Světový den slonů v Zoo Praha

Sloni, resp. dvě letos narozená slůňata patří k těm největším lákadlům Zoo Praha. Speciální program, ve kterém budou sloni za hlavní hvězdy, se připravuje na Světový den slonů. Oficiálně připadá na 12. srpna a upozorňuje na hrozby, kterým sloni bohužel čelí. Představuje také možnosti, jak slony chránit. V Zoo Praha se Den slonů uskuteční s předstihem, v sobotu 8. srpna 2020.

Úvodní foto: Zoo Praha, autor: Petr Hamerník

Jak sloni v Praze oslaví svůj den?

Vedle ohrožení a ochrany slonů se bude den slonů věnovat také konkrétním slonům pražské zoologické zahrady. Chovatelé chtějí návštěvníky s pražskými slony, na které jsou právem hrdí, seznámit opravdu zblízka. Na programu je například koupání sloních samic Gulab a Shanti s odborným komentářem chovatele v prostředním výběhu slonů.

Slonice Tamara se občerstvuje při koupání (Irek Dabrowski)

Video: Slonice Tamara v pražské zoo: koupání a občerstvení současně (Youtube)

Pro slony však připravují v Praze i další příjemné letní osvěžení – speciální zmrzlinu pro slony. A jak taková zmrzlina pro slony vypadá? Především je obrovská, vyrábí se ze zmrzlé vody. Led doplňuje nejenom ovoce, ale také zelenina a další ingredience. Vedle zmrzliny se sloni dočkají i dalších dárků. Sloní rodině bude v rámci světového dne slonů také oficiálně předán enrichmentový prvek, který zpestří jejich výběh. Předání bude provázet i odborný komentář ve výběhu.

Sloní soutěže a další program

V celém Údolí slonů bude připraveno hned několik stanovišť a soutěže o tematické odměny. Soutěže pod hlavičkou „Vítejte ve sloní rodině“ poodhalí například něco o rozmnožování slonů, budou se zabývat i rodičovskou péči a vyzdvihnou slonice jako nejlepší matky ve zvířecí říši. Děti čekají vedle soutěží také různé hry o tematické odměny. K dispozici jim bude také pas a samolepka pro pro celoroční soutěž „Dny zvířat“.

Celodenní doprovodný program se chystá i v Papírně, kde si zájemci budou moci vyzkoušet tradiční výrobu papíru ze sloního trusu. Papír ze sloního trusu pak budou moci i vytvarovat do podoby slona. Pro ty nejotrlejší bude k dispozici i originální rozbor sloního trusu.

Mláďata v zoo

Mláďata patří bezesporu k těm největším hvězdám každé zoologické zahrady. To platí i v Zoo Praha, kde mezi ty největší zvířecí celebrity (doslova) patří slůňata. Dvojici samečků Rudiho a Maxe, kteří se narodili v roce 2016 v roce 2020 doplnila dvojice sloních samiček. Dostaly jména Lakuna a Amalee.

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

Literatura

  • Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9

Internetové zdroje

/1/ Oslavte s námi světový den slonů. ZooPraha.cz [online]. Praha: Zoologická zahrada hl. m. Prahy, 30. července 2020 [cit. 2020-08-08]. Dostupné z: https://www.zoopraha.cz/aktualne/akce-v-zoo-praha/12457-oslavte-s-nami-svetovy-den-slonu

/2/ Sloni v Zoo Praha. ZooPraha.cz [online]. Praha: Zoologická zahrada hl. m. Prahy, 2020 [cit. 2020-08-08]. Dostupné z: https://www.zoopraha.cz/multimedia/prenos-z-udoli-slonu-zive/zakladni-informace/8858-sloni-v-zoo-praha

/3/ Mezinárodní den slonů v Zoo Praha. Kudyznudy.cz [online]. Praha: EMPRESA MEDIA, 2020 [cit. 2020-08-08]. Dostupné z: https://www.kudyznudy.cz/akce/80-let-slonu-v-prazske-zoo

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Světový den slonů v Zoo Praha

Sloni, resp. dvě letos narozená slůňata patří k těm největším lákadlům Zoo Praha. Speciální program, ve kterém budou sloni za hlavní hvězdy, se připravuje na Světový den slonů. Oficiálně připadá na 12. srpna a upozorňuje na hrozby, kterým sloni bohužel čelí.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *