Celé čtvrtstoletí zdobí Tančící dům roh Jiráskova náměstí a Rašínova nábřeží v Praze. Jeho neobyčejný vzhled budí celou tu dobu rozporuplné emoce. Přesto, či právě proto působí stavba Vlado Miluniće a Franka O. Gehryho jako turistický magnet. Přitahuje také pozornost odborníků, na poli architektury sklidil nejedno ocenění. Může se pochlubit i zařazením do desítky nejkrásnějších staveb světa.
Jak se počítá krása?
V žebříčku společnosti Rooftop Megastore, který publikoval list Daily Mail, se dům připomínající slavnou taneční dvojici Freda Astaira a Ginger Rogersovou umístil na skvělém devátém místě. Hodnocení krásy tentokrát mělo ryze matematický základ. Šlo o tzv. zlatý řez.
Matematické vyjádření krásy má podobu zlatého řezu, konkrétního poměru stran a kompozic. Když vědci z hlediska zlatého řezu zanalyzovali ta největší architektonická díla, mohli je objektivně seřadit od toho nejkrásnějšího. Tím se stala katedrála svatého Pavla v Londýně, která zlatému řezu dle výpočtů odpovídá z 72,28 procent. Hned na druhém místě se v žebříčku umístil moderní resort Marina Bay Sands, který vyrostl v Singapuru v roce 2010. Zlatý řez odráží z 70,88 procent. Bronzovou pozici obsadilo Westminsterské opatství v Londýně, které zlatému řezu odpovídá ze 70,5 procent.
Video: St Paul’s Cathedral, BBC London, YouTube
V první desítce nejkrásnějších staveb světa se dle zlatého řezu umístila jen tři novodobá díla. Tančící dům předběhla vedle Marina Bay Sands také budova Antonia Gaudího Casa Milà neboli La Pedrera v Barceloně z roku 1910. Zlatému řezu odpovídá z 68,64 procent, zatímco Tančící dům „jenom“ z 66,87 procent. Stále tzv. božskou krásu odráží více než například Velká pyramida v Gíze, pařížská Notre-Dame, chrám Sagrada Familia v Barceloně, Opera v Sydney nebo americký Bílý dům. Tyto světové stavby se v žebříčku matematické krásy umístily až za Tančícím domem.
Video: Tančící dům, The Dancing House Prague, YouTube
Žebříček nejkrásnějších staveb světa
- Katedrála sv. Pavla, Londýn (72,28 %)
- Marina Bay Sands, Singapur (70,88 %)
- Westminsterské opatství, Londýn (70,50 %)
- Ósacký hrad, Ósaka (70,38 %)
- Chrám Vasila Blaženého, Moskva (69,10 %)
- Casa Mila, Barcelona (68,64 %)
- Katedrála Santa Maria del Fiore, Florencie (67,52 %)
- Tádž Mahal, Ágra (67, 45 %)
- Tančící dům, Praha (66,87 %)
- Neuschwanstein, Bavorsko (63, 10 %)
Pozn.: V závorce je uvedená shoda se zlatým řezem v procentech.
Tančící dům a umění zvenčí i zevnitř
Dekonstruktivistická stavba měla svým dynamickým pojetím symbolizovat novou společnost, která se po sametové revoluci probudila z totalitní strnulosti. Architektonické umění přitom odkazuje na taneční um slavného filmového páru Freda a Ginger. Freda představuje mohutnější z věží, kterou navíc zdobí ocelová medúza. Společnost mu dělá ladná silueta Ginger, věže se skleněnou fasádou, vlající podobně jako sukně tanečnice. Doslova pod sukní je pak vchod do budovy.
Již Václav Havel chtěl stavbu, která zaplní mezeru po činžovním domě zničeném za války, vyplnit uměním a kulturou. Svého času bývalý prezident bydlel v sousedství a společně se slovinským architektem Vladem Milunićem plánoval, jak místo prodlouží kulturní linii vedoucí od Rudolfina přes Národní divadlo k Mánesu. To se nakonec opravdu povedlo, přestože první investor trval na komerčním využití budovy, která také byla v roce 1996 otevřena jako Nationale Nederlanden Building.
Nejenom zvenčí, také zevnitř je v současnosti Tančící dům propůjčen umění. Vedle kanceláří, konferenčních prostor, hotelu, restaurace nebo baru je v něm přístupná i umělecká galerie. Dům kultuře v duchu vize Václava Havla zpřístupnila společnost PSN, současný majitel.
„Jsme nadšeni, že se tento klenot stal před 8 lety součástí našeho portfolia. Vnímáme Tančící dům nejen jako budovu samotnou, ale jako jeden ze symbolů polistopadové svobody a demokracie. Těší nás proto, že má Tančící dům v souladu s odkazem Václava Havla široké využití, je otevřen veřejnosti, koná se v něm řada výstav, kulturních a společenských akcí,“ uvedl při příležitosti výročí 25 od otevření jednatel PSN Max Skala.
Není to jen Tančící dům
PSN dlouhodobě vytváří portfolio zajímavých nemovitostí, vedle Tančícího domu v něm našel své místo i legendární Metronom, Dům módy na Václavském náměstí nebo mrakodrap City Empiria, třetí nejvyšší budova v Česku. Společnost PSN přitom stále hledá další zajímavé stavby, které by její portfolio rozšířily. Více na www.psnkupuje.cz.
Video: Tančící dům, PSN, YouTube
Internet:
/1/ Thornhill, T.: The 50 most beautiful buildings in the world according to science and the ‚golden ratio‘ – and St Paul’s Cathedral takes No1 spot, ahead of The White House in 17th place. Dailymail.co.uk [online]. London: Associated Newspapers, 18. března 2021 [cit. 2021-07-04]]. Dostupné z: https://www.dailymail.co.uk/travel/travel_news/article-9376297/The-worlds-beautiful-buildings-according-science-St-Pauls-Cathedral-thats-No1.html
/2/ Tančící dům slaví 25 let, stal se jednou z ikonických staveb Prahy. PSNkupuje.cz [online]. Praha: PSN, 20. června 2021 [cit. 2021-07-04]. Dostupné z: https://psnkupuje.cz/clanek-blogu/25let-tancici-dum
/3/ Léblová, K.: Tančící dům slaví 25 let od otevření. Veřejnosti se zpřístupní technické zázemí. Novinky.cz [online]. Praha: Borgis, 18. června 2021 [cit. 2021-07-04]]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/bydleni/clanek/tancici-dum-slavi-25-let-od-otevreni-verejnosti-se-zpristupni-technicke-zazemi-40363484
/4/ Tančící dům. Kudyznudy.cz [online]. Praha: EMPRESA MEDIA, 2021 [cit. 2021-07-04]]. Dostupné z: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/tancici-dum
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Kontroverzní Tančící dům je v desítce nejkrásnějších staveb světa
Tančící dům na rohu Jiráskova náměstí a Rašínova nábřeží v Praze budí rozporuplné emoce. Přesto, či právě proto působí stavba Vlado Miluniće a Franka O. Gehryho jako turistický magnet. Přitahuje také pozornost odborníků, na poli architektury sklidil nejedno ocenění. Může se pochlubit i zařazením do desítky nejkrásnějších staveb světa.
Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…
Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.
Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.
Tento článek vznikl na základě spolupráce.