Vánoční kometa už září na obloze!

Třetí adventní neděle nám letos přinesla jeden z největších symbolů Vánoc vůbec. Právě dnes totiž bude v maximální blízkosti Země vánoční kometa Wirtanen. Kometa nám bude mimořádně blízko, bude mimořádně dobře viditelná. A pokud nebude obloha zahalena v mracích, je jisté, že ji nepřehlédnete. Září totiž velmi intenzivně, navíc nápadnou smaragdově zelenou barvou.

Hvězdná obloha září tyto Vánoce více než jindy

Již v pátek jsme měli možnost pozorovat meteorický roj Geminidy, nazývaná podle souhvězdí Blíženců, ze kterého zdánlivě meteory vylétají.

O dva dny později se dostává ke slovu vánoční kometa 45P Wirtanen. Ta ve středu proletěla kolem Slunce, aby se dnes přiblížila k Zemi na vzdálenost 11,6 milionů kilometrů. To je asi třicetkrát dále než je Měsíc, přesto jde o vzdálenost minimální. Podle astronomů právě tuto adventní neděli, právě vánoční kometa prolétne tak blízko, že půjde o desátý nejbližší zdokumentovaný kometární průlet kolem Země za celou historii lidstva, přitom naprosto bezpečný průlet.

Comet 46P Wirtanen

Vánoční kometa bude tak blízko, aby na noční obloze mohla odehrát úchvatné vesmírné divadlo, přitom bude daleko za kolizní zónou, a tedy nehrozí žádné nebezpečí. Jediné obavy tedy vzbuzují mraky, které by mohly noční oblohu zahalit natolik, že z vesmírného divadla nebude nic. Pokud však počasí bude přát, kometa, která by mohla patřit k těm nejjasnějším kometám za posledních pět let, by mohla být jasně viditelná pouhýma očima, i bez hvězdářského dalekoholedu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený ČT24 (@ct24zive),

Něco o vánoční kometě, něco o Wirtanen…

Kometa 46P Wirtanen byla objevená roku 1948 americkým astronomem Carlem A. Wirtanenem na Lickově observatoři v Kalifornii. Její vůbec první záznam pořídil Wirtanen 17. ledna 1948. Řadí se mezi komety planety Jupiter. Má oběžnou dobu 5,44 let.

46P Wirtanen má jádro s průměrem něco přes 1 kilometr. Kometa je obecně malé těleso sluneční soustavy tvořené zejména prachem a ledem. Může se proto označovat i jako „špinavá sněhová koule“. Laikové si kometu často spojují také s jejím nápadným ohonem, kometa Wirtanen má však ohon jen slabý, takže ho lze pozorovat pouze teleskopem. Wirtanen vyniká především svým světlem nezvyklé zelené barvy, kterou na noční obloze jen tak nespatříme.

Kde kometu na obloze hledat? Kde ji lze pozorovat?

Vánoční kometa bude na obloze pozorovatelná jako pohybující se objekt se zeleným světlem poměrně vysoko nad jihozápadním obzorem. Ozdobí souhvězdí býka, v těsné blízkosti hvězdokupy Plejády (známé také jako Kuřátka).

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený All India Blogging ?? (@aindiablog),

Kdy vánoční kometu pozorovat?

Nejblíže bude vánoční kometa třetí adventní neděli 16. prosince 2018 ve 14 hodin.
Měsíc je v tento adventní čas ve fázi růstu, jeho svit bude kometu částečně krýt. Kometa tak bude nejviditelnější na tmavé obloze v druhé polovině noci nebo až nad ránem. Až do 17. prosince by také měly být ještě částečně viditelné i Geminidy.

Kometa 46P Wirtanen bude i v dalších dnech, ale jak bude narůstat Měsíc, světlo komety bude méně viditelné. To se změní ještě ke konci roku, kdy Měsíc ustoupí a kometa se dostane do nadhlavníku, jenže v té době již bude její smaragdově zelené světlo hůře rozpoznatelné.

Dan Bárta - Ozón - Na nebi svítí

Chcete víc?

Vánoční kometa vám nestačí? Co takto vánoční písničky, není na ně právě teď ta správná doba? Anebo pohádky? Ty přece nedílně dotvářejí to pravé vánoční kouzlo. Nejde přitom jenom o filmové pohádky, ale třeba i pohádkové knížky…

Zdroje: Seznamzprávy.cz:K Zemi se dnes přiblíží vánoční kometa, azurově zelená záře bude viditelná pouhým okem/1/, iDnes: Kolem Země prolétá vánoční kometa, v Česku přes mraky nejde vidět/2/, CT24: Blízko Země prolétá výjimečná vánoční kometa Wirtanen. Svítí zeleně/3/, iRozhlas: Velmi blízko Země proletí ‚vánoční‘ kometa Wirtanen. V Česku bude vidět i bez dalekohledu/4/, ECHO24: Vánoční kometa. O adventní neděli zažijeme jeden z nejbližších přeletů vlasatice v historii/5/, Česká astronomická společnost: Těšte se na kometu Wirtanen!/6/

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *