Výbava pro kočky. Co všechno kočka potřebuje? Co by vám doma nemělo chybět?

Kočky jsou osobnostmi svého vlastního světa, mají vlastní pravidla hry, dělají si věci po svém. Nikdy to nebudou oddaní a poslušní domácí mazlíčci, vždycky v sobě budou mít kousek divokosti. Bije v nich totiž srdce šelmy. Pokud máte kočku doma, žijete s malou šelmou.

A taková šelma má také své potřeby.

Aby vaše soužití s kočkou probíhalo co nejlépe, je důležité kočce obstarat několik základních věcí. Rozhodně nejde jenom o jídlo, ačkoli samozřejmě i to je důležité. Neméně podstatná je pro kočky voda. Ale to stále ještě není všechno. Základní výbava pro kočky sestává také z kočičí toalety (a steliva), škrabadla, nějakého pelíšku, příp. i kartáče. Základní výbava pro kočky je to, co by měla mít k dispozici každá kočka bydlící doma. Seznam přijde vhod také těm, co si pořídili nové kotě a teprve pátrají, jak mu vytvořit domov.

Základní výbava pro kočky

 • Co by měla mít každá kočka žijící v bytě?
 • Co pořídit nové kočce, aby u vás byla šťastná?
 • Co obstarat pro kotě, které jste si právě přivedli domů?

Co potřebuje kočka? Tady je seznam:

Láska a klid. Sebejistější kočka bude v novém prostředí vyplašená, zajistěte ji proto klid a dopřejte ji čas, aby si zvykla. Nerušte ji nepřiměřenými pohyby, zvuky, ale dejte pozor třeba i na výrazné vůně kosmetiky nebo domácích čističů. Aby si na nový domov zvykla co nejrychleji a nejlépe měli byste mít základní výbavu pro kočky obstaranou předem. Především však dejte kočce lásku. Je to sice šelma, ale vaši lásku potřebuje a také ji ocení.

Krmivo, voda, misky. Kočka pochopitelně potřebuje jíst. Pokud už byla na nějaké krmivo zvyklá, měla by ho mít i při příchodu do nové domácnosti. Přejít na jiné krmivo můžete časem.

Kočka by měla mít na krmivo své misky, hlubší misku na granule a plochou misku (talířek) na konzervy. Nemusí to být žádné speciální misky, ale protiskluzová podložka se bude hodit.

Nezapomeňte na vodu. Kočka musí mít stálý přístup k čerstvé vodě, ne z každé misky chce pít. Možná bude třeba vyzkoušet několik misek (či sklenic), příp. kočce budete muset obstarat fontánku na vodu. Mohlo by vás také zajímat: Jak vybrat nejlepší fontánku pro vaši kočku.

Některé kočky nejraději pijí přímo z vodovodního kohoutku, ale sami jím neotočí.

Kočičí toaleta. Kočky se nechodí venčit ven jako psi, proto mají přímo doma své kočičí wc. Kočky jsou většinou čistotné a na kočičí záchod se naučí chodit víceméně bez potíží. Pro začátek stačí otevřená toaleta (viz foto níže), dvířka uzavřené toalety by mohla kočku plašit. Zamezit tomu, aby kočka hrabáním nerozhazovala stelivo i mimo toaletu, pomůžou vyšší okraje. Velikost toalety by měla odpovídat velikosti kočky.

Toaleta se neobejde bez steliva (tzv. kočičí písek). Pokud je kočka na nějaké stelivo již zvyklá, aspoň v začátku bude právě toto nejlepší.

Škrabadlo. Kočka škrabadlo potřebuje. Pokud je v bytě nebude mít k dispozici, ke škrábání využije nábytek. Kočka škrábe instinktivně a nedá se to odnaučit. Proto řadíme škrabadlo k základní výbavě kočky.

Existuje celá paleta škrabadel, dokonce se dají i vyrobit. Škrabadlům pro kočky se věnujeme v samostatném článku.

Co by mohla kočka ještě potřebovat?

Pelíšek. Bylo by dobré, kdyby kočka měla vyhrazené své místo. Pelíšek(odpočívadlo) může být součástí škrabadla, ale také nemusí. Pelíšek pro kočky se hodí, ale ne vždy je zaručené, že ho kočka bude využívat. Mnohdy dá raději přednost obyčejné krabici, gauči, křeslu, posteli, také koši s prádlem nebo skříni. Ocení však také skrýš, ve které se bude cítit bezpečně.

kocky_pelisek

Foto: Pixabay.com

Hračky. Kočka, zvláště ta chovaná uvnitř, potřebuje nějak vybít energii. Nejenom koťata jsou hravá, i dospělá kočka si potřebuje hrát. Je celkem jedno s čím. Hračky pro kočky se dají pořídit v mnoha různých variacích – myšky, plyšáci, míšky, chrastítka, mávátka aj. Jisté je, že nikdy nevíte, která hračka se bude kočce líbit. A také platí, že nejlíp si vyhraje, když si s ní bude někdo hrát.

Jako hračky pro kočky můžou posloužit nejrůznější obyčejné věci, tipy najdete tady.

Kartáč. Pokud máte kočku dlouhosrstou, měli byste ji pravidelně česat kovovým hřebenem a štětinovým kartáčem. Předejdete tak plstnatění srsti, tvorbě smotků a dredů. Kartáč se však bude hodit i pro kočky krátkosrsté, zvláště v době línání. Vyčesáváním chlupů zabráníte tomu, aby se během očisty lízáním chlupy dostaly kočce do žaludku a vytvářely tam nebezpečné smotky, tzv. bezoáry.

Přepravka. Přepravka není nutností, zvláště, pokud je kočka klidná. Občas ji však budete potřebovat někam převést (minimálně k veterináři), a to se přepravka bude hodit. Možná vám doma poslouží i jako domeček pro kočky (tak jako u kocoura), možná, pokud s vámi vaše kočka nebude absolvovat delší cesty, stačí i přepravní taška.

Než kočka přijde domů…

Pořiďte ji alespoň základní výbavu (viz seznam „Co bude kočka potřebovat?“ výše). Připravte si hodně trpělivosti a lásky tak, abyste se mohli těšit ze spokojeného kočičího vrnění.

Nakonec – zajistěte bezpečnost kočky:

Pokud bydlíte v patře, dbejte na to, aby kočka nevypadla z okna nebo neskočila z balkónu (například ochrannými sítěmi). Pokud to má na zem nízko, hrozí zase, že uteče a přijde k úrazu, ochranné sítě se tak hodí vždy.

Je třeba upevnit nábytek, případné bytové doplňky a dekorace tak, aby je na sebe kočka neshodila nebo jí jinak nezranily. Také ohlídejte kouty a prostory, kam by kočka mohla zalézt, ale nemusela se odtud dostat.

Zrevidujte pokojové rostliny, nezřídka bývají pro kočky jedovaté. Zelené rostliny kočka okusuje, je to také způsob, jakým si čistí trávicí trakt. Okusovat však bohužel může i jedovaté rostliny. Které rostliny jsou pro kočky jedovaté? Tady je seznam: rostliny jedovaté pro kočky.

Pokud chcete kočce udělat dobře, pořiďte ji tzv. kočičí trávu. Více o kočičí trávě.

Kocour a kočičí tráva

Foto: Archiv U kocoura doma

Kniha Harmonický život s kočkou Kniha Zdravá kočka Kniha kompletní péče o kočku

Literatura

 • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
 • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
 • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
 • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
 • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Výbava pro kočky. Co všechno kočka potřebuje? Co by vám doma nemělo chybět?

Jak vypadá základní výbava pro kočky? Co pořídit pro kotě, když si je přivedete domů? A na co myslet předem? Jak zajistit bezpečnost a spokojenost kočky? Co by měla mít každá kočka žijící v bytě?

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

KOČKA |  PLEMENA KOČEK | KOŤATA | KOČIČÍ MAGIE

5/5 - (3 votes)

2 názory na “Výbava pro kočky. Co všechno kočka potřebuje? Co by vám doma nemělo chybět?”

 1. Eliška S.

  Tak my jsme moc spokojeni s kočičí toaletkou Catgenie. Je výborná v čištění – sama se čistí. Je nutné mít odpad, ale to byla u nás maličkost. Jinak paráda.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *