2 klíče k útulnému bydlení: světlo a teplo

inspirace-v4

Doma – to je místo, kde se cítíme příjemně. Je úplně jedno, že každý máme svůj styl, který se odráží i v tom, co pro nás ono čarovné “doma” znamená. Je jedno, jak konkrétní domov vypadá. Pocity pohody by měly být vlastní každému bydlení. Tyto pocity jednoznačně souvisí s pohodlím.

Skutečný domov je útulný. Jak toho dosáhnout? Kde se vlastně pocity pohody berou?


BYTOVÉ DOPLŇKY, CO POHLADÍ NA DUŠI

I malé věci mohou mít velký význam. Atmosféru v interiéru dotvářejí jemné prvky, kterým často nepřikládáme pozornost. Společně však dávají bydlení finální ráz. Jde o střípky, ze kterých se nakonec skládá onen celkový dojem z prostoru. Zajišťují ho především dva klíčové kousky celé skládačky s názvem domov. Jde o teplo a světlo. Tak jednoduché to je.

Teplo a světlo jsou nezbytným předpokladem k tomu, abychom se doma cítili jako doma. Představují základní parametry útulného domova. Jak si domov v praxi zútulnit? Nejde o žádné složité triky, prostě ho naplňte světlem a prohřejte ho…

JEDNODUŠE UŠITÉ KOUZLO DOMOVA

Rozhodně vás nenabádáme k tomu, abyste bourali zdi, přidávali okna nebo pracně přemísťovali nábytek. Rozzářit interiér jde často mnohem snadněji, než by se mohlo zdát. Pomůžou především bytové textilie.

Bytové textilie zrcadlí naše pocity a nálady. Jsou více než jenom funkčními prvky interiéru.

Tím, co odděluje nás domov od okolí, nejsou okna, ale záclony a závěsy. Na jedné straně pouštějí dovnitř dostatek světla, na druhé jsou bariérou, která nám zajišťuje klid od ruchu vnějšího světa. Spolu s dalšími bytovými textiliemi jako jsou přehozy, deky, pokrývky, polštáře, prostírání nebo i koberce se starají také o příjemné teplo domova a hřejivou atmosféru.

Inspirace-1n

bonami: 1. Závěs Ethnic Floral Patchwork, 1049 Kč 2. Lehký přehoz Butterly, 479 Kč 3. Lehký přehoz s prostěradlem a povlaky na polštáře Gemeos Green, 979 Kč 4. Červená deka Chaleur, 449 Kč 5. Prošívaný přehoz na dvojlůžko Karlin, 879 Kč 6. Růžová deka Teto, 1 429 Kč 7. Lehký přehoz s prostěradlem a povlaky na polštáře Roma, 979 Kč


Bytové textilie patří ke každému domovu, ať už má jakoukoliv podobu. Jsou variabilní, nabízejí nespočet materiálů, barev, vzorů a stylů. Umožňují hrát si s různými náladami a emocemi. Dají se jednoduše obměňovat. S nimi se mění vzhled celého interiéru. Ano, to bytové textilie opravdu dokážou.

Díky bytovým textiliím také můžeme vítat květy jara, vyznat lásku sluncem zalitému létu, obdivovat barvy podzimu nebo hledat krásy zimy. Můžete vzdát hold zvířecí či rostlinné říši.

polstare

bonami, sada dvou povlaků na polštář Hapy Friday: 1. Living Dragonfly, 239 Kč, 2. Living Paradise, 229 Kč 3. Eucalyptus, 459 Kč 4. Boho Chic, 459 Kč 5. Zen Garden, 389 Kč


TIP OD KOCOURA

Velkou výhodou bytových textilií je také jejich snadná údržba. Jako majitelé tří chlupáčů to u kocoura dokážeme skutečně ocenit. Bytové textilie, hřejivé deky a pelíšky se navíc líbí i chlupáčům. Pochopitelně, teplo je základem každého domova. Teplo, to je život.


SVĚTLO, KTERÉ ČARUJE S ATMOSFÉROU

Každý z nás nemá to štěstí, aby mu interiér dokonale prosvětlovalo přirozené světlo. Slunečních paprsků se navíc nedostává během celého roku rovnoměrně. Chybí zvláště v těch pochmurných dnech, kdy jsou nejvíc potřebné. Co s tím?

Když není dost přirozeného světla, přichází na řadu interiérové osvětlení, svítidla a lampičky. Stejně jako textilie ani svítidla a lampy nejsou jen technickou záležitostí, představují také nápaditou dekoraci, designový prvek, který dotváří celkový dojem z daného interiéru.

inspirace-2

bonami: 1. Zlatá stolní lampa Markslöjd Storm, 1299 Kč 2. Zlatá stolní lampa s bílým stínidlem Markslöjd Ruby, 1299 Kč 3. Stolní lampa Versa Triplet, 899 Kč 4. Bílá stolní lampa Markslöjd Kullen, 1549 Kč 5. Měděná stolní lampa Markslöjd Hammer, 1049 Kč 6. Stolní lampa Cat, 529 Kč 7. Stolní lampa Butterflies, 529 Kč 8. Stolní lampa Kitten, 529 Kč


Atmosféru dokáže během mžiku změnit také romantické světlo svíček. K dispozici je široká paleta různých stylů, tvarů a barev svíček, že s nimi můžete čarovat podle nálady.

Svíčky, světla a lampy spolu můžou hrát ve vzájemné harmonii s bytovými textiliemi. Společně zaplní domov zářivým světlem, které zahřeje u srdce.

MAGIE SVĚTLA A BAREV

Světlo výrazně ovlivňuje vnímání prostoru. Jen si představte, jak budete daný prostor vnímat za úplné tmy a jak bude působit zalitý slunečními paprsky. Světlo, jeho intenzita a typ, jde ruku v ruce s barevným řešením.

 • Je obecně známé, že světlé barvy prostor zvětšují, zatímco tmavé barvy ho opticky zmenšují, usazují. Co je vám příjemnější?
 • Existují také studené barvy, které skutečně působí chladivě, zatímco teplé barvy pocitově hřejí. Obdobně působí i materiály.
 • Zmiňované textilie vzbuzují hřejivý pocit, stejně funguje i dřevo, zatímco kov, sklo nebo lakované povrchy se pojí s pocity chladu.

Abyste svůj domov rozzářili hřejivými barvami, mějte na paměti jedno základní pravidlo: “Všeho moc škodí.”

FANTAZIE KLIDU A POHODY

 • Můžete kombinovat různé tvary, styly a barvy.
 • Můžete si hrát s kontrastem.
 • Můžete prosvítit interiér výraznými barvami, avšak vždy jen v detailech jako je třeba onen polštářek, lampička, váza nebo jiná dekorace.

Převládat by však měly jemné tóny a decentní barvy. Ty totiž zbytečně nedráždí naše smysly, naopak zklidňují emoce a dávají prostor ke uvolnění. Ruchu je v současném světě až moc. Domov by měl být tou oázou, kam si přijdete odpočinout a načerpat nové síly.

Od kocoura přejeme do všech domovů hodně sil a hlavně toho klidu.


 Zdroj ilustračního obrázků: Instagram fengshui_living

© 2016 – 2017 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. 

Zaslouží si tento článek hodnocení? Stačí jeden klik! Kolik radosti udělá!

[ratings]

 

sdileni3

Radka Křivánková

Radka Křivánková

Content Manager & redaktor at U KOCOURA DOMA
Mám ráda, když jsem obklopena těmi, které mám ráda. Jsou to mé kočky, tedy kocour a kočka, taky pes. Líbí se mi, když mám kolem sebe věci, které se mi líbí. Nabízím inspiraci pro šťastný domov, a spokojenost. Kdo jsem? Jsem obyvatel planety Země, obdivovatel přírody, nadšený chovatel, pěstitel, bylinkář nebo aromaterapeut. Jsem také redaktor, kreativec nebo stratég. Mojí profesí je Content marketing. Jednoduše tvořím obsah, nejenom na webu U KOCOURA DOMA.
Radka Křivánková

1 názor na “2 klíče k útulnému bydlení: světlo a teplo”

 1. Stanislava

  Dobrý den,
  co se tyce toho svetla a tepla – tu /REKLAMA ODEBRÁNA/ jsem narazila na ty biokrby
  zaujal me ten druhy jak stoji sam v prostotu, prijde mi to jako dobra dekorace a zaroven funkcni
  nemuze to byt ale trochu nebezpecne?
  dekuji

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *