5 pravidel pro umístění zahradní lavičky

Uvažujete nad zahradní lavičkou? Vybíráte tu pravou pro svoji zahradu nebo hledáte místo, kam ji umístit? Pomůžou vám naše tipy.

Ani ta nejmenší zahrada by neměla postrádat zahradní lavičku. Jedná se o základní doplněk každé zahrady. V současné době je nabídka zahradních laviček natolik pestrá, že si jistě každý vybere tu svou. Problém může nastat při umísťování lavičky. Pokud hledáte pro zahradní lavičku to nejlepší místo, budou se vám hodit naše pravidla. Tady jsou!

1. Lavička by měla být dostupná

Ještě než začnete přemýšlet nad tím, kam se zahradní lavička hodí, zvažte, kde ji nejvíc využijete. Zahradní lavička je nejenom designovým prvkem, ale také funkčním prvkem každé zahrady. Jde o posezení. Aby lavička mohla fungovat jako posezení, musí být umístěna na dostupném místě.

 • Lavička jistě najde využití poblíž záhonků, tam, kde pracujete.
 • Uplatní se však také na místě, kde na zahradě relaxujete.
 • Zkrášluje vaši zahradu jezírko nebo potůček? Postavte poblíž lavičku, ať si můžete vychutnávat šumění a krásu vody plnými doušky.
 • Lavička se bude vyjímat také u brány do zahrady. Nepřímo může zvát k posezení sousedy, jak bývalo zvykem v dřívějších dobách. Na druhé straně můžete posezení umístit poblíž hned vedle domu jako vaše osobní letní útočiště.
 • Pokud máte na zahradě terasu nebo zahradní altánek, posezení by v něm určitě nemělo chybět. A toto posezení může nabízet právě zahradní lavička.

Přemýšlejte také o výhledu, který vám lavička poskytne. Bude vám příjemný?

2. Lavička by měla plnit svůj účel

 • Chcete lavičku proto, abyste na ni mohli poklábosit se sousedy?
 • Má být lavička součástí místa osobního rozjímání a snění?
 • Budete na lavičce odpočívat od práce na zahradě?
 • Nebo na lavičce budete sebe a svého partnera rozmazlovat úžasným bylinkovým čajem?

Pokud najdete hlavní účel, kterému bude sloužit vaše lavička, najdete spíše i její místo na zahradě. Těžko budete na lavičku chodit s horkým čajem přes celou zahradu, kamenné schůdky a mostek zahradního jezírka. Zapadlá lavička však na druhé straně určitě vyhoví vašim požadavkům na soukromí a intimitu.

3. Lavička by měla být pohodlná

Můžete si vybrat dřevěnou lavičku, kovovou lavičku, plastovou lavičku nebo třeba kamennou lavičku. Lavička by však svým designem měla odpovídat stylu vaší zahrady. Ať již bude vypadat jakkoli, vždy by však měla být i pohodlná.

 • Aby se na lavičce skutečně příjemně sedělo, měla by mít pevný podklad. Lavička by měla stát tam, kde bude stát pevně.
 • Místo by mělo být také pohodlně dostupné. Pokud se k lavičce budete dostávat přes nánosy bláta, o pohodlí se jistě nedá mluvit.
 • Důležité je, aby posezení bylo zezadu chráněné. Jenom pokud je za lavičkou zídka, clona, strom, keře či vysoké květiny, budete se moci skutečně zklidnit. Pokud máte za sebou volný prostor, podvědomě budete cítit ohrožení a nikdy se hluboce neuvolníte. Tak hovoří psychologické poučky.

4. Lavička by měla být součástí svého okolí

Lavička dotváří atmosféru zahrady. S její pomocí můžete vykouzlit příjemná relaxační zákoutí nebo podpořit styl vaší zahrady. Aby tomu tak skutečně bylo, měla by být lavička umístěna ve společností zeleně, květin a zejména keřů.

Ideální je polostín tak, abyste si lavičku užili i v parném létě.

Stín lavičce zajistí i vzrostlé stromy. Ideální jsou kruhové lavičky kolem kmene stromu. Pak se můžete posadit právě do chladivého stínu, anebo na dosah hřejivým slunečním paprskům – dle toho, co vám právě vyhovuje. Stejnou funkci bude mít i střecha pergoly či altánku. Možností je mnoho, záleží je na Vaší fantazii, vkusu a preferencích.

5. Praktická stránka nesmí stát v pozadí

Na některých místech bude lavička zatěžována více, na některých méně. Pokud ji nebude chránit zahradní altánek nebo pergola, vždy ji bude ohrožovat déšť nebo vítr. V závislosti na okolní zeleni se bude potýkat s pylem z květů nebo s padajícími listy. Lavička by proto měla být odolná. Odolností se vyznačují plastové lavičky, které však nenabízejí stabilitu, a tím ani zmiňovanou pohodlnost. Na rozdíl od kamenných laviček však není problém je při nepříznivém počasí sklidit. Dřevěné a kovové lavičky vykazují při kvalitním zpracování relativně dobrou odolnost a pyšní se i vyšší stabilitou (více o jednotlivých druzích laviček…).

Materiál lavičky předurčuje její funkční vlastnosti, ale pochopitelně by měl ladit i s okolním prostředím. Pokud tedy víte, zda budete mít lavičku plastovou, kamennou, dřevěnou nebo kovovou, snáze odhadnete, kam na zahradě lépe zapadne.

Nikde není psáno, že na zahradě musíte mít jen jednu lavičku. Možná na své zahradě máte míst vhodných pro lavičku více. Žádný problém. Zahradní lavičky jsou dnes natolik dostupné, že si jich klidně můžete pořídit hned několik. Nezřídka jsou také součástí zahradních setů, a tak si v jednom designu můžete obstarat nejenom lavičku, ale také zahradní křesla, stůl a jiný zahradní nábytek.

Kam zahradní lavičku rozhodně nedávat?

Tak, jako existují místa vhodná pro posezení, zahradní lavičku, altánek, gril apod., existují také místa, která pro posezení vhodná nejsou.

Rozhodně se nebudete cítit dobře například poblíž kompostu, jakkoli je pro zahradu prospěšný. Posezení vám dokáže zkazit nejenom zápach, ale také průvan nebo nadměrný hluk z blízké silnice.

Jistě máte na zahradě dost míst, kde se vaše lavička bude vyjímat bez negativních rušivých vlivů!

 

Literatura

 • Pari, I.: Potraviny známé neznámé: Jak se pěstují, odkud pochází a jak je připravit. Praha: B4U Publishing 2016. ISBN: 978-80-00-0423-6
 • Kohout, P.: Potraviny – součást zdravého životního stylu. Praha: Forsapi 2010. ISBN: 978-80-87327-39-5
 • Yifang, Z., Yingzhi, Y.: Jak využít pro zdraví potraviny a byliny: podle znalostí tradiční čínské medicíny. Praha: Argo, 2019. ISBN: 978-80-257-2839-0
 • Drgoncová, L.: Poselství potravin. Praha: Fontána, 2016. ISBN: 978-80-7336-837-1
 • Duke, J. A.: Průvodce světem léčivých potravin – Zelená lékárna. Praha: Anag, 2017. ISBN: 978-80-7554-091-1

Internetové zdroje

/1/ Česká chuťovka (oficiální web) [online]. Praha: SYMPEX GROUP, 2020 [cit. 2020-10-23]. Dostupné z: http://www.ceskachutovka.cz/

/2/ Sléha, J.: TISKOVÁ ZPRÁVA k výsledkům 12. ročníku soutěže „ČESKÁ CHUŤOVKA 2020“ NELEPŠÍ ČEŠTÍ POTRAVINÁŘI OPĚT OSVĚDČILI SVÉ VYNIKAJÍCÍ MISTROVSTVÍ [online]. Praha: SYMPEX GROUP, 2020 [cit. 2020-10-23]. Dostupné z: http://www.ceskachutovka.cz/index.php?id=2

/3/ Držitelé ocenění, seznam z webu Českáchuťovka.cz [online]. Praha: SYMPEX GROUP, 2020 [cit. 2020-10-23]. Dostupné z: http://www.ceskachutovka.cz/index.php?id=6

…a vlastní poznatky a zkušenosti

5 pravidel pro umístění zahradní lavičky

Stylová lavička by neměla chybět na žádné zahradě. Pokud si lámete hlavu s tím, kam zahradní lavičku umístit, přijde vám vhod 5 základních pravidel. Tady jsou!

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *