Temperament a povaha psa: Co ovlivňuje chování a výcvik psa? Co všechno by měl chovatel vědět?

Pes temperamentní

Na planetě nenajdeme více variabilní živočišný druh než je pes domácí. Nejrůznější psí plemena se na první pohled viditelně odlišují. Nejde však jen o velikost a stavbu těla, psí plemena definuje také rozličné chování, povahové rysy a temperament psa. Každý pes je přitom jedinečnou osobností. Stejně jako na světě nenajdeme dva stejné zástupce člověka, i jeho nejvěrnější přátelé jsou rozdílní. Každý pes je jedinečnou směsicí povahy, temperamentu a pudů. Charakter psa utváří mnoho faktorů a přispívá k němu i člověk, zejména v tom nejranějším období štěněte.

Úvodní foto: Pixabay.com

Začíná to u štěněte

Geny, které psa spojují se svými divokými předky v podobě vlků, hrají zajisté velkou roli, ovšem povaha psa je tvárná. Každé štěně se narodí s určitou genetickou predispozicí, ale jeho povaha není definitivní. Ihned po narození se začíná charakter psa utvářet, především dle hierarchie štěňat ve vrchu. Pozice vůči sourozencům i vztah k matce se otiskuje štěněti do mozku, aby tam zůstaly po celý život. Na chování psa v dospělosti se podepisuje i jeho kontakt jako štěněte s lidmi, nejenom s členy vlastní rodiny, ale i cizími lidmi.

Německá chovatelka, cvičitelka a psí psycholožka Antje Hebel ve své knize Výcvik psa podle jeho temperamentu dokonce zmiňuje, že v utváření povahy psa hraje roli také podoba výběhu štěňat. Měří se i čas, kdy je štěně se svojí smečkou, a čas, kdy je pes sám. Počítají se i kontakty s jinými lidmi a jinými psy, jeho tělesná aktivita, ale i mentální práce. To vše jsou faktory ovlivňující chování psa, ať již ve věku štěněte, dospělého, nebo psího seniora. Chování štěněte i psa se vždy odvíjí od vztahu se svým chovatelem, pánem a rodinou.

Pes: Jak prospívá našemu zdraví?

Video: Margit Slimáková: Jak pes prospívá zdraví? (Youtube)

Pes vnímá vše kolem sebe

Pes registruje vše kolem sebe mnohem citlivěji než člověk. A také na své okolí reaguje, často k údivu svého člověka. Pes intuitivně vnímá i náladu a rozpoložení svého pána a také se tomu přizpůsobuje. Registruje silné, ale i slabé stránky svého chovatele, které pak využívá ve svůj prospěch. Více než logika psa ovládají instinkty a pudy.

Nezávisle na životních zkušenostech a prožitcích psa se dle Antje Hebel dají identifikovat tři základní charakterové typy psa. Do jedné z nich se dá zařadit každý pes a jen jediná je pro spokojené soužití se psem žádoucí…

Pes může být dle psí psycholožky pasivní, aktivní, anebo neutrální.

REKLAMA

Nativia

Pasivní, aktivní a neutrální pes

Pes může mít svoji hlavu. Neústupně si ve smečce prosazuje své zájmy, ochota ke spolupráci je nulová. Pro chovatele se může pes jevit jako hluchý a slepý. Psí psycholožka takového psa označuje za pasivního. Svůj klid má rád nade vše, usiluje o něho všemi prostředky včetně vrčení a kousání. Projevuje se přitom také jeho strach, strach z nových situací, nových prostředí, nových lidí nebo psů. Takový pes nebere člověka jako vůdce, to je zásadní chyba. Výcvik by měl psa zařadit do smečky a pevně stanovit jeho postavení ve smečce, musí začít respektovat člověka jako vůdce. Pes tak získá jistotu, a mnoho problémů zmizí.

Pes od přírody potřebuje společnost a také místo ve svojí smečce. To platí i pro psa, který každým okamžikem tropí hlouposti. Hyperaktivní pes plný energie, který nesnáší nudu a neustále potřebuje nějaké podněty k zabavení. Tak lze popsat aktivního psa, který může trpět nejenom nudou, ale i strachem, stresem, pohlavním pudem nebo tělesnou bolestí. Hyperaktivita psa může mít různé příčiny. Je na chovateli, aby je odhalil a v rámci výcviku vyřešil. Pak se ze psa může stát neutrální pes, ani aktivní, ani pasivní, pes koncentrovaný na výcvik, nadšený z činnosti, ale i lenošení. K bezproblémovému chování psa vždy existuje cesta, bez trpělivosti, důslednosti a času chovatele to však nepůjde.

