Víkend otevřených zahrad 2020

Běžně nepřístupné zahrady otevírají své brány, aby všem milovníkům zeleně, barev a vůní nabídly novou dimenzi poznání. V roce 2020 připadl Víkend otevřených zahrad na 6. až 7. června.

Víkendu otevřených zahrad 2020 se zúčastnilo více než 160 situovaných po celé České republice. Jako společný cíl si vytyčily představit zahrady jinak. I běžně otevřené zahrady pro návštěvníky připravily komentované prohlídky, divadelní představení, koncerty a další zábavné i vzdělávací akce.

 

Jubilejní desátý ročník


Svátek otevřených zahrad pochází z Velké Británie. Zde se poprvé konal v roce 1998. V České republice tradice začala v roce 2010, kdy se pod záštitou Národního památkového ústavu otevřely tři zahrady. Jubilejní desátý ročník Víkendu otevřených zahrad již láká k návštěvě více než 160 míst, Průvodcem parkem, o.s. velkolepou akci připravil ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a se Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu, o.s.

Zámecké zahrady

K tradičním otevřeným zahradám patří Květná zahrada v Kroměříži, kde se o Víkendu otevřených zahrad konají odborně komentované prohlídky zahrady a navíc i program pro rodiny s dětmi. Zámecké zahrady a historické lokality, kvetoucí náměstí, zelení obklopené kláštery nebo hřbitovy… k tomu na milovníky přírody čekají na Víkend otevřených dveří také arboreta nebo botanické zahrady.

V Akademické zahradě Mendelovy univerzity v Lednici probíhají v rámci Víkendu otevřených zahrad prohlídky zdejších tématických zahrad: Labyrint přírody a ráj zahrad. Mj. je tady k vidění Stříbrná zahrada s trvalkami a dřevinami Středozemí, Anglická květinová zahrada, Bílá zahrada, Rozárium, Zahrada pivoněk, kosatců a ibišků, Zahrada barev, Zahrada travin, Kuchyňská zahrada, kde nechybí zeleninové záhony, léčivé byliny, aromatické rostliny, ovocné stromy, vinohrad nebo pařeniště, ale i Vodní zahrada s mokřadem.

Na komentovanou prohlídku láká i zámecký park Buchlovice. V Jihomoravském kraji se otevírá také Bylinková zahrada ve Valticích.
V Praze se do akce zapojují mj. Palácové zahrady pod Pražským hradem nebo Trojský zámek se svoji zámeckou zahradou.

Není zahrada jako zahrada

Paleta zahrad, které můžete navštívit, je tak pestrá jako květinový záhon. Do akce Víkend otevřených zahrad se zapojují veřejné, ale i soukromé zahrady. Chybět nemohou přírodní zahrady, které prezentují ekologický způsob zahradničení. Účastníky čekají zajímavé příběhy i praktické informace o tom, jak pečovat o zahradu.

Novinkou roku 2020 je účast českých květinových farem – Kveteto, Floratorium Velká Černá nebo Květinová farma v javorové aleji.

Zdroj úvodního obr.: Víkend otevřených zahrad 2017, http://lva.mendelu.cz/galerie/fotogalerie

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *