Vlčí máky září i na svátek Martina. 11. listopadu si totiž připomínáme Den válečných veteránů

11. listopadu 1918 skončila první světová válka. Výročí se dnes pojí také s památkou věnovanou válečným veteránům. Celosvětově se slaví Den válečných veteránů nebo Den vzpomínek, v rámci kterého se konají také charitativní akce. Symbolem Dne válečných veteránů jsou vlčí máky, které si lidé kupují, aby přispěli na projekty pomoci bývalým vojákům. Lidé si pak rudými vlčími máky zdobí klopy, aby vzdali hold hrdinství všech, kteří se zapojili do boje za svobodu, ale i dalších hrdinů.

Den veteránů v době koronaviru

Den válečných veteránů uctíváme i v době koronaviru. Lidé na podporu hrdinů přispívají převážně online, protože prodej tradičních červených kvítků je v souvislosti se zavřenými obchody, kavárnami, různými prodejnami, muzei, knihovnami a dalšími institucemi, které se každoročně do akce zapojují, omezený. Zapojili se i slavné osobnosti.

Více než milion sledujících na Instagramu využil Leoš Mareš, aby již v brzkých ranních, resp. nočních hodinách podpořil sbírku na podporu válečných veteránů svým video příspěvkem. Nespavost Leoše Mareše se vyplatila, stejně jako dražba kytary ve vysílání Evropy 2 s podpisy Richarda Krajča a Jaromíra Jágra. Díky zájemci z baseballového klubu Draci Brno na sbírku putovalo hned milion českých korun. Sám Leoš Mareš nadační fond podpořil částkou 111 111 tisíci korun.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Leoš Mareš (@leosmares),

Protože v rámci projektu Vlčímák.cz, který pomáhá již od roku 2011, letos nemohli vyrazit do ulic dobrovolníci prodávající vlčí máky, vyzval Mareš k příspěvků do nadačního fondu tak, aby se vybralo rovnou 11 111 111 tisíc korun. Peníze směřují na pomoc válečným veteránům, ale mění se také v pomoc pro vojáky, policisty, hasiče, zaměstnance a jejich rodinné příslušníky, kteří jsou nyní odkázáni na pomoc druhých.

K darování online vyzívá i Centrum pomoci Paměti národa na webu Denveteránů.cz, kde najdete také příběhy hrdinů, například veterána Karla Brhela. Ten zažil útrapy 2. světové války a přežil opakovaně i smrtelná nebezpečí. Mnohem více než za války však trpěl jako vězeň komunistického režimu.

Video: Den veteránů, Paměť národa (Youtube)

5/5 - (5 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.