Rituální pálení bylin, dřeva a pryskyřic je vlastní mnoha kulturám po celém světě. U nás se očistné vykuřování pravidelně uplatňuje především v kostelech. Pro kostely je kadidlo, vůně vykuřovací pryskyřice kadidlovníku, typické. Kadidlo se svými mnohovrstevnými účinky na prostor i lidský organismus je zmiňované již v bibli. Existuje však celá řada dalších pryskyřic vhodných pro vykuřování, a stejně jako kadidlo nejsou zdaleka vhodné jen pro svatostánky (ačkoliv dům či byt pro své obyvatele jistě takovým trochu svatostánkem jistě je).
Vonné pryskyřice a aromatické bylinky – Očistný rituál – Jak na to?
Vonné pryskyřice a aromatické bylinky
Vedle vonných pryskyřic najdou při vykuřování uplatnění i vonná dřeva a léčivé bylinky. V našich končinách jde o takové bylinky jako je tymián či rozmarýn. V Jižní Americe se tradičně vykuřuje šalvějí bílou, východní svět zase k vykuřování využívá bazalku posvátnou – tulsi, i klasická šalvěj lékařská či další druhy bazalky však dokážou mnohé.
Léčivé bylinky jsou prospěšné v mnoha oblastech a v mnoha podobách, jejich dým je jednou z těch podob. Byla by škoda to nezkusit. Vykuřování je sice tak trochu magie, ale přitom nic složitého, nic co by nemohl realizovat kdokoliv a kdekoliv.
Na co je vykuřování dobré?
- slouží k očistě prostoru, ale i konkrétního člověka
- dým působí očistně na všech úrovních, energetické i fyzické
- dle vybrané pryskyřice, dřeva nebo bylinky má i dezinfekční a hojivé účinky
- vykuřování ničí patogenní mikroorganismy, dokonce může fungovat i jako repelent
- vykuřování se provádí i pro zklidnění či povzbuzení, je formou meditace
reklama
Více než jenom očistný rituál
Historie vykuřování sahá až do nejhlubších dějin lidstva, do doby, kdy lidé začali využívat oheň. Dým ohně stoupal vzhůru a symbolicky poukazoval na spojení s božstvy. Rituální obřady jdou ruku v ruce s praktickým využitím očistné síly vonných dýmů.
V době epidemií moru nebo cholery bylo vykuřování klíčovým způsobem, jak z prostoru vyhnat zlé síly a samotnou nemoc. Dým se totiž dostane úplně všude a s použitím těch správných bylin a pryskyřic nepůsobí očistně jenom na úrovní energií, ale i na ryze fyzické úrovni, kdy ničí všemožné viry, bakterie a choroboplodné zárodky. I proto se vykuřování ještě nedávno praktikovalo i v nemocnicích.
Vykuřování jako způsob očisty prostoru najdeme i ve starobylém čínském učení o harmonii Feng Shui, ale pojí se i s keltskými nebo slovanskými zvyky. Zvláště začátek jara, doba očisty dává vykuřování a ohňům velký prostor, ten největší jistě při pálení čarodějnic. Avšak nejde jen o čarodějnice.
Kdy je vykuřování vhodné?
- Vykuřování se hodí v případech, kdy se stěhujeme do nového bytu či domu. Pomáhá očistit energii po původních obyvatelích, otevírá nové možnosti.
- Vykuřování se bude hodit na místech, kde došlo nebo dochází k nepříjemným situacím. Může jít o hádky, partnerské konflikty, ale i rozchod nebo odchod někoho blízkého. Může jít o nehody a nepříznivé události.
- Dýmem můžeme vyhánět z prostoru negativní energii, ale i nežádoucí viry, bakterie, plísně a další patogeny, pomáhá z domu vyhnat i obtížný hmyz.
- Vykuřování se hodí všude tam, kde se necítíme dobře, ačkoliv k domu není žádný reálný důvod.
Dým může vonět, ale také nemusí
Vykuřování lze pojmout jako součást meditace nebo relaxace, může specifickou metodou aromaterapie, metodou pro zklidnění nebo povzbuzení, dokonce může vytvářet i energizující atmosféru jako afrodiziakum. Mnohem častěji však dým nebývá ani afrodiziakální, ani zklidňující, pro někoho může být až dráždivý nebo dokonce zapáchat. Jednoduše zlé duchy nejde dost dobře vyhnat líbivou vůní. Za své mluví i pryskyřice nazývaná čertovo lejno, které se tak říká právě kvůli jejímu charakteristickému zápachu. To nic nemění na tom, že jako vykuřovadlo přináší mnoho prospěšných vlastností.
Vůně nebo pach nejsou tak podstatné jako to, za jakým účelem se prostor vykuřuje. Libost nebo nelibost dýmu je předurčena tím, o jaké konkrétní vykuřovadlo nebo vykuřovací směs jde. Stále však půjde o vůni kouře. Záleží také na tom, jakým způsobem se vykuřuje. Kouř může nahradit jen slabé aroma bylin v případě, že použijeme vykuřovací pícku. Pro důkladnou očistu prostoru je však nezbytný právě onen kouř.
Základní vykuřovací technika využívá vedle samotného vykuřovadla (pryskyřice, dřeva, byliny nebo vykuřovací směsi) také kadidelnici, příp. jen vykuřovací misku, žhavé uhlíky a písek (nebo sůl).
Nejoblíbenější vykuřovadla
- Šalvěj bílá – osvěžující kořenitá vůně k očistě prostoru, nejposvátnější bylinka vůbec
- Tulasi (bazalka posvátná) – zemitá, lehce dřevitá ochranná vůně
- Mastix (masticha) – relaxační a zklidňující pryskyřice, podporuje kreativitu a probouzí vnitřní hlas
- Dračí krev – rudá pryskyřice pro hlubokou energetickou očistu
- Santalové dřevo – symbol životní síly, protivirové a antibakteriální
reklama
Vykuřování prakticky. Jak na to?
- Prakticky a jednoduše se dá vykuřovat pomocí žhavého uhlíku, na který se vhazuje vykuřovadlo – kousky pryskyřice, dřev či sušených bylinek.
- Uhlík je umístěný ve vykuřovací misce nebo přímo kadidelnici. Jako vykuřovací miska se dá použít jakákoliv kovová, keramická či kamenná miska.
- Jako izolace tepla slouží písek nebo sůl, nejlépe mořská nebo horská. Sůl současně podporuje očistné účinky.
Jemnější způsob využití vykuřovadel, zejména aromatických bylinek, skýtá vykuřovací pícka. Bylinky se uplatňují i ve svazečcích. Takový svazek bylin se dá udělat i zakoupit. Pak ho stačí prostě zapálit, ovšem s tím, že je potřeba zespod nějaký nehořlavý tác. Z bylinek totiž při hoření odpadávají kousky popela.
Video: Vykuřování
Jak vykuřování očistit pokoj, byt či dům?
Pokud vykuřováním chcete docílit dokonalé očisty pokoje, bytu či domu, dbejte na to, aby se dým dostal do všech koutů. S vykuřovací miskou, kadidelnicí či svazečkem projděte celý prostor, zvláštní pozornost věnujte rohům místnosti. Při vykuřování mějte zavřená okna, nechte dým v místnosti nějakou chvíli působit (nejlépe, když je zcela prázdná, lidem ani zvířatům prostor plný dýmu neprospívá). Nakonec otevřete dokořán všechna okna a důkladně vyvětrejte. Mějte na paměti, že dým se může usazovat v záclonách, závěsech a bytových textiliích, nejlépe, pokud je místnost vyklizená.
Vykuřujete-li celý dům, postupujte od sklepa až po podlahu, vykuřte a poté důkladně vyvětrejte všechny místnosti.
Jak moc vaše obydlí očistu potřebuje?
Pokud máte pocit, že energie místa, kde žijete, potřebuje důkladně oživit, zaměřte se na důkladnou očistu. Využijte silná vykuřovadla k hrubé očistě a pokračujte třeba následující den s pomocí jemnějších vykuřovadel. Tímto způsobem můžete připravit pro svůj nový život i nové bydlení. Nikdy nevíte, co se na daném místě odehrávalo v minulosti. Minulost vás však nemusí tížit, lze se od ní oprostit. Energii prostoru lze očistit, vykuřování je jednou z praktických metod, které to dokážou.
Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…
Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…
DŮM & ZAHRADA | ZDRAVÉ BYDLENÍ | ZDRAVÍ
Internetové zdroje:
/1/ Ionizace. Wikipedie. [online]. Wikipedia.org, 2019 [cit. 2019-02-25]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ionizace
Obrázky:
Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, Unsplush.com, commons.wikipedia.org
Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.
Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)
Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.
Affiliate Disclaimer. Nefungujeme jako eshop. Naše tipy jsou naše tipy. Doporučované produkty máme rádi a sami používáme.
Tags: Zdravé bydlení, zdraví
NECHYBÍ VÁM DOMA NĚCO?
Čistě přírodní extrakty bylinek, květů, listů i plodů dokážou provonět vzduch. Zbaví pachu, ale pročistí ovzduší také od patogenů. Přírodní vonné esence působí proti nežádoucím mikroorganismům, jako jsou bakterie, viry a plísně. Navíc mají i terapeutické účinky. Objevte svět kouzelných vonných esencí, které vytvářejí atmosféru pohody. Rozmarýn například posiluje, levandule zbavuje stresu, nervozity a vnitřního napětí. Levandule, stejně tak i citrusové esence nebo vavřín navíc zlepší náladu. Všechny esence dodávají energii…
Osvěžovače vzduchu Tierra Verde
Svoji domácnost bohužel často sami zamořujeme toxickými látkami, říkáme jim paradoxně právě čističe nebo osvěžovače. Pokud jsou však založeny na chemii, jejich terapeutický efekt je nulový, agresivní chemie navíc dráždí citlivé sliznice a ohrožuje naše zdraví. Přírodní osvěžovače založené na esenciálních olejích jsou přitom dostupnou alternativou, osvěžují vzduch, podporují pocit čerstvého vzduchu, usnadňují dýchání a často pomáhají i jako prevence či přímo při respiračních onemocněních.
Ideální kombinace proti stresu a úzkostem, také při nachlazení a viróze nabízí rozmarýn a citron, esenciální oleje, které jsou základem BIO osvěžovače vzduchu české značky Tierra Verde. Posilující vůně, bez chemie, rozproudí energii, zažene únavu i stres. Napomáhá vytvořit zdravé ovzduší v domácnosti a přispívá k dobré náladě, stejně tak i další BIO osvěžovače vzduchu Tierra Verde: levandule, pomeranč nebo vavřín kubébový.
BIO osvěžovače vzduchu Tiera Verde najdete v eshopu BIOOO: