Sysel je kriticky ohroženým druhem a jedním z nejvzácnějších savců Evropy. Původní stepní druh se rozšířil i do našich končin, aby ho moderní zemědělství přivedlo na pokraj vyhynutí.
V Česku aktuálně žije jen několik tisíc syslů, převážně v malých koloniích. Výjimkou je syslí kolonie na Radouči, již proslulé louce u Mladé Boleslavi. Syslí kolonie mají i na Slovensku, jedna z nich se nachází v Národním parku Muránska planina na středním Slovensku. Zatímco ještě na jaře zde syslové bavili nadšené turisty, v červnu se o slovo přihlásil vydatný déšť.
Syslí štěstí v neštěstí
S přívalovými dešti se v polovině června nepotýkají jen lidé, ale také zvířata. Velká voda se prohnala například i Zoo Praha, dle ředitele zoo jsou však všechna zvířata v pořádku. Takové štěstí neměli syslové na Slovensku ze sysloviště Biele vody pri Muráni. Stovky syslů tam kvůli vodě uhynulo. Stovky syslů se však podařilo zachránit.
Dle občanského sdružení Živá planina bylo zachráněno asi 500 syslů. Lidé ze sdružení mají s přívalovými dešti své zkušenosti, a tak při průtrži vždy chodí syslí louku kontrolovat. Tentokrát dobrovolníky zvířata opravdu potřebovala. Ztuhnutá zvířata už čekala na nejhorší, do života je mohlo dostat jedině teplo. Promočené sysly lidé umístili do prázdných včelích úlů a automobilů, aby se usušili a probrali.
Všichni přeživší syslové byli úspěšně propuštěni. Měli jsme 220 syslíkov převážně ve včelích úlech, po 15 až 25 kusech dohromady. Čtyři specialisté auto milovali a dobrovolně se jim odtamtud nechtělo. Zřejmě vědí, že jim tam záplavy nehrozí.
Společně se nám podařilo pomoci více než 500 syslíkom. Jen jeden z těch, kteří se nám dostali do rukou živý, nepřežil. Na pastvě to vypadalo, že se nic nestalo. Jen chrastítka byla známkou toho, že tomu tak není. Kyslík jim však během dne obnovoval díry a večer už byla idylka.
Akční hlodavci po vypuštění se okamžitě pustili do práce a začali obnovovat své zničené nory. O výsledku záchrany informovalo sdružení Živá krajina na sociálních sítích.
Národní park Muránska planina
Tak jako v Česku máme Radouč, když se řekne syslí louka na Slovensku, okamžitě se vybaví Muránska planina. Slováci místo nazývají Sysľovisko Biele vody pri Muráni. V zdejším národním parku patří syslové k největším atrakcím. Možnost vidět vzácného sysla, který je přirozeně velmi plachý, navíc v bezprostřední blízkosti a v takovém počtu je zážitek pro každého.
Video: Muránska planina (dokument), Youtube
Muránska planina je národním parkem od roku 1997. Na více než dvaceti hektarech se rozkládá jižně od Nízkých Tater a horního Hronu. Hranice mu vytyčují města Muráň, Brezno, Tisovec a Červená Skala. Charakteristický je tady volný chov koní, krasové útvary a pralesovité lesní porosty. Rostou zde původní dřeviny, které se ve složení nezměnily celé stovky let, pocházejí z dob prvního osídlení člověkem. To sysel byl do zdejší lokality Bílé vody vysazen. Původně pochází z různých míst Slovenska, ve velkém se přestěhoval zejména z letiště v Košicích, kde ohrožoval leteckou dopravu.
Video: Sysloviště u Bílé vody na Muráni (Youtube)
Literatura
- Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
- Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
Internet:
/1/ Živá planina (oficiální web) [online]. Ratkovské Bystré: Živá planina, 2020 [cit. 2020-06-18]. Dostupné z: https://zivaplanina.sk/
/2/ Sysľovisko Biele vody pri Muráni (oficiální web) [online]. Revúca: Správa NP Muránska planina, 2020 [cit. 2020-06-18]. Dostupné z: http://npmuranskaplanina.sopsr.sk/navstevnici/sysel-pasienkovy/
/3/ Veselá, K.: Muránska planina: neznámý kraj Slovenska. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, 7. srpna 2007 [cit. 2020-06-18]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/muranska-planina-neznamy-kraj-slovenska.A070803_115608_igsvet_tom
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Velkou vodu zažili i syslové od Bílé vody při Muráni
Vzácní syslové žijí v Česku jen v několika, převážně v malých koloniích. Výjimkou je syslí kolonie na Radouči. Syslí kolonie mají i na Slovensku, tu největší v Národním parku Muránska planina. Nazývají ji Sysloviště při Bílé vodě. V červnu 2020 však té vody bylo kvůli přívalovým dešťům až moc.
Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…