Odpovědnost chovatele

Každý pes je tvárný, jak zaznělo na začátku. Z každého psa se může stát pes vychovaný, ač to pro chovatele může být méně či více náročné. Výchova a výcvik psa je však klíčovou odpovědností chovatele, stejně jako zajištění základních životních potřeb psa. Zásadní je pitný režim a kvalitní strava, která ovlivňuje nejenom kondici a fyzickou stránku psa, ale i jeho psychiku. Stejně jako výchova a výcvik, ani výběr krmiva pro psa není jednoduchou záležitostí.

Čím širší je nabídka, tím těžší je vybrat to správné krmivo pro svého psa. Stále také platí, že každý pes je individuální a svědčí mu tak něco jiného. Při výběru krmiva je třeba zohlednit nejenom věk či velikost, ale také životní styl a případná zdravotní omezení konkrétního psa.

REKLAMA

TIP OD KOCOURA: GRANULE NATIVIA

České granule pro psy (a kočky), které respektují specifika psího organismu, založené na kvalitním mase a rýži. Takové granule najdete pod značkou Nativia, v několika produktových řadách, v dělení dle věku, velikosti a životního stylu psa.

Vysokým podílem bílkovin živočišného původu se Nativia řadí mezi přední značky na trhu, nejvyšší řada se navíc pyšní obsahem čerstvého masa. Granule pro psy a kočky Nativia navíc definuje konkrétní a jasné složení deklarované na každém obalu. Nativia si zakládá na transparentnosti, přehledných a detailních informacích o každých konkrétních granulích. Např.:

České granule s čerstvým masem Nativia REAL MEAT CHICKEN & RICE

Složení: kuřecí dehydrované maso 30 %, loupaná rýže 27 %, kuřecí maso v čerstvém stavu 42 % tj. v sušině 12 %, kuřecí tuk 10,5 %, jablečné výlisky, hydrolyzovaný lososový protein 4 %, cukrovarské řízky sušené, hydrolyzované kuřecí maso a játra 2,3 %, kvasinkový a sladový extrakt, lososový olej 1 %, uhličitan vápenatý, čekankový inulín, juka, glukosamin, chondroitin-sulfát. Analytické složky: hrubý protein 27 %, hrubé oleje a tuky 16 %, hrubá vláknina 2,5 %, hrubý popel 5,9 %, vápník 1,1 %, fosfor 0,9 %, sodík 0,28 %.

Nativia

Literatura

  • Hebel, A.: Výcvik psa podle jeho temperamentu. Praha: Grada, 2011. ISBN: 9788024734767
  • Kitchenhamová, K.: Pes – člen rodiny. Praha: Esence, 2020, ISBN: 978-80-242-6534-6
  • Bucksch, M: Jak správně krmit psa: Praktické rady a tipy na základě nejnovějších poznatků. Praha: Grada, 2018. ISBN: 978-80-2710-746-9

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Temperament a povaha psa: Co ovlivňuje chování a výcvik psa? Co všechno by měl chovatel vědět?

Nejrůznější psí plemena se odlišují na první pohled. Nejde však jen o velikost a stavbu těla, psí plemena definuje také rozličné chování, povahové rysy a temperament. To vše ovlivňuje také výcvik psa, přestože je každý pes jedinečnou osobností.

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Tento článek vznikl na základě spolupráce.

PES | GRANULE PRO PSA | ČESKÉ GRANULE | NATIVIA

Bullmastif

Nejistota, nervozita, neklid a další zásadní chyby ve výcviku psa

Není lehké si přiznat, že ne pes, ale chovatel stojí za neúspěchy při výcviku. Každý pes by měl ovládat alespoň základní povely, například bezpodmínečně, okamžitě a bez zaváhání přiběhnout na zavolání. Jenže v praxi narážíme na mnoho psů, kteří jako by povel ani neslyšeli. Nemusí to být tím, že by jim chyběl výcvik. Potíž nezřídka…

Co všechno ovlivňuje chování psa? Výchova půjde lépe, budete-li to vědět

Chování psa je z velké části založeno na výchově, které se mu dostává od svého chovatele. Avšak výchova rozhodně není jediným faktorem ovlivňujícím chování psa. Pochopit všechny faktory, základní psí instinkty a vzorce chování je předpokladem pro efektivní výchovu a výcvik psa. Chování psa je z velké části dáno jeho vrozenými dispozicemi, které si nese…

 

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *