Vládce kočičího stromu: Desková hra o kočkách zvítězila v letošním ročníku Dne deskovek

Kočky se letos usadily na zlaté pozici soutěže Den deskovek, který organizuje společnost Albi. Dává příležitost realizovat svůj nápad přesně tak, jak to známe z podnikatelského Dne D, tentokrát jde o však nápady na deskové hry. Vítězem letošního ročníku se staly kočky, resp. hra Vládce kočičího stromu a její autor, nadšenecký designér Lukáš Buršík.

Kočky to vyhrály!

Den deskovek se v roce 2023 uskutečnil již podruhé. Nešlo přitom pouze o jediný den, ale o reality show o jedenácti epizodách. V nich mezi sebou bojovalo patnáct finalistů, kteří uspěly mezi desítkami přihlášených nápadů.

Výběr těch nejlepších byl přitom na porotě, ve které mj. zasedl Martin Hrabálek, CEO brněnského nakladatelství RexHry, prezident festivalu Brnohraní nebo spoluautor párty hry CGE Trapwords, V pasti. Albi v porotě zastupovala Barbora Joštová, která se profesně věnuje výběru, vývoji a lokalizacím her. Porotě předsedal nejznámější český deskoherní influencer Petr Čáslav. Ten je také šéfredaktorem serveru Deskofobie, deskoherním skautem vydavatelství Czech Game Edition nebo milovníkem koček.

Kočky však nezvolila samotná porota. Z finalistů vzešly tři hry, které pak již soupeřily o přízeň veřejnosti. A veřejnost si získala právě hra Vládce kočičího stromu Lukáše Bursíka. Z celkových 1949 hlasujících jich pro kočky bylo hned 909. 566 hlasů si získala logická abstraktní hra RunArch a 477 hlasů hra Game Devs z vývojářského prostředí. Výsledky soutěže byly slavnostně vyhlášeny 10. února 2023.

Den deskovek S02E11 - Slavnostní vyhlášení

Video: Slavnostní vyhlášení soutěže Den deskovek 2023 (YouTube)

Co čekat od Vládce kočičího stromu?

Vládce kočičího stromu je deckbuildingová hra, ve které hráči hrají roli koček. Pomocí karet z balíčku se pohybují po herním plánu jako kočky, tedy škrábou škrabadla, šplhají, také loví myši, škodí svým soupeřům, plní různé úkoly. Mohou také získávat mléko na nákup silnějších karet. K vítězství vedou právě správné karty.

Ve hře přitom nechybí ani šanta kočičí, dávka kočičího potěšení a roztomilosti, která přijde vhod dospělým i dětem. Hra je díky jednoduchým pravidlům a srozumitelnosti vhodná i pro mladší hráče. Autor ji doporučuje pro věk 8+. Hrát může až pět hráčů, ovšem až poté, co hra vyjde. Vítězstvím v soutěži sice se sice směrem k vydání notně posunula, ale ještě to nějaký čas vezme.

Nechcete čekat?

Pro všechny nadšence je však již nyní v dílně Albi k dispozici jiná kočičí hra, bláznivá postřehová hra Taco, kočka, koza, sýr, pizza na odvrácené straně. Karetní hra je určena pro 2 až 8 hráčů, dospělé i děti od 8 let. Hráči mají za úkol stále dokolečka opakovat mantru pěti slov, ve který nechybí kočka, současně však musí být neustále v pozoru, aby reagovali co nejdříve v případě, že se vyslovené slovo shoduje s právě otočenou kartou.

5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *