Surikaty v Zoo Liberec a jejich podzimní enrichment

Jsou to je drobné šelmičky, zajímavé již svým jménem. Pochází z francouzského souris-chat, dle kterého by se surikata dala přeložit jako myšokočka. Z kočky vychází i anglické označení meerkat, které se doslovně překládá jako mravenčí kočka. Ve skutečnosti jsou surikaty promykovité šelmy s domovem v Africe. K vidění jsou i v českých zoologických zahradách, kde i přes svůj drobný vzhled patří pro svoji čipernost mezi nejoblíbenější obyvatele. To platí i pro Zoo Liberec, kde jim na podzim připravili originální zábavu, v řeči chovatelů tzv. enrichment.

Jak se baví surikaty?

Surikaty jsou společenská zvířata, která žijí ve skupinách s s přísnou sociální strukturou. V Zoo Liberec chov obnovili v roce 2006. Návštěvníci tu tak mohou sledovat surikaty a jejich sociální funkce, například strážce skupiny, kteří v případě nebezpečí vydávají varovný zvuk podobně jako když štěká pes. Pozorovat lze i dominantní pár, který se zpravidla jako jediný rozmnožuje, zatímco ostatní můžou dominantní samec a samice až šikanovat.

Aby zvířata v lidské péči netrpěla nudou, zaměstnávají jejich smysly různé hračky. Právě takové hračky, které povzbuzují k hravosti, pátracímu a/nebo komfortnímu chování, připravili pro surikaty v Zoo Liberec při příležitosti říjnového Dne zvířat.

Surikaty a senzorový enrichment

Video: Surikaty v Zoo Liberec, YouTube

Kdo si hraje, nezlobí

Potěšení surikat dokumentuje video. Zdánlivě roztomilá zvířata tak na pohled zase těší nejenom přímo návštěvníky zoo, ale prostřednictvím videa i na dálku. Senzorický enrichment přitom využívá podzimní přírodniny jako šišky či žaludy. Nejde o žádné složité vynálezy. Šišky, žaludy nebo třeba listí v krabičce představují zajímavá chrastítka, která stimulují smysly zvířat. Jednoduše je baví. To si chovatelé v liberecké zoo ověřili nejenom u surikat, ale i margayů, lemurů nebo drápkatých opiček.

  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
  • Úžasná zvířata a jejich superschopnosti. Praha: Fragment, 2020. ISBN: 978-80-253-4713-3

Jsou to je drobné šelmičky, zajímavé již svým jménem. Z francouzštiny by se surikata dala přeložit jako myšokočka. Z kočky vychází i anglické označení meerkat, které se doslovně překládá jako mravenčí kočka. Ve skutečnosti jsou surikaty promykovité šelmy s domovem v Africe. K vidění jsou i v českých zoologických zahradách, např. Zoo Liberec, kde jim na podzim připravili originální zábavu, v řeči chovatelů tzv. enrichment.

Křivánková, R.: Surikaty v Zoo Liberec a jejich podzimní enrichment. ukocouradoma.cz [online]. U Kocoura doma, 25. květen 2022 [cit. 2022-05-25]. Dostupné z: https://ukocouradoma.cz/seriemy-zoo-olomouc/

Surikata

Surikata, také hrabačka surikata, promyka surikata, lat. Suricata suricatta je drobná denní promykovitá šelma, která je doma v Africe. Její typické štíhlé tělo provází dlouhý ocas, který slouží jako podpora pro vzpřímený postoj. Pospolitě žijící šelma má stříbrošedé zbarvení. Tmavší pruhy na hřbetu doplňuje světlé břicho. Světlá je i špička ocasu a hlava, zatímco kolem očí má tmavé stínování. Patří k těm nejčastěji chovaným divokým šelmám, spolu s mývaly a nosály.

ZPRÁVY ZE ZOO · NOVÉ ČLÁNKY · ČESKO · OBJEVUJTE!

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *