2 klíče k útulnému bydlení: světlo a teplo

Doma – to je místo, kde se cítíme příjemně. Je úplně jedno, že každý máme svůj styl, který se odráží i v tom, co pro nás ono čarovné doma znamená. Je jedno, jak konkrétní domov vypadá. Pocity pohody by měly být vlastní každému bydlení. Tyto pocity jednoznačně souvisí s pohodlím. Skutečný domov je útulný. Jak toho dosáhnout? Kde se vlastně pocity pohody berou?

Bytové doplňky mají magickou moc

I malé věci mohou mít velký význam. Atmosféru v interiéru dotvářejí jemné prvky, kterým často nepřikládáme pozornost. Společně však dávají bydlení finální ráz. Jde o střípky, ze kterých se nakonec skládá onen celkový dojem z prostoru. Zajišťují ho především dva klíčové kousky celé skládačky s názvem domov. Jde o teplo a světlo. Tak jednoduché to je.

Teplo a světlo jsou nezbytným předpokladem k tomu, abychom se doma cítili jako doma. Představují základní parametry útulného domova. Jak si domov v praxi zútulnit? Nejde o žádné složité triky, prostě ho naplňte světlem a prohřejte ho…

Jednoduše ušité kouzlo domova

Rozhodně vás nenabádáme k tomu, abyste bourali zdi, přidávali okna nebo pracně přemísťovali nábytek. Rozzářit interiér jde často mnohem snadněji, než by se mohlo zdát. Pomůžou především bytové textilie.

Tím, co odděluje nás domov od okolí, nejsou okna, ale záclony a závěsy. Na jedné straně pouštějí dovnitř dostatek světla, na druhé jsou bariérou, která nám zajišťuje klid od ruchu vnějšího světa. Spolu s dalšími bytovými textiliemi jako jsou přehozy, deky, pokrývky, polštáře, prostírání nebo i koberce se starají také o příjemné teplo domova a hřejivou atmosféru.

Bytové textilie patří ke každému domovu, ať už má jakoukoliv podobu. Jsou variabilní, nabízejí nespočet materiálů, barev, vzorů a stylů. Umožňují hrát si s různými náladami a emocemi. Dají se jednoduše obměňovat. S nimi se mění vzhled celého interiéru. Ano, to bytové textilie opravdu dokážou. Díky bytovým textiliím také můžeme vítat květy jara, vyznat lásku sluncem zalitému létu, obdivovat barvy podzimu nebo hledat krásy zimy. Můžete vzdát hold zvířecí či rostlinné říši.

TIP OD KOCOURA

Velkou výhodou bytových textilií je také jejich snadná údržba. To ocení zejména majitelé chlupáčů, jako je kočka nebo pes, kteří žijí v bytě. Bytové textilie, hřejivé deky a pelíšky se navíc líbí i chlupáčům. Pochopitelně, teplo je základem každého domova. Teplo, to je život.

Světlo, které čaruje s atmosférou

Každý z nás nemá to štěstí, aby mu interiér dokonale prosvětlovalo přirozené světlo. Slunečních paprsků se navíc nedostává během celého roku rovnoměrně. Chybí zvláště v těch pochmurných dnech, kdy jsou nejvíc potřebné. Co s tím?

Když není dost přirozeného světla, přichází na řadu interiérové osvětlení, svítidla a lampičky. Stejně jako textilie ani svítidla a lampy nejsou jen technickou záležitostí, představují také nápaditou dekoraci, designový prvek, který dotváří celkový dojem z daného interiéru. Atmosféru dokáže během mžiku změnit také romantické světlo svíček. K dispozici je široká paleta různých stylů, tvarů a barev svíček, že s nimi můžete čarovat podle nálady. Vedle klasických svíček z parafínu (tedy ropy) jsou k dispozici i přírodní svíčky ze sojového či řepkového oleje. Ekologické svíčky využívají přírodní vosk i přírodní vůně, nesou tak skutečné terapeutické účinky, na rozdíl od chemických vůní, které jsou často zdraví nebezpečné.

Svíčky, světla a lampy spolu můžou hrát ve vzájemné harmonii s bytovými textiliemi. Společně zaplní domov zářivým světlem, které zahřeje u srdce.

Magie světla a barev

Světlo výrazně ovlivňuje vnímání prostoru. Jen si představte, jak budete daný prostor vnímat za úplné tmy a jak bude působit zalitý slunečními paprsky. Světlo, jeho intenzita a typ, jde ruku v ruce s barevným řešením.

 • Je obecně známé, že světlé barvy prostor zvětšují, zatímco tmavé barvy ho opticky zmenšují, usazují. Co je vám příjemnější?
 • Existují také studené barvy, které skutečně působí chladivě, zatímco teplé barvy pocitově hřejí. Obdobně působí i materiály.
 • Zmiňované textilie vzbuzují hřejivý pocit, stejně funguje i dřevo, zatímco kov, sklo nebo lakované povrchy se pojí s pocity chladu.

Abyste svůj domov rozzářili hřejivými barvami, mějte na paměti jedno základní pravidlo: Všeho moc škodí.

Fantazie klidu a pohody

 • Můžete kombinovat různé tvary, styly a barvy.
 • Můžete si hrát s kontrastem.
 • Můžete prosvítit interiér výraznými barvami, avšak vždy jen v detailech jako je třeba onen polštářek, lampička, svíčka, váza nebo jiná dekorace.

Převládat by však měly jemné tóny a decentní barvy. Ty totiž zbytečně nedráždí naše smysly, naopak zklidňují emoce a dávají prostor ke uvolnění. Ruchu je v současném světě až moc. Domov by měl být tou oázou, kam si přijdete odpočinout a načerpat nové síly.

Literatura: 

 • Boháčková, J. a kol.: Průvodce bytového designéra. Praha: Edika, 2013. ISBN: 978-80-266-0360-3
 • Hradecká, J. a kol.: Škola interiérového designu: pro všechny, koho zajímá dobré bydlení. Praha: Grada, 2013. ISBN: 978-80-247-3559-7
 • Hála, B.: Interiér. Praha: Grada, 2009. ISBN: 978-80-247-3216-9

Internet:

/1/ Kalousová, A.: Vytváření iluzí – to jsou zrcadla v interiéru. Designlive.cz [online]. Praha: STARCON design, 20. července 2016 [cit. 2017-03-01]. Dostupné z: http://www.designlive.cz/clanek/vytvareni-iluzi-to-jsou-zrcadla-v-interieru-16-07-20

/2/ Magické hrátky se zrcadlem v interiéru. Deník.cz [online]. Praha: VLTAVA LABE MEDIA, 20. září 2017 [cit. 2017-09-20]. Dostupné z: Zdroj: https://www.denik.cz/dum-a-byt/magicke-hratky-se-zrcadlem-v-interieru-20170920.html

/3/ Libuše, B.: Zrcadlo v interiéru jako účelný doplněk i dekorace. Dům a zahrada. [online]. Praha: VLTAVA LABE MEDIA, 26. listopadu 2019 [cit. 2019-11-26]. Dostupné z: https://www.dumazahrada.cz/clanek/zrcadlo-v-interieru-jako-ucelny-doplnek-i-dekorace.html

/4/ Zrcadla zvětší prostor a prosvětlí interiér. Jaké si vybrat, kam jej umístit a jak jej udržovat? Luxorio.cz [online]. Luxorio.cz, 18. října 2020 [cit. 2020-10-18]. Dostupné z: https://www.luxorio.cz/magazin-o-bydleni/zrcadla-zvetsi-prostor-a-prosvetli-interier/

/5/ Lachoutová, Š.: Jak kombinovat barvy v interiéru? Řiďte se pravidlem 60–30–10. Stavebnictví3000.cz [online]. Hradec Králové: VEGA spol. s r.o., 29. září 2021 [cit. 2021-09-29]. Dostupné z: https://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/jak-kombinovat-barvy-v-interieru-ridte-se-pravidlem-60-30-10

/6/ Kovandová, K.: Nafoukněte malý interiér pomocí barev: Které se na to hodí? Proženy.cz [online]. Praha: Seznam.cz, 25. května 2021 [cit. 2021-05-25]. Dostupné z: https://www.prozeny.cz/clanek/nafouknete-maly-interier-pomoci-barev-ktere-se-na-to-hodi-72308

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Zrcadla v interiéru dokážou divy

Nejenom to pohádkové zrcadlo, každé jediné zrcadlo má kouzelnou moc. Zrcadlo v interiéru umí doslova čarovat, zvětšuje a prosvětluje prostor. Jenom si trochu vyhrát!

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (2 votes)

1 názor na “2 klíče k útulnému bydlení: světlo a teplo”

 1. Stanislava

  Dobrý den,
  co se tyce toho svetla a tepla – narazila jsem na biokrby, zaujal me ten, který stoji sam v prostotu, prijde mi to jako dobra dekorace a zaroven funkcni.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.