Světový den tučňáků v Zoo Praha

Světový den tučňáků připadá oficiálně na 25. dubna. Dubnové dění v roce 2020 však zásadně poznamenal Covid-19. Zoo Praha byla v té době nuceně zavřená, a tak se oslavy v Tróji přesunuly na září. Náhradní oslava má termín 19. září a láká na bohatý program, který seznámí s tučňáky z celého světa i skupinou tučňáků Humboldtových, kteří jsou doma v Praze. Nebudou přitom pochopitelně chybět ani letošní mláďata tučňáků.

Úvodní foto: Pixabay.com

Den tučňáků – Krmení tučňáků – Chov tučňáků v Zoo Praha – Tučňák Humboldtův

Den tučňáků startuje v deset

Den tučňáků v Zoo Praha 19. září 2020 se tučňákům věnuje od rána až do odpoledních hodin, oblíbené krmení tučňáků doplní i soutěže pro děti, workshopy nebo přednáška o chovu tučňáků.

Již od deseti hodin probíhá zábavně edukační program. Je připraveno několik stanovišť, kde se návštěvníci seznámí se životem tučňáků ve volné přírodě a příčinami jejich ohrožení. Jde o znečištění nebo konfrontaci s invazivními druhy. Program probíhá až do 16 hodiny, kreativní workshop, který také startuje v deset pak ještě o půl hodiny déle. V rámci workshopu si návštěvníci budou moct složit a vybarvit 3D omalovánku tučňáka z komponentů získaných v rámci her a soutěží. Soutěže pochopitelně ocení zejména děti, stejně jako celoroční soutěž Dny zvířat v Zoo Praha. Propojuje všech dvanáct oslav Dnů zvířat soutěžním pasem. Do toho se lepí soutěžní samolepky s tematikou daného zvířete. Tentokrát jde o tučňáky.

Krmení tučňáků Humboldtových

Video: Krmení tučňáků v Zoo Praha (Youtube)

Krmení tučňáků

V 11 a 15 hodin v dolní části areálu Zoo Praha, v Pavilonu tučňáků proběhne komentované krmení tučňáků Humboldtových (Spheniscus humboldti). Podávat se budou mořské ryby, které jsou standardní složkou jídelníčku pražských tučňáků. Ryby se tučňákům ještě přisolují a doplňují vitamíny a minerálními látkami.

Chov tučňáků v Zoo Praha

Zoo Praha chová tučňáky Humboldtovy už od začátku 60. let 20. století. Dnes se řadí k úspěšným evropským chovatelům, může se pochlubit již asi stovkou odchovaných mláďat. Současná skupina je také tvořena převážně ptáky, kteří se vylíhli v Praze. Mají tady k dispozici výběh s prostorným bazénem. V pavilonu s umělými skalami pak mají i prostor pro hnízdění.

V Česku je tučňák Humboldtův k vidění celkem ve čtyřech zoologických zahradách. Vedle Zoo Praha je to i Zoo Liberec, Zoo Plzeň a Zoo Zlín Lešná.

Tučňák Humboldtův

Nejbližším příbuzným je mu tučňák brýlový, tučňák magellanský a tučňák galapážský. Většina druhů tučňáků obývá chladnější vody jižních moří, tučňáci Humboldtovy jsou v tomto ohledu výjimkou. Tučňák Humboldtův (Spheniscus humboldti) představuje jednoho z mála teplomilných tučňáků. Je doma na pobřeží Peru a Chille, areál jeho výskytu je rozšířený až k rovníku. Jinak se od svých příbuzných zásadně neliší. Má tělo dokonale přizpůsobené životu ve vodě. Na souši se sice jen kolébá, ve vodě je však ve svém živlu. Je to skvělý plavec, přitom jako hnací sílu využívá svá křídla, nohy jako kormidlo.

Literatura

  • Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
  • Úžasná zvířata a jejich superschopnosti. Praha: Fragment, 2020. ISBN: 978-80-253-4713-3

Internetové zdroje

/1/ Dosedělová, L.: Oslavy světového dne tučňáků v Zoo Praha. Zoo-Praha.cz [online]. Praha: Zoologická zahrada Praha, 15. září 2020 [cit. 2020-09-18]. Dostupné z: https://www.zoopraha.cz/aktualne/akce-v-zoo-praha/12514-oslavy-svetoveho-dne-tucnaku-v-zoo-praha

/2/ Tučňá Humboldtův na wikipedii. [online]. Wikipedia.org, 2020 [cit. 2020-09-15]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Tu%C4%8D%C5%88%C3%A1k_Humboldt%C5%AFv

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Světový den tučňáků v Zoo Praha

Světový den tučňáků připadá oficiálně na 25. dubna. Zoo Praha byla v té době nuceně zavřená, a tak se oslavy tučňáků v Tróji přesunuly na září. Náhradní oslava má termín 19. září 2020.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

Tymián

Zdraví voní po tymiánu. Jak s kouzelnou bylinkou osvěžit a dezinfikovat vzduch?

Tymián je typická středomořská bylinka, která má ráda slunce a sucho. Nedostatek vody kompenzuje vysokým…

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *