Je tu čas vinobraní, předchází mu zarážání hory

Kalendář jasně hlásí, že je tu září, podzim už klepe na dveře. S koncem léta přicházejí na řadu také slavnosti spojené s vínem. Otevírají se vinné sklepy a pod hlavičkou „vinobraní“ se ochutnává víno ve velkém, samozřejmě nechybí ani burčák, který k babímu létu neodmyslitelně patří.

Vinaři se však na vinobraní, sběr hroznů teprve chystají. Zatímco vinné sklepy se otevírají, vinice se v době před vinobraním uzavírá. Při akci nazývané zarážení, resp. zarážání hory pochopitelně nechybí dobré víno a cimbál.

Zarážání hory 2020

Starobylá vinařská slavnost zarážání hory se pojí se začátkem září. Horou se přitom míní vinohrad, anebo dlouhá dřevěná hůl. Ta se zaráží do země, aby symbolizovala, že je vinice zamčená. Dozrávající víno se také bedlivě střeží před nepovolanými osobami, které mají vstup do vinice přísně zapovězen. Zarážání hory slouží především jako ochrana vinohradu, ani to se však neobjede bez folklorní hudby, tance a zábavy.

Tradiční zarážání hory se ve vinařských obcích plánuje převážně na první víkend v září. Proběhne například v Nechorách, a to při západu slunce. Také vinaři z Prušánek chystají na sobotu 5. září své zarážání. Ve stejném termínu se konají také tradiční slavnosti vinařů ve Vrbici nebo akce Putování za burčákem po Modrých Horách u Velkých Pavlovic.

Zarážení hory Čejč 5.9.2020

Video: Zarážání hory Čejč

Zarážání hory vinaři probíhá souběžně s tradičním vinobraním pro širokou veřejnost. Přestože koronavirus některé termíny slavných vinobraní vymazal z kalendáře 2020, některé akce proběhnou koronaviru navzdory.

Vinobraní 2020

Již 5. září se chystá vinobraní v Dolních Dunajovicích. 11. a 12. září pak v Praze proběhne Vinohradské vinobraní. Již 24. ročník představuje vína z Moravy i z Čech, doplněná o zahraniční vína a tradiční burčák. Akce proběhne hned v několika lokalitách Prahy 3, například Pod Žižkovskou věží v Žižkov BeerGarden, Pague Central Camp, na Kostnickém náměstí a v rámci Trhů na Jiřáku. K ochutnávce lákají vína z Vinařství Vajbar Rakvice – Zaječí, víno z německého Weingut Raddeck nebo z rakouského vinařství Schuckert.

Vinohradské vinobraní

Video: Vinohradské vinobraní

12. září se můžete za vínem vydat i do Roudnice nad Labem na Roudnické vinobraní, Královské vinobraní na Točníku, Vinobraní na Kuksu, anebo na Vinobraní a dožínky na zámku Kačina. Ve stejném termínu proběhne také Vinobraní na Kuksu, zatímco Strážnické vinobraní, Pálavské Vinobraní nebo Znojemské vinobraní je letos zrušeno.

Ve Znojmě však na konec září chystají Burčákfest 2020. Proběhne v areálu Louckého kláštera ve Znojmě. Ještě předtím se můžete vydat do Bzenecké lípy. Tam na 18. a 19. září připravují Bzenecké krojované vinobraní. Ve stejném termínu se koná i Slavnost vinobraní v Novosedlech nebo Modranské vinobraní v Modré u Velehradu, také Lázeňské vinobraní v Lednici, Kunratické vinobraní, Vinobraní na zámku Valtice spojené s Mistrovstvím ve sběru hroznů.

Valtické vinobraní plné energie

Video: Valtické vinobraní

Konec září bude patřit Sedleckému Vinobraní na Jižní Moravě nebo Svatováclavskému vinobraní v Kadani, v severozápadních Čechách. Na 28. září se chystá i Svatováclavské vinobraní ve Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Láká na vína významných českých vinařství a jedinečný výhled na historické jádro Prahy.

Za pozornost stojí i netradiční Levandulové vinobraní v Levandulovém údolí (Chodouň). Ochutnat budete moci netradičně levandulová vína, také levandulové prosseco nebo levandulový sekt. S koncem září však vinobraní nekončí, na začátku října se uskuteční například Vinobraní na hradě Loket. Na pozvánce na toto vinobraní najdete poeticky pravdivou větu: K lidskému štěstí a k úsměvné pohodě patří prostřený stůl, víno a přátelé.

Vinobraní

Česko nenabízí jenom dobré pivo, ale také víno. Vinařství má u nás prastarou tradici, stejně jako akce spojené s vínem. Jednou z těch největších je vinobraní, zatímco vinař vnímá vinobraní jako práci se sběrem hroznů, obecně se jako vinobraní míní akce pro širokou veřejnost spojená s ochutnávkou vína, burčákem a dalšími dary podzimu.

Olivové mýdlo

„Obyčejné“ mýdlo má své místo v každé domácnosti. Universální pomocník působí i proti virům

Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce…

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

  • Úvodní foto: Pixabay.com

Literatura

  • Mejstřík, J.: Historie a současnost vína v Čechách: Pátý korunovační klenot. Praha: Anag, 2019. ISBN: 978-80-7554-227-4
  • Šamánek, M., Urbanová, Z.: Když víno léčí. Praha: Galén, 2013. ISBN: 978-807262-972-5

Internetové zdroje

/1/ Vinobraní na wikipedii. [online]. Wikipedia.org, 2020 [cit. 2020-09-13]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vinobran%C3%AD

/2/ Muller, J.: Vinobraní. Cathedra.store [online]. Kladno: Cathedra, 3. září 2019 [cit. 2020-09-13]. Dostupné z: https://www.cathedra.store/vinobrani/

/3/ Nastává doba vinobraní – burčák již netrpělivě duní v sudech! Kudyznudy.cz [online]. Praha: EMPRESA MEDIA, 4. září 2020 [cit. 2020-09-13]. Dostupné z: https://www.kudyznudy.cz/aktuality/nastava-doba-vinobrani-burcak-jiz-netrpelive-dun

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Ilustrační obrázky

  • Canva.com, Pixabay.com, Unsplash.com, commons.wikipedia.org

Nastává čas vinobraní, ještě předtím však musí proběhnout zarážání hory

S koncem léta přicházejí na řadu také slavnosti spojené s vínem. Otevírají se vinné sklepy a pod hlavičkou „vinobraní“ se ochutnává víno ve velkém, samozřejmě nechybí ani burčák. Zatímco vinné sklepy se otevírají, vinice se v době před vinobraním uzavírá. Při akci nazývané zarážení, resp. zarážání hory pochopitelně nechybí dobré víno a cimbál.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *