Kam na výlet se psem? Vydejte se Po stopách historie, zavedou vás do Orlických hor

Procházky se psem jsou každodenní rutinou všech chovatelů. Není od věci si čas od času takovou procházku užít v novém prostředí. Výlet se psem může navíc dostat ještě další rozměr, když se vypravíte za poznáním na některou z naučných stezek. Najdete je po celém Česku, výjimkou nejsou ani Orlické hory.

Krásná krajina, všudypřítomná zeleň, stromy a nezřídka i vodní plochy se na naučné stezce snoubí s pamětihodnostmi a milníky, které prostřednictvím informačních tabulí umožňují poznat něco nového. Většinou se týkají daného regionu, ale mívají přesah. Na takové naučné stezce „Po stopách historie v Českých Libchavách“ se dozvíte i o historii naší země.

Naučná stezka – Pyrám Cyrila a Metoděje – Vodní víla Libuška – J. A. Komenský – T. G. Masaryk – Orlické hory

Naučná stezka Po stopách historie

Nenáročná naučná stezka Po stopách historie vás provede obcí České Libchavy v Pardubickém kraji, aby odhalila něco z historie obce i naší země a zábavnou formou představila také slavné osobnosti českých dějin. Okružní trasa má délku necelé 4 kilometry a začíná pod kopcem Habřina (právě tady se také každoročně koná slavný Habřinka Revival Fest).

Pyrám Cyrila a Metoděje

Stezka prochází středem obce České Libchavy. Jako první narazíte na kostel sv. Víta. Na rozcestí u kostela pak stojí pyrám, kamenný rozcestník, který připomíná založení českolibkavského kostela a také putování věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Na pyrámu jsou dva texty v hlaholici. Je tu i tabulka s návodem, pomocí které můžete text na pyrámu zkusit přiložit. Ať se to povede, nebo ne, po slovanských věrozvěstech vás čeká rytíř Mikeš.

Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů FILM (2013)

Video: Cyril a Metoděj, Apoštolové Slovanů (Youtube)

Rytíř Mikeš byl účastníkem sněmu, který v roce 1440 sdružil čtyři prohusitské kraje (kam spadaly i České Libchavy). Tehdy se vedení husitů chopil Jiří z Poděbrad. Ten byl pak v roce 1458 zvolen českým králem. Mnohem dříve však byla v Libchavách založena tvrz, hradiště Skalka, které dnes stráží kamenný rytíř Mikeš.

Rusalka, vodní víla Libuška a patron vod

Stezka v Libchavách nepatří jen rytíři, ale i vodní víle. Rusalka Libuška je ochránkyní libchavských vod. V kamenné podobě stojí na okraji rybníka, kam se dostanete cestou podél Libchavského potoka, který kdysi spolu s příkopem chránil tvrz.

Každý potůček, rybník i jezírko má svoji vodní vílu – rusalku, a má ji i Libchavský potok (původně Lubhava). Rusalky, vodní víly proslavil skladatel Antonín Dvořák svojí světoznámou operou. Plakát z premiéry opery Rusalka je také k vidění i u Libchavského potoka, jako součást naučné stezky.

Dvořák: Rusalka (Petr Weigl film, 1977)

Video: Antonín Dvořák: Rusalka (Youtube)

Na naučné stezce se od vodní víly vydáte kolem památného stromu v podobě stoleté hrušně k zastavení se sochou sv. Jana Nepomuckého. Svatý Jan Nepomucký byl v roce 1393 na příkaz krále svržen z Karlova mostu do Vltavy, aby se později stal nejvýznamnějším barokním světcem. Pomáhá vodním vílám, stal se patronem vod. Svatý Jan Nepomucký dodnes ochraňuje mnohé mosty v Česku i zahraničí.

Učitel národů Jan Amos Komenský

Do zahraničí nás na naučné stezce zavádí i Jan Amos Komenský. Připomínají ho kamenné desky znázorňující světadíly. Na další zastávce naučné stezky u kamenných světadílů si můžete vyzkoušet, jak reálně vypadá škola hrou. V praxi ji uvádějí sluneční hodiny. Můžete si hravou formou ověřit, jak fungují.

Jan Amos Komenský

Video: Jan Amos Komenský, dokument (Youtube)

Z historie přitom můžete snadno vycestovat v čase do současnosti. Navazující stezka vás totiž zavede k občerstvení v restauraci Habřinka. Čeká vás však ještě poslední zastávka u osady Paseky, která se váže k prvnímu prezidentovi T. G. Masarykovi a jednomu z nejvýznamnějších mezníků v historii české země.

Tomáš Garrigue Masaryk

Vyhlášení samostatného státu, u kterého stál i první prezident Tomáš Garrigue Masaryk je věnována plastika kola umístěného v rozpůleném pecnu chleba. Jednoduchý, avšak jeden z nejdůležitějších a také nejstarších vynálezů lidstva odkazuje na řemeslnou dovednost. Pojí se také s heslem, které vyznával i T. G. Masaryk: „Bez práce nejsou koláče.“

Ano, Masaryk 1 (dokument 1997)

Video: Ano, Masaryk, dokument (Youtube)

Zastavení T. G. Masaryka na naučné stezce doplňuje i zvonkohra s lidovou písní Ach synku, synku, doma-li jsi. Poslední verš končí příkladným: „nauč se synku hospodařit.“ Tím se stezka dostala od devátého století až po století dvacáté. Kruh se uzavírá.

Orlické hory, pojďte dál!

Libchavy se nacházejí na samém úpatí Orlických hor. Otevírají bránu do kraje s nádhernou přírodou, úchvatnými výhledy i pozoruhodnými historickými památkami. Necelých deset kilometrů odtud leží historické město Letohrad, které také stojí za poznání.

Letohrad nabízí i možnosti pro další výlety se psem, vydat se můžete například na Kopeček nad městem. Tam leží unikátní kaple svatého Jana Nepomuckého. Od kaple se pak táhne smíšená alej spojovaná se slavným secesním malířem Alfonsem Muchou. Muchova alej nabízí i Muchovu vyhlídku. Tu sice možná pes tolik neocení, ale jistě ocení kvalitní granule s vynikající chutností a maximální stravitelností. I ty Letohrad nabízí, sídlí zde totiž výrobce českého krmiva pro psy a kočky Nativia.

REKLAMA

Granule pro psy a kočky Nativia

Již od roku 2012 nabízí společnost Nativia chovatelům krmiva postavená na vysoké kvalitě vstupních surovin, sestavená tak, aby zabezpečila zdravou a přirozenou výživu psů a koček.

Nativia od počátku klade důraz na jasné a srozumitelné informace o složení, takže chovatel hned ví, co kupuje a co svému mazlíčkovi dává do misky.

Například české granule pro psy Nativia Real Meat Beef & Rice:

Složení: hovězí škvarky 26 %, loupaná rýže 26 %, hovězí maso v čerstvém stavu 42 % tj. v sušině 12 %, hovězí lůj 9,5 %, hovězí dehydrované maso 6 %, jablečné výlisky, hydrolyzovaný lososový protein 4 %, cukrovarské řízky sušené, hydrolyzované kuřecí maso a játra 2,3 %, kvasinkový a sladový extrakt, lososový olej 1 %, uhličitan vápenatý, čekankový inulín, juka, glukosamin, chondroitin-sulfát

Analytické složky: hrubý protein 27 %, hrubé oleje a tuky 16 %, hrubá vláknina 2,4 %, hrubý popel 6,5 %, vápník 1,15 %, fosfor 0,8 %, sodík 0,28 %

Granule Nativia Real Meat Beef & Rice k zakoupení tady.

Nativia

Literatura:

  • Kitchenhamová, K.: Pes – člen rodiny. Praha: Esence, 2020, ISBN: 978-80-242-6534-6

Internet:

/1/ Po stopách historie v Českých Libchavách (naučná stezka na webu). [online]. České Libchavy, 2020 [cit. 2020-10-03]. Dostupné z: https://po-stopach-historie.webnode.cz/

/2/ Naučná stezka Po stopách historie v Českých Libchavách [online]. Praha: EMPRESA MEDIA, 2020 [cit. 2020-10-03]. Dostupné z:
https://www.kudyznudy.cz/aktivity/naucna-stezka-po-stopach-historie-v-ceskych-libch

/3/ V Českých Libchavách se můžete na naučné stezce vydat po stopách historie obce i celé české země. Rozhlas.cz [online]. Praha: Český rozhlas, 16. říjen 2018 [cit. 2020-10-03]. Dostupné z: https://region.rozhlas.cz/v-ceskych-libchavach-se-muzete-na-naucne-stezce-vydat-po-stopach-historie-obce-i-7642983

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Kam na výlet se psem? Vydejte se Po stopách historie, zavedou vás do Orlických hor

Orlické hory: Krásná krajina, všudypřítomná zeleň, stromy a nezřídka i vodní plochy. Na naučné stezce se snoubí s pamětihodnostmi a milníky, které umožňují poznat něco nového. Na naučné stezce „Po stopách historie v Českých Libchavách“ se dozvíte i o historii naší země.

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Tento článek vznikl na základě spolupráce.

PES | GRANULE PRO PSA | ČESKÉ GRANULE | NATIVIA

Štěně

Kam na výlet se psem? Co takto přehrada Pastviny u Nekoře?

Zvláště naši čtyřnozí miláčci ocení nejrůznější výlety. Česko však uchvátí každého, kdo se vydá objevovat jeho krásy. Těch krás je ve všech koutech Česka nespočet. Nespočet je i možností, co dělat na pastvinské přehradě na Divoké Orlici, která představuje vyhlášenou rekreační destinaci Orlických hor. Přehrada Pastviny leží v Pardubickém kraji, asi 6 kilometrů od Žamberka,…

Pes, kam se psem?

Kam se psem? Náš tip: Naučná stezka Bažantnice – Obora, Letohrad

Kam na výlet se psem? Pokud by měl vybírat pes, jistě by se vydal do přírody. Toulky přírodou, nové pachy a zážitky psa zaručeně nadchnou. Takový výlet do přírody si může užít pes i jeho doprovod. Česko nabízí nespočet krásných míst, kde se můžete třeba i něco zajímavého dozvědět.

5/5 - (9 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *