Výhody minimalismu potvrzují i vědecké studie. A že jich je!

Minimalisté žijí s málem, mají také méně stresu, nepořádku, starostí. Naopak mají více svobody, více času na sebe a to, co je skutečně baví. Lépe se soustředí a jsou si více vědomi svých priorit a životních hodnot. Výhody minimalismu jsou nesporné, což potvrzují i vědecké studie.

Méně věcí, více klidu a pohody

Minimalismus jako životní styl ovlivňuje celkovou kvalitu života. Jeho klíčovým přínosem je větší pořádek nejenom kolem sebe, ale také vnitřní klid a duševní pohoda. Je šťastnější alternativou konzumního života. A přestože je v současnosti více než aktuální, jeho přínosy si lidé uvědomují celé dvacáté století. Dokladem je citát americké socioložky Elise M. Bouldingové, starý bezmála sto let:

„Spotřebitelská společnost nás přiměla k domněnce, že štěstí spočívá v tom, že máme věci, a nedokázala nás naučit štěstí, že věci nemáme.“

Negativní aspekty konzumního způsobu života, tedy neustálé touze mít víc, dokládají i moderní vědci. Souhrnná studie profesora Joshua N. Hooka z Katedry psychologie Univerzity severního Texasu v americkém Dentonu dokládá, že štěstí a peníze nejsou v korelaci. Spokojenost jde naopak ruku v ruce se snižováním spotřeby a věcí kolem sebe, tím totiž dochází i k upřednostňování toho, co je pro vnitřní pohodu opravdu důležité.

Vědci poukazují na mechanismus kontroly konzumních tužeb, spojený s lepším řízením svých skutečných psychologických potřeb a životních priorit, které se odráží ve vyšší spokojenosti a pocitech štěstí.

Méně věcí, více kontroly, jistoty a pořádku

Minimalisté dle výzkumu britských vědců z Univerzity West London pociťují přínosy v oblasti autonomie a kompetence, tedy mají větší jistotu a kontrolu nad svým životem. Zmiňují i duševní prostor, vědomější bytí a pozitivní emoce. S tím souvisí i pořádek, pořádek v životě i v bytě. Právě pořádek jako jeden z klíčových faktorů psychické pohody přitom vyzdvihují i vědci.

Vědecká studie týmu Indiana Univerzity spojuje uklizený domov s lepší kondicí a fyzickým zdravím. Další studie našly vztah mezi pořádkem a hladinou kortizolu, hormonu, který v lidském těle ovládá stres.

Pokud kolem sebe budeme mít méně věcí, zjednoduší se úklid, ušetříme čas i energii na úklid, přitom se můžeme těšit i z výhod v oblasti fyzického, duševního a mentálního zdraví. Uklizený byt je prostorem pro dobrou náladu, minimalismus a pořádek také podporují produktivitu, pozornost, soustředění, mentální výkon, ale i spánek. Vědci naopak také dokázali, že snížená kvalita spánku či přímo nespavost může souviset s hromaděním věcí a přeplněnou ložnicí.

Méně věcí, více spánku i zážitků

Minimalismus prospívá odpočinku a spánku také proto, že minimalisté si dokážou lépe zorganizovat čas a dopřejí si čas pro sebe. Může jít o relaxaci a odpočinek, ale i zážitky, které mají přednost nad materiálnem.

Americká psychologická asociace ve svém žurnálu přímo zkoumá otázku, zda je lepší mít nebo být, zda ke štěstí vede hmotný majetek anebo zážitky. Autoři Van Boven a Gilovich  prostřednictvím srovnání v praxi skutečně potvrdili, že investice do zážitků přináší více než prosté nákupy a hromadění věcí. Psychologové odhadují, že zážitky a zkušenosti nás dělají šťastnějšími, protože jsou smysluplnější, jsou součástí naší identity, kterou potvrzují a současně přispívají k sociálním vazbám. Pozitivní zkušenosti přinášejí pozitivní emoce i pozitivní vnímání světa.

Pojem minimalismus je původně spojovaný s uměleckým směrem z poloviny dvacátého století. V konzumní době představuje návrat zpět ke střídmosti, je odezvou na všudypřítomnou přesycenost a stres. Minimalismus, alternativa konzumu, spojená s udržitelností, odpovědností a ohleduplností k životnímu prostředí, jehož podstatou je jednoduchost a lehkost v životě má však kořeny již v antice jako kynismus.

  • Haunerová, K.: Méně mít, více žít. Najděte si vlastní cestu k minimalismu. Praha: Grada, 2019. ISBN: 978-80-271-2562-3
  • Becker, J.: Méně je více. Olomouc: Anag, 2018. ISBN: 978-80-7554-149-9
  • Becker, J.: To, na čem záleží. Olomouc: Anag, 2018. ISBN: 978-80-7554-396-7
  • Becker, J.: Domov bez harampádí. Olomouc: Anag, 2018. ISBN: 978-80-265-0729-1
  • Sasaki, F. Sbohem, věci. Nový japonský minimalismus. Praha: Pragma, 2019. ISBN: 978-80-7617-200-5
  • Millburn, J. F, Nicodemus, R. a kol.: Lásku si zaslouží lidé, ne věci. KNIHA ZLÍN, 2021. ISBN: 978-80-7662-219-7
  • Kolektiv autorů: Jak žít minimalisticky: Vědomá skromnost, cirkulární domácnost. Brno: Permakultura, 2023. ISBN: 978-80-908962-0-8
  • McAlaryová, B.: Pomalu: Žít život jednoduše. Brno: Jota, 2020. ISBN: 978-80-7565-714-5

ss

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *