Kdy jsou Velikonoce 2023? Kdy je volno a kdy jsou otevřené/zavřené obchody?

Svátky jara a jeden z nejvýznamnějších křesťanských svátků oslavující vzkříšení Ježíše Krista. To jsou Velikonoce, svátky spojující křesťanské i novodobé tradice, které mají nespočet příznivců. Obliba Velikonoc spočívá z velké části právě v jejich termínu. Termín Velikonoc totiž odpovídá příchodu jara (s astronomickým termínem kolem 20. března). Avšak jde o pohyblivý svátek, takže každý rok Velikonoce vychází na jiné datum.

Jaký termín mají Velikonoce 2023?

Velikonoční pondělí v roce 2023 vychází na 10. dubna. Předchází mu Velký pátek 7. dubna. Jak Velikonoční pondělí, tak Velký pátek, představují státní svátky, tzn. že zaměstnanci mají volno a mohou si naplno užít prodloužený víkend, který začíná a končí svátkem. Velikonoce přitom v křesťanském pojetí vrcholí na Velikonoční neděli, ta má letos termín 9. dubna.

Právě Velikonoční neděle určuje termín Velikonoc. Klíčový je přitom termín prvního jarního úplňku. Velikonoční neděli je vždy první nedělí po prvním jarním úplňku.

Termín jarní rovnodennosti 2023 20. března přinesl jaro. Až do roku 2048 astronomické jaro nastane vždy 20. března, poté až do roku 2102 bude mít jarní rovnodennost termín 19. března. Ovšem o termínu Velikonoc nebude rozhodovat jarní rovnodennost, tedy pohyb Slunce, ale pohyb Měsíce, první jarní úplněk.

Otevírací doba, obchody o Velikonocích

Jenom na některé státní svátky se vztahuje zákaz prodeje v obchodech daný zákonem o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, který začal platit od 1. října 2016. Velikonoce jsou příkladnou ukázkou. Zatímco na Velký pátek mají obchody otevřeno, na Velikonoční pondělí jsou obchody zavřené, tedy alespoň obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních. Menší obchody, prodejny na letištích, nádražích a ve zdravotnických zařízeních nebo velkoobchody mohou mít otevřeno. Zákaz prodeje se nevztahuje ani na čerpací stanice nebo lékárny.

Během roku je celkem osm státních svátků, kdy jsou zavřené obchody, z toho tři připadají na Vánoce (Štědrý den 24. prosince, 1. svátek vánoční 25. prosince a 2. svátek vánoční 26. prosince). Zákaz prodeje platí hned na Nový rok 1. ledna. Následuje Velikonoční pondělí, Den vítězství (8. května), poté až podzimní svátky: Den české státnosti (28. září) a Den vzniku samostatného Československa (28. října), nakonec zmiňované Vánoce. Na ty je však čas.

Velikonoční prázdniny

Volno na Velikonoce nemají jenom dospělí, ale i děti. Školou povinné děti si mohou velikonoční svátky užít dokonce ještě o den déle než dospělí, v roce 2023 začínají Velikonoční prázdniny na Zelený čtvrtek 6. dubna. Školy se pak zase otevřou až po Velikonocích, tedy v úterý 11. dubna 2023.

Velikonoční týden

Přestože se jako Velikonoce běžně označuje jen Velikonoční pondělí, případně prodloužený víkend od Velkého pátku, trvají svátky mnohem déle. Velikonoce tvoří tzv. Velikonoční týden, zvaný také Pašijový týden (Svatý či Velký týden), který začíná Květnou nedělí. Až do Velkého pátku přitom ještě patří do velkého čtyřicetidenního půstu, který dle křesťanské tradice začíná Popeleční středou Masopůstu. Celý půst vrcholí Velkým pátkem, dnem velkého půstu, dnem velkého smutku.

Než přijde Velikonoční neděle a Velikonoční pondělí, tradice Velikonocům přisuzují celý týden. Po Květné neděli následuje Modré pondělí, Šedivé (nebo také Žluté) úterý, Škaredá středa (někdy označovaná i Popeleční), Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílá sobota.

Termíny Velikonoc 2023

Květná neděle 2. dubna 2023
Modré pondělí 3. dubna 2023
Šedivé úterý 4. dubna 2023
Škaredá středa 5. dubna 2023
Zelený čtvrtek 6. dubna 2023
Velký pátek 7. dubna 2023
Bílá sobota 8. dubna 2023
Velikonoční neděle 9. dubna 2023
Velikonoční pondělí 10. dubna 2023

Termín pravoslavných Velikonoc

Pravoslavné Velikonoce se slaví v jiný termín než ty křesťanské. Pravoslavná církev se totiž řídí starším juliánským kalendářem. Proto pravoslavné Velikonoce vycházejí jinak než ty křesťanské, bývají posunuté asi o týden. V roce 2023 je termín pravoslavných Velikonoc, resp. Velikonoční neděle 16. dubna.

4.2/5 - (4 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *