Květnový úplněk provází polostínové zatmění Měsíce

Plný měsíc 5. května 2023 mírně ztmavne. Při východu Měsíce krátce po 20. hodině bude měsíční kotouč na levém okraji mírně tmavší. Již dle popisu jde o nevýrazný úkaz, Měsíc v úplňku navíc v té době bude nízko nad obzorem. Ve stejném termínu jako je květnový úplněk přitom také vrcholí meteorický roj Éta-Aquaridy. A jsou tu také planety v čele s Venuší…

Jak bude úplněk vypadat?

„Měsíc bude v době svého východu procházet blízko plného zemského stínu a bude se tak zdát, jako by byl mírně začazený sazemi ze svého levého okraje,“ uvádí astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.

Kam se dívat?

Měsíc v době polostínového zatmění bude nad jihovýchodním obzorem. Pro pozorování je proto třeba především nerušený výhled a samozřejmě dobré počasí. Maximální zatmění přitom nastane již v 19:23 hodin, to však bude ještě Měsíc pod obzorem. Na území Česka Měsíc vychází asi za půl hodiny po maximu, lepší podmínky pro pozorování tak budou více na východě, kde bude Měsíc vycházet dřív.

Kdy se dívat?

„Měsíc bude vycházet na 50. rovnoběžce a 15. poledníku ve 20:26, a tedy až hodinu po maximální fázi (v jiných částech ČR se to bude lišit v minutách). To opět ztíží pozorování úkazu,“ upozorňuje Astronomický ústav Akademie věd ČR na svém Facebookovém účtu.

Intenzivnějšího částečného zatmění Měsíce se dočkáme 228. října, kdy bude viditelné po celou dobu, tedy i v maximu. Květnové zatmění se však kryje s meteorickým rojem Éta-Aquaridy, které vrcholí právě v době úplňku. Jenže právě měsíční svit jejich pozorování narušuje. A stejně jako zatemněný měsíc se i padající hvězdy budou schovávat za obzorem. Vylétají totiž ze souhvězdí Vodnáře, které je v tomto období nízko nad obzorem.

Přesto i květen nabízí příjemnou nebeskou podívanou, především planety Venuše, Mars, Jupiter a Saturn, které si navíc dají na konci května vesmírné dostaveníčko.

Májová obloha rozzářená Venuší

Májové noční nebe v květnu patří v první řadě Venuši. Planeta, nazývaná také příhodně Večernice, vychází jako jedna z prvních hvězd. Po Měsíci je to také nejjasnější vesmírné těleso na nebi. Květen 2023 pozorování Venuše přeje, ta totiž zapadá neobvykle pozdě, až kolem půlnoci. Na nočním nebi se přitom během května pomalu dostává vzhůru, a tak se přibližuje planetě Mars, která zase míří dolů směrem k Venuši. Nejbližší setkání planety čeká v období kolem 2. až 24. května 2023.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.