Vykuřování pročistí každý prostor. Tradiční metoda má své místo i v moderním světě

Rituální pálení bylin, dřeva a pryskyřic je vlastní mnoha kulturám po celém světě. U nás se očistné vykuřování pravidelně uplatňuje především v kostelech. Pro kostely je kadidlo, vůně vykuřovací pryskyřice kadidlovníku, typické. Kadidlo se svými mnohovrstevnými účinky na prostor i lidský organismus je zmiňované již v bibli. Existuje však celá řada dalších pryskyřic vhodných pro vykuřování, a stejně jako kadidlo nejsou zdaleka vhodné jen pro svatostánky (ačkoliv dům či byt pro své obyvatele jistě takovým trochu svatostánkem jistě je).

Vonné pryskyřice a aromatické bylinky

Vedle vonných pryskyřic najdou při vykuřování uplatnění i vonná dřeva a léčivé byliny. V našich končinách jde o takové bylinky jako je tymián či rozmarýn. V Jižní Americe se tradičně vykuřuje šalvějí bílou, východní svět zase k vykuřování využívá bazalku posvátnou – tulsi, i klasická šalvěj lékařská či další druhy bazalky však dokážou mnohé.

Léčivé bylinky jsou prospěšné v mnoha oblastech a v mnoha podobách, jejich dým je jednou z těch podob. Byla by škoda to nezkusit. Vykuřování je sice tak trochu magie, ale přitom nic složitého, nic co by nemohl realizovat kdokoliv a kdekoliv.

Na co je vykuřování dobré?

 • slouží k očistě prostoru, ale i konkrétního člověka
 • dým působí očistně na všech úrovních, energetické i fyzické
 • dle vybrané pryskyřice, dřeva nebo bylinky má i dezinfekční a hojivé účinky
 • vykuřování ničí patogenní mikroorganismy, dokonce může fungovat i jako repelent
 • vykuřování se provádí i pro zklidnění či povzbuzení, je formou meditace

Více než jenom očistný rituál

Historie vykuřování sahá až do nejhlubších dějin lidstva, do doby, kdy lidé začali využívat oheň. Dým ohně stoupal vzhůru a symbolicky poukazoval na spojení s božstvy. Rituální obřady jdou ruku v ruce s praktickým využitím očistné síly vonných dýmů.

V době epidemií moru nebo cholery bylo vykuřování klíčovým způsobem, jak z prostoru vyhnat zlé síly a samotnou nemoc. Dým se totiž dostane úplně všude a s použitím těch správných bylin a pryskyřic nepůsobí očistně jenom na úrovní energií, ale i na ryze fyzické úrovni, kdy ničí všemožné viry, bakterie a choroboplodné zárodky. I proto se vykuřování ještě nedávno praktikovalo i v nemocnicích.

Vykuřování jako způsob očisty prostoru najdeme i ve starobylém čínském učení o harmonii Feng Shui, ale pojí se i s keltskými nebo slovanskými zvyky. Zvláště začátek jara, doba očisty dává vykuřování a ohňům velký prostor, ten největší jistě při pálení čarodějnic. Avšak nejde jen o čarodějnice.

Kdy je vykuřování vhodné?

 • Vykuřování se hodí v případech, kdy se stěhujeme do nového bytu či domu. Pomáhá očistit energii po původních obyvatelích, otevírá nové možnosti.
 • Vykuřování se bude hodit na místech, kde došlo nebo dochází k nepříjemným situacím. Může jít o hádky, partnerské konflikty, ale i rozchod nebo odchod někoho blízkého. Může jít o nehody a nepříznivé události.
 • Dýmem můžeme vyhánět z prostoru negativní energii, ale i nežádoucí viry, bakterie, plísně a další patogeny, pomáhá z domu vyhnat i obtížný hmyz.
 • Vykuřování se hodí všude tam, kde se necítíme dobře, ačkoliv k domu není žádný reálný důvod.

Dým může vonět, ale také nemusí

Vykuřování lze pojmout jako součást meditace nebo relaxace, může specifickou metodou aromaterapie, metodou pro zklidnění nebo povzbuzení, dokonce může vytvářet i energizující atmosféru jako afrodiziakum.

Mnohem častěji však dým nebývá ani afrodiziakální, ani zklidňující, pro někoho může být až dráždivý nebo dokonce zapáchat. Jednoduše zlé duchy nejde dost dobře vyhnat líbivou vůní. Za své mluví i pryskyřice nazývaná čertovo lejno, které se tak říká právě kvůli jejímu charakteristickému zápachu. To nic nemění na tom, že jako vykuřovadlo přináší mnoho prospěšných vlastností.

Vůně nebo pach nejsou tak podstatné jako to, za jakým účelem se prostor vykuřuje. Libost nebo nelibost dýmu je předurčena tím, o jaké konkrétní vykuřovadlo nebo vykuřovací směs jde. Stále však půjde o vůni kouře.

Záleží také na tom, jakým způsobem se vykuřuje. Kouř může nahradit jen slabé aroma bylin v případě, že použijeme vykuřovací pícku. Pro důkladnou očistu prostoru je však nezbytný právě onen kouř.

Základní vykuřovací technika využívá vedle samotného vykuřovadla (pryskyřice, dřeva, byliny nebo vykuřovací směsi) také kadidelnici, příp. jen vykuřovací misku, žhavé uhlíky a písek (nebo sůl).

Video: Vykuřování prakticky

Vykuřování prakticky. Jak na to?

 • Prakticky a jednoduše se dá vykuřovat pomocí žhavého uhlíku, na který se vhazuje vykuřovadlo – kousky pryskyřice, dřev či sušených bylinek.
 • Uhlík je umístěný ve vykuřovací misce nebo přímo kadidelnici. Jako vykuřovací miska se dá použít jakákoliv kovová, keramická či kamenná miska.
 • Jako izolace tepla slouží písek nebo sůl, nejlépe mořská nebo horská. Sůl současně podporuje očistné účinky.

Jemnější způsob využití vykuřovadel, zejména aromatických bylinek, skýtá vykuřovací pícka. Bylinky se uplatňují i ve svazečcích. Takový svazek bylin se dá udělat i zakoupit. Pak ho stačí prostě zapálit, ovšem s tím, že je potřeba zespod nějaký nehořlavý tác. Z bylinek totiž při hoření odpadávají kousky popela.

Jak vykuřování očistit pokoj, byt či dům?

Pokud vykuřováním chcete docílit dokonalé očisty pokoje, bytu či domu, dbejte na to, aby se dým dostal do všech koutů. S vykuřovací miskou, kadidelnicí či svazečkem projděte celý prostor, zvláštní pozornost věnujte rohům místnosti. Při vykuřování mějte zavřená okna, nechte dým v místnosti nějakou chvíli působit (nejlépe, když je zcela prázdná, lidem ani zvířatům prostor plný dýmu neprospívá). Nakonec otevřete dokořán všechna okna a důkladně vyvětrejte. Mějte na paměti, že dým se může usazovat v záclonách, závěsech a bytových textiliích, nejlépe, pokud je místnost vyklizená.

Vykuřujete-li celý dům, postupujte od sklepa až po podlahu, vykuřte a poté důkladně vyvětrejte všechny místnosti.

Jak moc vaše obydlí očistu potřebuje?

Pokud máte pocit, že energie místa, kde žijete, potřebuje důkladně oživit, zaměřte se na důkladnou očistu. Využijte silná vykuřovadla k hrubé očistě a pokračujte třeba následující den s pomocí jemnějších vykuřovadel. Tímto způsobem můžete připravit pro svůj nový život i nové bydlení. Nikdy nevíte, co se na daném místě odehrávalo v minulosti. Minulost vás však nemusí tížit, lze se od ní oprostit. Energii prostoru lze očistit, vykuřování je jednou z praktických metod, které to dokážou.

Nejoblíbenější vykuřovadla

 • Šalvěj bílá je považována také za nejposvátnější bylinku vůbec. Její osvěžující kořenitá vůně očišťuje prostor od negativní energie, ale nese i dezinfekční účinky.
 • Tulasi – bazalka posvátná má zemitou, lehce dřevitou vůni s vynikajícími ochrannými účinky. Pomáhá proti všemu negativnímu, i elektrosmogu od moderních elektrospotřebičů. Je to bylinka proti stresu, která přijde vhod i při dýchacích potížích, protože čistí vzduch.
 • Mastix (masticha) má schopnost čistit prostor a zklidňovat psychiku. Nabízí také relaxační působení, hodí se i pro meditaci. Pomáhá rozvíjet kreativitu a slyšet svůj vnitřní hlas.
Šalvěj bílá - směs pro vykuřováníTulasi - směs pro vykuřováníMasticha - směs pro vykuřování

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. (Hvězdičkujte!)

Loading…

Zdroje: vlastní poznatky a zkušenosti, literatura, internetové zdroje, více…

Internetové zdroje a další informace: 

ZDROJE a další informace:

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Upozornění: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter…

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel.

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více o nás…

Přinášíme tipy na zdravé bydlení, inspiraci pro dům i zahradu, pro domov bez chemie. Připravujeme praktické návody aromaterapie, užitečné informace o šetrném úklidu, očistě prostoru nebo články o pěstování a využití nejrůznějších bylinek. To proto, aby doma bylo jako doma.

#zdravebydleni #kouzlaaromaterapie #aromaterapie #bylinkovani #bylinky #jaro

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

 • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
 • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
 • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce o nás…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena.

reklama

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

Vyloučení odpovědnosti

www.ukocouradoma.cz slouží primárně jako osobní blog.

Jde o informační webové stránky pro širokou veřejnost s obsahem přizpůsobeným především srozumitelnosti a čitelnosti. Texty jsou vytvářeny s ohledem na přesnost a faktickou správnost, přesto autor ani provozovatel webu nenese odpovědnost za případnou škodu v důsledku nepřesných informací. Nenese a nemůže nést zodpovědnost ani za případnou škodu, která vznikla v souvislosti s užíváním webu a obsažených informací.

Tento web má pouze informační charakter. Informace si nekladou za cíl a v žádném případě nenahrazují konzultaci u odborníka. V případě konkrétních zdravotních potíží vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Tímto vylučujeme zodpovědnost i za trvalost obsahu tohoto webu. Veškeré informace mohou být kdykoliv pozměněny nebo zcela odstraněny. Neneseme zodpovědnost ani za případné výpadky webu.

Všechna autorská práva vyhrazena. Veškerý obsah je autorským dílem a jako takový je chráněný autorským zákonem.

Tyto webové stránky mohou obsahovat odkazy na jiné webové stránky. Za externí stránky rozhodně nepřebíráme odpovědnost, neodpovídáme za případné škody vzniklé s jejich obsahem či provozováním. Přístup na jiné webové stránky a využití jejich obsahu je na vlastní riziko internetového uživatele.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.