Voda je život. Jak by měl vypadat pitný režim psa?

Voda je tou nejcennější tekutinou. Je životně důležitá pro člověka i pro zvířata. Bez vody se neobejde ani pes. Je přitom na chovateli, aby svému psovi dostatek vody zajistil.

Voda tvoří až 60 % hmotnosti psa, ještě větší poměr zaujímá u štěněte. V psím těle se nachází uvnitř i vně buněk. Představuje transportní médium nebo rozpouštědlo některých vitamínů, ale i škodlivin. Voda se v organismu účastní celé řady významných biochemických procesů, podílí se na metabolismu a trávení, vylučování nebo regulaci tělesné teploty.

Kolik vody má pes vypít? – Jak zajistit pitný režim psa? – Když pes pije moc –  Když pes pije málo…

Ztráta a příjem vody

Voda je v těle v nepřetržitém pohybu, o vodní hospodářství se starají zejména ledviny, ale i složité biochemické procesy s hormony v hlavní roli. Neustále dochází k vylučování vody ven z těla, a tak je nutné zajistit i příjem vody – pitný režim.

Pes se sice na rozdíl od člověka potí minimálně, přesto dochází k vylučování vody z těla prostřednictvím potu, především však močí, výkaly nebo s vydechovaným vzduchem.

Voda se do organismu dostává pitím a částečně i s vlhkou stravou. Pokud jde o suché krmivo, vody se do psího organismu dodává minimum. Jakkoli, dle studie E. A Robinsona a E. F. Adolpha z univerzity v Rochestru není voda v těle přímo závislá na příjmu z vody a jídla. Právě sofistikované vodní hospodářství psího organismu zajišťuje, že pes překoná i několik hodin bez příjmu tekutin a sám dokáže pitným režimem stav vody v těle regulovat. Dle zmiňované studie průměrný pes pije tehdy, když ztratí 0,5 procent původního množství vody v těle, resp. své hmotnosti, ovšem musí mít vodu pochopitelně k dispozici.

JAK PES PIJE VODU?

Video: Jak pes pije vodu? (Youtube)

Pitný režim psa aneb Kolik vody má pes vypít?

Každý kilogram hmotnosti dospělého psa vyžaduje asi 50 ml vody denně. Obecně se uvádí, že správný pitný režim psa tvoří 30 až 60 ml na kilogram živé hmotnosti za den. Dle některých zdrojů se pitný režim dá odvodit i od množství suchého krmiva. Pes by denně měl mít vodu v objemu 2,5 násobku množství denní dávky suchého krmiva.

Štěně potřebuje vody více, zvýšené množství tekutin vyžadují i březí či kojicí feny, také psi během horkých dnů. Potřeba vody je závislá na okolní teplotě. S vyššími teplotami pes rychleji dýchá v rámci termoregulace, organismus spotřebuje více vody a je nutné ji doplnit. Rychlejší dýchání znamená rychlejší metabolismus, v těle se vytváří více zplodin metabolismu, které se přes ledviny odvádí močí ven. Metabolismus je ve zrychleném režimu také při fyzické námaze, proto pes v zátěži vylučuje více vody a také potřebuje více pít. Potřeba vody se zvyšuje i při užívání některých léků. Pitný režim se odvíjí od životního stylu, aktivity psa, ale i formy potravy nebo prostředí, ve kterém žije.

Jak zajistit pitný režim psa?

Každý pes by měl mít neustále přístup k čerstvé vodě, pak přirozeně pije sám dle potřeby. Chovatel by měl zajistit, že má pes čerstvou vodu kdykoliv k dispozici, ale také zabezpečit pitný režim v případech, kdy je pes mimo domov a svoji misku s vodou nemá. I při tréninku nebo na výletě je třeba doplňovat tekutiny. Vhod přijdou přenosné misky na pití.

Chovatel by měl mít také přehled o tom, kolik toho pes vypije. Nedostatečné nebo nadměrné pití totiž značí různé potíže.

Když pes pije moc…

Pokud pes pije nezvykle velké množství vody, může jít o projev různých onemocnění. Dokonce může jít o jediný příznak některých závažných chorob, například diabetes mellitus (cukrovka) nebo diabetes insipidus (tzv. žíznivka, hormonální porucha regulace vody v organismu).

Změna v pitném režimu může být spojená se stresem psa, podáváním některých léků, nadměrným příjmem soli, ale také s onemocněním jater, ledvin nebo štítné žlázy. Může poukazovat na infekční onemocnění trávicího traktu. Pokud tedy pes pije nadměrné množství tekutin, zdaleka to nemusí být banální záležitost. Chovatel by měl při nápadné změně pitného režimu psa vyhledat veterinárního lékaře, který provede základní vyšetření krve, aby odhalil přesnou příčinu.

Když pes pije málo…

Pokud pes pije málo, může jít o projev zánětu slinivky břišní (pankreatitidy). Nízká potřeba vody je také jedním z projevů parvovirózy nebo leptospirózy.

Snížený příjem tekutin je přitom sám o sobě v dlouhodobém horizontu příčinou různých potíží. Vede k dehydrataci zvířete, zvýšení koncentrace moči s rizikem tvorby močových kamenů. Dostatek tekutin je základní podmínkou pro správné fungování ledvin, při nedostatku ledviny trpí. Činnost ledvin přitom ovlivňuje i strava, zejména poměr vápníku a fosforu.

Kvalitní strava

Při krmení vařenou a syrovou stravou (BARF) pes s jídlem dostává i velký podíl vody. Ovšem je třeba hlídat správný poměr minerálů. Pokud podáváte suchou stravu, resp. granule pro psa, o vyvážený poměr minerálů se stará jejich tvůrce. Kvalitní granule obsahují minimum vody, zato vysoký podíl živočišných bílkovin a optimální poměr minerálních látek, vitamínů, esenciálních kyselin a dalších nutrientů.

REKLAMA

Jaké granule vybrat?

V celé paletě krmiva pro psa může být těžké se vyznat. Pokud hledáte kvalitní české granule, je tu společnost Nativia se sídlem v Letohradu v podhůří Orlických hor. Tvůrci receptur Nativia respektují přirozené potřeby zvířecího organismu, naopak se vyhýbají problematickým složkám.

Granule Nativia se vyrábějí z kvalitního masa a rýže. Navíc obsahují stopové prvky ve formě chelátů, tzn. organické formě s maximální využitelností. Stravitelnost je ještě podpořena extraktem z čekanky a probiotiky. Všechny granule ve svém složení nabízejí i kloubní výživu, tzv. SYSADOA látky. Trvanlivost je zajištěna přírodními antioxidanty – směsí tokoferolu a rozmarýnového extraktu.

Nativia

Literatura:

  • Bucksch, M: Jak správně krmit psa: Praktické rady a tipy na základě nejnovějších poznatků. Praha: Grada, 2018. ISBN: 978-80-2710-746-9
  • Laukner, A.: Pes – správné krmení: jednoduše, chutně, zdravě. Praha: Grada, 2006. ISBN: 80-247-1761-1
  • Kitchenhamová, K.: Pes – člen rodiny. Praha: Esence, 2020, ISBN: 978-80-242-6534-6

Internet:

/1/ Jak je na tom pes s pitným režimem. Hafánek.cz [online]. Hořovice: Hafanek shop, 2020 [cit. 2020-10-03]. Dostupné z: https://www.hafanek.cz/jak-je-na-tom-pes-s-pitnym-rezimem/c129

/2/ Hladový pes radí: Pitný režim u psa. Hladovýpes.com. [online]. Ostrava: Hladovýpes.com, 9. červenec 2018 [cit. 2020-10-03]. Dostupné z: https://www.hladovypes.com/blog/hladovy-pes-radi–pitny-rezim-u-psa/

/3/ Cestování se zvířaty a pitný režim nejen během cest. VeterinárníFarmacie.cz [online]. Veterinární farmacie, 10 červenec 2017 [cit. 2020-10-03]. Dostupné z: https://www.veterinarnifarmacie.cz/pes/vyziva-a-metabolismus/zakladni-principy-stravovani/item/119-cestovani-se-zviraty-a-pitny-rezim-nejen-behem-cest

/4/ Pitný režim: Má váš chlupáč dostatek vody? Dafík.cz [online]. Dafík.cz, 2020 [cit. 2020-10-03]. Dostupné z: http://www.dafik.cz/pitny-rezim/

/5/ Zásady pitného režimu. Krmení.cz [online]. Úpice: TV PROBBE, 5. září 2015 [cit. 2020-10-03]. Dostupné z: https://krmeni.cz/zasady-pitneho-rezimu-99267

/6/ Vepřovská, J.: Pitný režim mazlíčků: litr vody pro psa, dvě deci pro kočku. Deník.cz [online]. Praha: VLTAVA LABE MEDIA, 12. červenec 2020 [cit. 2020-10-03]. Dostupné z: https://www.denik.cz/zvireci-denik/zvireci-denik-20200711.html

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Voda je život. Jak by měl vypadat pitný režim psa?

Voda je životně důležitá pro člověka i pro zvířata, neobejde se bez ní ani pes. Je přitom na chovateli, aby psovi zajistil dostatečný pitný režim. Jak takový pitný režim psa vypadá?

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Tento článek vznikl na základě spolupráce.

PES | GRANULE PRO PSA | ČESKÉ GRANULE | NATIVIA

Pes ve vodě

Plavecká škola pro psy v otázkách a odpovědích: Co byste měli vědět o koupání se psem?

Jak naučit psa plavat? Otázka má zdánlivě jednoduchou odpověď. Každý pes umí plavat přirozeně. Plavecké pohyby má pes vrozené, tedy se nepotřebuje plavání učit. Ovšem vztah psa k vodě je silně individuální, ačkoliv je do značné míry daný plemenem. Některá psí plemena jsou typická láskou k vodě. Nejsou však jenom vodní psi (portugalský vodní pes,…

Pes srst

Jak se postarat o krásnou srst psa? Výživa je na prvním místě

Krásná, hebká, hladká a lesklá srst je základním indikátorem celkového zdraví psa. Srst na první pohled zrcadlí to, jak se o zvíře stará jeho chovatel. Ale pozor, zdravá srst psa je téměř bezúdržbová. Kosmetická péče je u psa spíše kontraproduktivní, ideální péče o srst psa spočívá především v zajištění zdravého životního stylu, zdravého prostředí a…

 

4.6/5 - (8 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *