Jsou to je drobné šelmičky, zajímavé již svým jménem. Pochází z francouzského souris-chat, dle kterého by se surikata dala přeložit jako myšokočka. Z kočky vychází i anglické označení meerkat, které se doslovně překládá jako mravenčí kočka. Ve skutečnosti jsou surikaty promykovité šelmy s domovem v Africe. K vidění jsou i v českých zoologických zahradách, kde i přes svůj drobný vzhled patří pro svoji čipernost mezi nejoblíbenější obyvatele. To platí i pro Zoo Liberec, kde jim na podzim připravili originální zábavu, v řeči chovatelů tzv. enrichment.
Jak se baví surikaty?
Surikaty jsou společenská zvířata, která žijí ve skupinách s s přísnou sociální strukturou. V Zoo Liberec chov obnovili v roce 2006. Návštěvníci tu tak mohou sledovat surikaty a jejich sociální funkce, například strážce skupiny, kteří v případě nebezpečí vydávají varovný zvuk podobně jako když štěká pes. Pozorovat lze i dominantní pár, který se zpravidla jako jediný rozmnožuje, zatímco ostatní můžou dominantní samec a samice až šikanovat.
Aby zvířata v lidské péči netrpěla nudou, zaměstnávají jejich smysly různé hračky. Právě takové hračky, které povzbuzují k hravosti, pátracímu a/nebo komfortnímu chování, připravili pro surikaty v Zoo Liberec při příležitosti říjnového Dne zvířat.
Video: Surikaty v Zoo Liberec, YouTube
Kdo si hraje, nezlobí
Potěšení surikat dokumentuje video. Zdánlivě roztomilá zvířata tak na pohled zase těší nejenom přímo návštěvníky zoo, ale prostřednictvím videa i na dálku. Senzorický enrichment přitom využívá podzimní přírodniny jako šišky či žaludy. Nejde o žádné složité vynálezy. Šišky, žaludy nebo třeba listí v krabičce představují zajímavá chrastítka, která stimulují smysly zvířat. Jednoduše je baví. To si chovatelé v liberecké zoo ověřili nejenom u surikat, ale i margayů, lemurů nebo drápkatých opiček.
- Poslední žijící hrůzopták se představuje návštěvníkům. Zoo-Olomouc.cz [online]. Olomouc: Zoologická zahrada Olomouc, 23. květen 2022 [cit. 2022-05-20]. Dostupné z: https://www.zoo-olomouc.cz/posledni-zijici-hruzoptak-se-predstavuje-navstevnikum
- Olomoucká zoo chová pár seriem, jsou to příbuzní pravěkých dravých ptáků. Českénoviny.cz [online]. Praha: ČTK, 22. květen 2022 [cit. 2022-05-25]. Dostupné z: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/olomoucka-zoo-chova-par-seriem-jsou-to-pribuzni-pravekych-dravych-ptaku/2209724
- Socha, V.: Poslední žijící hrůzopták: Jihoamerická seriema rudozobá. Stoplusjednicka.cz [online]. Brno: Extra Publishing, 4. prosinec 2016 [cit. 2022-05-25]. Dostupné z: https://www.stoplusjednicka.cz/posledni-zijici-hruzoptak-jihoamericka-seriema-rudozoba
- Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
- Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
- Úžasná zvířata a jejich superschopnosti. Praha: Fragment, 2020. ISBN: 978-80-253-4713-3
Jsou to je drobné šelmičky, zajímavé již svým jménem. Z francouzštiny by se surikata dala přeložit jako myšokočka. Z kočky vychází i anglické označení meerkat, které se doslovně překládá jako mravenčí kočka. Ve skutečnosti jsou surikaty promykovité šelmy s domovem v Africe. K vidění jsou i v českých zoologických zahradách, např. Zoo Liberec, kde jim na podzim připravili originální zábavu, v řeči chovatelů tzv. enrichment.
Křivánková, R.: Surikaty v Zoo Liberec a jejich podzimní enrichment. ukocouradoma.cz [online]. U Kocoura doma, 25. květen 2022 [cit. 2022-05-25]. Dostupné z: https://ukocouradoma.cz/seriemy-zoo-olomouc/
Surikata
Surikata, také hrabačka surikata, promyka surikata, lat. Suricata suricatta je drobná denní promykovitá šelma, která je doma v Africe. Její typické štíhlé tělo provází dlouhý ocas, který slouží jako podpora pro vzpřímený postoj. Pospolitě žijící šelma má stříbrošedé zbarvení. Tmavší pruhy na hřbetu doplňuje světlé břicho. Světlá je i špička ocasu a hlava, zatímco kolem očí má tmavé stínování. Patří k těm nejčastěji chovaným divokým šelmám, spolu s mývaly a nosály.
ZPRÁVY ZE ZOO · NOVÉ ČLÁNKY · ČESKO · OBJEVUJTE!
Nová mláďata v Zoo Praha se počítají ve stovkách. Jsou mezi nimi i vzácné druhy
Hrůzoptáci seriemy: Nová atrakce v Zoo Olomouc
Seriemy rudozobé (Cariama cristata) se po roce stráveném v neveřejné části Zoo Olomouc představují veřejnosti….
Bílá lvíčata ze Zoo Hodonín se stěhují do Venezuely
Konečně se ukázali. Vítání luskounů v Zoo Praha
Černý panter a zlatá samice: Jaguáři se vrací do Zoo Zlín. A hned do největší expozice v Evropě
Po dlouhých dvaceti letech se v roce 2022 do Zoo Zlín vrací jihoamerický jaguár, dokonce…
Velemyš, lemuři, zebra či kočka arabská: Nová mláďata v Zoo Jihlava
Loni se v Zoo Jihlava narodilo či vylíhlo asi pět set mláďat osmdesáti druhů živočichů….