Třetí sobota v únoru má připomínat nejvíce nelegálně pašované živočichy světa. Jde o luskouny, starobylou skupinu bezzubých šelem, kteří připomínají oživlé šišky. Světový den luskounů upozorňuje na jedinečnost těchto unikátních savců s tělem pokrytým šupinami. Jako jediní ze všech živočichů na planetě nemají tělo pokryté chlupy.
Šupiny luskounů: Z brnění zkázou
Právě díky šupinám připomínají luskouni draky a přitahují pozornost, bohužel i pozornost alternativní medicíny. Luskouni jsou pro svůj výjimečný vzhled mytologických tvorů po tisíce let využívání v tradiční medicíně jako lék na všechno. Jejich šupiny fungují jako brnění, jenže mimořádná odolnost v přírodě se jim stala osudnou ve světě lidí. Ti si tuto odolnost skrze šupiny luskounů chtějí vzít pro sebe. To vede k enormní poptávce po těchto mírumilovných zvířatech, kteří se v případě nebezpečí schoulí do klubíčka a vůči člověku jsou tak naprosto bezbranní. Maso luskounů je navíc považováno za delikátní pochoutku, což ještě podporuje jejich nelegální lov.
Jsou to však především přisuzované magické schopnosti, které luskouny podobně jako nosorožce přivedly na pokraj vyhynutí. Za posledních dvacet let klesla celosvětová populace luskounů o devadesát procent. Všech osm druhů luskounů je zařazeno na Červeném seznamu ohrožených druhů IUCN do kategorie ohrožený vyhubením, dva dokonce jako kriticky ohrožené. To nic nemění na tom, že jsou v jižní Asii i subsaharské Africe intenzivně loveni. Poptávka po luskounech bohužel přesahuje hranice jednotlivých států a kontinentů. Jak bylo řečeno, aktuálně není žádné jiné zvíře tak pašované jako luskoun.
Video: Přednáška v Zoo Ostrava: Luskouni, YouTube
Luskouni v Zoo Praha
Na Světový den luskounů nezapomíná ani Zoo Praha, která ho tradičně pojí s bohatým programem pro veřejnost. „Přestože Světový den luskounů zvyšuje povědomí o jejich ohrožení, pokrok v ochraně je stále příliš pomalý. V Zoo Praha se proto snažíme pomoci chránit luskouny různými způsoby hned v několika zemích. V Kamerunu podporujeme strážce chráněných území a v rámci projektu Toulavý autobus se snažíme o omezení lovu osvětou a vzděláváním místních obyvatel. V Laosu a na Sumatře se zase finančně podílíme na výstavbě a chodu záchranných stanic pro luskouny zabavené pytlákům,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
V Zoo Praha se navíc chystají na dvojici luskounů, která se sem v březnu přistěhuje ze zoologické zahrady z tchajwanské metropole Tchaj-pej. Chovný pár bude k vidění v expozici Indonéská džungle. Zatím je v Evropě jediná zoo, kde luskouny chovají, Zoo Praha se stane druhou.
Literatura
- Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
- Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
- Úžasná zvířata a jejich superschopnosti. Praha: Fragment, 2020. ISBN: 978-80-253-4713-3
Internetové zdroje
/1/ V Asii delikatesa i údajný lék. Kvůli pytláctví populace luskounů za posledních 20 let rapidně klesla. ČeskáTelevize.cz [online]. Praha: Česká televize, 20. února 2019 [cit. 2022-02-24]. Dostupné z: https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2738963-v-asii-delikatesa-i-udajny-lek-kvuli-pytlactvi-populace-luskounu-za-poslednich-20-let
/2/ Zoo Praha se těší na luskouny krátkoocasé – bude je chovat jako druhá zoologická zahrada v Evropě. Kudyznudy.cz [online]. Praha: EMPRESA MEDIA, 14. prosince 2021 [cit. 2022-02-24]. Dostupné z: https://www.kudyznudy.cz/aktuality/zoo-praha-se-tesi-na-luskouny-kratkoocase-bude-je
/3/ Maděrová, A.: Světový den Luskounů v Zoo Praha. ZooPraha.cz [online]. Praha: Zoologická zahrada Praha, 17. února 2022 [cit. 2022-02-24]. Dostupné z: https://www.zoopraha.cz/aktualne/akce-v-zoo-praha/13323-svetovy-den-luskounu-v-zoo-praha
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Únor patří i vzácným savcům se vzhledem draků. Připomínáme si Světový den luskounů
Třetí sobota v únoru má připomínat nejvíce nelegálně pašované živočichy světa. Jde o luskouny, starobylou skupinu bezzubých šelem, kteří připomínají oživlé šišky. Světový den luskounů upozorňuje na jedinečnost těchto unikátních savců s tělem pokrytým šupinami.
Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…
Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce…
Tymián je typická středomořská bylinka, která má ráda slunce a sucho. Nedostatek vody kompenzuje vysokým…