Vánoce v Bílém domě: Výzdoba a atmosféra v duchu Kouzel, zázraků a radosti

Magic, Wonder and Joy, tedy Kouzlo, zázrak a radost. Tak zní téma letošních vánočních svátků v Bílém domě, resp. slavnostní vánoční výzdoby, na které se podepsala první dáma USA Jill Biden. Americké Vánoce, Vánoce v Bílém domě jsou letos kouzelné, zázračné a radostné…

Více než radostné Vánoce

Jill Biden nevybočila z tradice vánoční výzdoby, která v sídle amerických prezidentů bývá každoročně honosná. Již potřetí se pustila do příprav oslav vánočních svátků s výzdobou, na které se podílely stovky dobrovolníků.
Každý z vánočně vyzdobených pokojů má dýchat ryzí dětskou radostí a předávat tuto radost dál.

Vánoční výzdoba vznikla přímo s cílem probudit dítě v každém člověku, aby tak dokázal prožít to pravé kouzlo Vánoc, svátky prosycené radostí.

Od dětí se můžeme učit, jak žít přítomným okamžikem, i když nás láká rušný svět, jak se otevřít lásce a žasnout nad každým momentem nehledě na to, jak obyčejný je. Najít krásu třeba i na zastávce metra,

řekla Jill Biden ve svém projevu k příležitosti představení výzdoby.

Americká první dáma přitom dodala, že vánoční svátky nabízejí čas, kdy se lze zastavit, dát si pauzu od každodenního shonu a být vděční za to, co v životě máme.

Deck the White House halls: Jill Biden wants holiday visitors to feel like kids again

Video: Vánoce v Bílém domě dle Jill Biden (YouTube, AP)

Téměř stovka vánočních stromečků

Vánoční atmosféru v Bílém domě přímo zažije až sto tisíc lidí, kteří mají možnost sem zavítat. V období adventu tady na ně čeká Santova vesnice. Pocit jako v pohádce nabídne i Bílý dům z perníku, maketa umístěná v jídelně i s perníčky, figurky Louskáčka nebo cukrárna, na kterou se proměnil Čínský pokoj Bílého domu. Chybět pochopitelně nemohou ani vánoční sobi, kteří ve spřežení táhnou sáně Santa Clause i s nákladem vánočních dárků.

Dominantou Bílého domu o adventu je vánoční stromeček v Modrém pokoji, 5,5 metru vysoká jedle. Jeden vánoční stromeček v Bílém domě však zdaleka nestačí. Je jich tady hned 98. Doplňuje je více než 142 tisíc vánočních světýlek, 72 vánočních věnců, omotává 4,5 kilometru svátečních stuh. Celkem je to přes 34 000 vánočních ozdob.

White House Christmas Decorations

Video: Vánoční výzdoba v Bílém domě (YouTube, FOX2)

Santa nebo Mikuláš?

Vánoční dekorace připomínají i slavnou americkou báseň Návštěva svatého Mikuláše (The Night Before Christmas). Vyšla poprvé v roce 1823 v novinách The Sentinel, vydávaných v New Yorku, resp. čtvrti Troy. Právě tato báseň, která letos slaví 200 let od svého prvního vydání, se měla otisknout do podoby a vánočních tradic v USA. Jen se Mikuláš proměnil do podoby Santa Clause.

V básni přitom i Mikuláše již vezou sobi. Jsou to Blixem, Comet, Cupid, Dancer, Dasher, Dunder, Prancer a Vixen. Z Blixema se později stal Blitzen a z Dundera byl Donner. Sob Rudolph se ke smečce přidal o Vánocích, kdy zuřila sněhová bouře, aby původní osmičce sobů pomohl táhnout sáně.

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *