Vánoční výstava v Brně představuje tradiční vánoční zvyky, řemeslný um a mechanické betlémy

Technické muzeum v Brně v příhodný čas na konci roku představuje tradiční vánoční zvyky spolu s řemeslným umem jako Mechanické Vánoce. Právě tak se jmenuje výstava, na které je k vidění třeba unikátní mechanický betlém, mechanický model vánočního stromečku nebo historické mechanické hračky minulého století… jde přece o Mechanické Vánoce.

Nuda v Brně nehrozí

Až do 21. ledna 2024 jsou v Technickém muzeu v Brně pro návštěvníky výstavy Mechanické Vánoce připraveny skvosty vánočních svátků v netradičním provedení, například mechanický vesnický betlém Karla Šebely z roku 1955 nebo mechanický model vánočního stromečku vyrobený Jaroslavem Melichem v roce 1925.

K vidění je tady i originální dřevěný betlém, který vytvořil PhDr. Jiří Merta.

Návštěvníci vánoční výstavy nahlédnou například do pohyblivé kovářské, bednářské či tesařské dílny, zblízka si také mohou prohlédnout Šebelovy modely technických staveb z padesátých a šedesátých let minulého století. Čeká je mj. model větrného mlýna, těžní věže a také modely technických zařízení jako parních strojů či stacionárního elektrického motoru.

Hračky, o ty jde na Vánoce především

„Podporujeme zájem o české tradice a současně i rozvíjení technické zručnosti dětí i dospělých,“ uvedl edukátor a kurátor v TMB Zbyněk Rederer. Výstava představí také historické mechanické hračky ze 30. až 80. let minulého století. „Hlavně starší návštěvníci si jistě zavzpomínají na hračky, které mnohdy dostali pod stromeček,“ dodal Rederer.

Muzeum tak plní funkci hračkářství, ve kterém si přijdou na své i dospělí. Se svými dětmi mají příležitost nostalgicky zavzpomínat na reálnou podobu jejich dětství, alespoň co se hraček týče.

Svíčky v lese, kasematy a čerti v Brně

Další vánoční program připravili i na Špilberku. Pod názvem ŠPILBERK ŽIJE! Kouzlem Vánoc 2023 si můžou Brňané o adventu zajít třeba na zážitkové setkání Nezvyklé a zapomenuté vánoční zvyky. Příběh Vánoc tady lze prožít i netradičně na výstavě Lesem. Milovníci tajemna pak jistě ocení večerní prohlídku temných zákoutí hradu zvanou Kasematy při svíčkách.

Vánoční program v Brně tradičně připravuje i Letohrádek Mistrovských, například v podobě Strašidelné výstavy Čerti. Navazují na expozici Pohádkové Vánoce s betlémy, připomínající nejznámější české pohádky a ilustrační činnost Veroniky Balcarové. Tradiční výstava betlémů tady otevírá své brány 12. prosince 2023 a až do 14. ledna 2024 všem zájemcům představí betlémy ze sbírky Zdeňka Jílka a jeho přátel.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *