebeny s nádhernými výhledy. Čekají vás také rozhledny a hned tři hrady – Potštejn, Litice a Žampach.

Úvodní foto: Potštejn, Pixabay.com

Naučná stezka Gutha Jarkovského – Památná borovice Erbenka – Dálková turistická trasa – Cesta přes tři hrady – Letohrad

Naučná stezka PhDr. Jiřího Gutha Jarkovského

Naučná stezka PhDr. Jiřího Gutha Jarkovského prochází lesoparkem Lipová stráň, táhne se po břehu řeky Divoká Orlice, lesem kolem bývalých opukových lomů. Prochází i částí křížové cesty, která vede od kaple Navštívení Panny Marie. Nedaleko kaple stojí černý dřevěný kříž a také Památník sportovců.

Památník sportovců představuje šestitunový kámen s pamětními deskami slavných rodáků z Kostelce nad Orlicí, spoluzakladatelů Klubu českých turistů. Vedle PhDr. Jiřího Stanislava Gutha Jarkovského, jde také o architekta Vratislava Pasovského a skautského vůdce Františka Talacka.

Výročí 700 let od první písemné zmínky o našem městě

Video: Kostelec nad Orlicí, město (Youtube)

Památná borovice Erbenka

Naučná stezka má deset zastavení, jednou je i Erbenka. Jde o velký žulový kámen s nápisem připomínající památnou borovici, pod kterou sedával Karel Jaromír Erben. Pochází z roku 1939, tedy vznikl 5 let poté, kdy borovici nečekaně zlomila vichřice. Dodnes ji však nápisem připomíná:

„K. J. Erben: Viděla jsem kostel nad Orlicí řekou… Zde stávala borovice Erbenka.“

Borovice Erbenka byla v minulosti vnímaná jako jeden z nejvýznamnějších památných stromů na našem území. Karel Jaromír Erben borovici také zachytil ve svém díle, například v básni Věštkyně sbírky Kytice, která vypráví pověst o borovici a zlatém zvonu. Borovice se však objevila i v díle dalších autorů, spisovatelů i ilustrátorů.

Dálková turistická trasa

Naučná stezka PhDr. Jiřího Gutha Jarkovského je dlouhá necelých pět kilometrů. Představuje však začátek dálkové turistické trasy Kostelec nad Orlicí – Letohrad – Ústí nad Orlicí v podhůří Orlických hor o délce 58 kilometrů. Turisty nepotrápí jenom délkou, ale i výškovými rozdíly. Díky nim však nabízí skvostné výhledy do kraje.

Dálková turistická cesta byla slavnostně otevřena 21. května 1922, PhDr. J. S. Guth Jarkovský byl tehdy přítomen. Původně vedla z Kostelce nad Orlicí do Letohradu, tehdejšího Kyšperka. Znovu byla otevřena v roce 2005, delší o dvacet kilometrů. Stále nese pojmenování po slavném kosteleckém rodákovy, začíná v Kostelci nad Orlicí, ale z Letohradu je prodloužena až do Ústí nad Orlicí. Je značená jako červená turistická cesta a propojuje dva kraje východních Čech. Vede lesoparkem Lipová stráň, údolím Divoké Orlice, posléze i částečně údolím Tiché Orlice.

Po cestě turisty čekají také tři hrady: Potštejn, Litice a Žampach.

Kam a kudy: 7.díl - Litice a Potštejn 2015

Video: Litice a Potštejn (Youtube)

Cesta přes tři hrady

Dálková turistická trasa pro pěší se místy protíná i s novými cyklotrasami Podorlickem. Na začátku turistické sezóny se zde také koná oblíbená akce Přes tři hrady, která každoročně přiláká tisíce pěších i cyklistů. Organizátoři nabízejí více než desítku pěších tras dlouhých od pěti do padesáti kilometrů, více než desítku cyklostras doplňují i trasy pro koloběžky. Nechybí ani trasa pro běžce. Startovacími místy je Sopotnice, Žampach a Potštejn.

Dálková turistická trasa Dr. Gutha Jarkovského se dá absolvovat kdykoliv a v jakékoliv délce, každý její úsek stojí za procházku a výlet, také výlet se psem. Rozdělit se dá na tři zajímavé úseky. První z Kostelce nad Orlicí končí v Liticích. Druhý vede z Litic do Letohradu a další pak z Letohradu do Ústí nad Orlicí. Dá se absolvovat i v opačném směru – z Ústí nad Orlicí do Letohradu.

Co nabízí Letohrad?

Letohrad, původně Kyšperk je malebným historickým městem, ale také průmyslovým centrem regionu. Jeho dominantou je kaple svatého Jana Nepomuckého nad městem, na vrchu Kopeček. I ten je, také díky krásné Muchově aleji, příhodným místem pro výlet se psem, stejně jako naučná stezka Obora Letohrad.

Město Letohrad také zdobí tvrz Orlice nebo barokní zámek se zámeckým parkem. Psovi toho však Letohrad nabízí ještě víc. Sídlí zde totiž český výrobce krmiva pro psy a kočky Nativia.

REKLAMA

Nativia Letohrad

Ryze česká společnost Nativia vyrábí krmivo pro psy a kočky, které charakterizuje vysoká kvalita vstupních surovin, vyvážené složení s vysokým podílem živočišných bílkovin a receptury respektující přirozené potřeby zvířecího organismu.

Pokud jde o granule pro psa, vybírat můžete podle věku, velikosti nebo aktivity psa. V nabídce nechybějí ani hypoalergenní granule založené na jehněčím mase a rýži. Ve složení všech granulí se Nativia vyhýbá potenciálním problematickým složkám, pšenici a lepku. Granule jsou naopak zdrojem cenných minerálních látek ve formě chelátů, tedy v té nejlépe vstřebatelné podobě. Složení je navíc obohacené o kloubní výživu, tzv. SYSADOA látky, extrakt z čekanky jako prebiotikum, probiotika pro rovnováhu střevní mikroflóry a imunitní systém. Trvanlivost zajišťují přírodní antioxidanty – směs tokoferolů a rozmarýnového extraktu.

Grantule Nativia pro psy na webu výrobce…

Nativia

Literatura

  • Kitchenhamová, K.: Pes – člen rodiny. Praha: Esence, 2020, ISBN: 978-80-242-6534-6

Internetové zdroje

/1/ Naučná stezka PhDr. Jiřího Gutha Jarkovského, naučná stezka na webu HKregion.cz [online]. Hradec Králové: Centrála cestovního ruchu Královéhradeckého kraje, 2020 [cit. 2020-12-04]. Dostupné z: https://www.hkregion.cz/dr-cs/102368-naucna-stezka-phdr-jiriho-gutha-jarkovskeho.html

/2/ Dálková turistická stezka Jiřího Gutha Jarkovského. Kudyznudy.cz [online]. Praha: EMPRESA MEDIA, 2020 [cit. 2020-12-04]. Dostupné z:https://www.kudyznudy.cz/aktivity/dalkova-turisticka-stezka-jiriho-gutha-jarkovskeho

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Kam na výlet se psem? Dálková turistická trasa v Orlických horách vede přes tři hrady

Kam na výlet? Kam na výlet se psem? Co takto Orlické hory, kde se narodil i spoluzakladatel myšlenky novodobých olympijských her PhDr. Jiří Guth Jarkovský? Naučná stezka Gutha-Jarkovského pokračuje jako dálková turistická trasa Podorlickem Kostelec nad Orlicí – Ústí nad Orlicí, přes Letohrad. Vede přes tři hrady.

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Tento článek vznikl na základě spolupráce.

PES | GRANULE PRO PSA | ČESKÉ GRANULE | NATIVIA

Pes, černý labrador

Kam na výlet se psem? Arboretum Žampach u Letohradu nabízí nespočet přírodních krás

Do přírody. Kam jinam se vypravit na výlet se psem? Přírodní krásy najdeme po celém Česku. Za jinými turistickými destinacemi jsou přitom tak trochu zapomenuté Orlické hory v severovýchodních Čechách. Právě malebná krajina Orlických hor s čarovnými lesy, dech beroucími výhledy a množstvím pamětihodností je přitom jako stvořená pro různé výlety, výlety s celou rodinou…

Štěně

Kam na výlet se psem? Co takto přehrada Pastviny u Nekoře?

Zvláště naši čtyřnozí miláčci ocení nejrůznější výlety. Česko však uchvátí každého, kdo se vydá objevovat jeho krásy. Těch krás je ve všech koutech Česka nespočet. Nespočet je i možností, co dělat na pastvinské přehradě na Divoké Orlici, která představuje vyhlášenou rekreační destinaci Orlických hor. Přehrada Pastviny leží v Pardubickém kraji, asi 6 kilometrů od Žamberka,…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *